Broumovsko

Čtvrtek 26.listopad 2020

Poslední aktualizace 1.12.2020 04:31

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Broumovsko Ohlédnutí za 31. ročníkem Mezinárodního horolezeckého filmového festivalu

Ohlédnutí za 31. ročníkem Mezinárodního horolezeckého filmového festivalu

Email Tisk PDF
seznam článků
Ohlédnutí za 31. ročníkem Mezinárodního horolezeckého filmového festivalu
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Strana 7
Strana 8
Strana 9
Strana 10
Strana 11
Strana 12
Strana 13
Strana 14
Strana 15
Strana 16
Strana 17
Všechny strany

tau1Už 31. ročník Mezinárodního horolezeckého filmového festivalu v Teplicích nad Metují je minulostí. Téměř celoroční příprava se vyplatila a festival tak proběhl bez větších komplikací, jak ke spokojenosti návštěvníků, tak i pořadatelů. Bohatý program nabídl zábavu pro všechny věkové kategorie, i prostor pro setkání horolezců a jejich příznivců. K úspěchu celé akce přispělo i počasí, které, až na krátký páteční déšť, bylo velmi příjemné a jen podtrhovalo pohodovou atmosféru, kvůli které se do Teplic nad Metují sjelo množství návštěvníků z celé republiky i ze zahraničí.

Do filmové soutěže bylo letos vybráno 41 filmů ze 12 zemí celého světa. Porota, ve složení slovenský lezec a ředitel tří filmových festivalů Alan Frománek, česká editorka Kateřina Smolová, kanadský horský vůdce a filmař Paul Berntsen a český horský vůdce Janek Bednařík, neměla lehké rozhodování a nakonec udělila čtyři ceny. Hlavní cenu festivalu získal waleský snímek režiséra Aluna Hughese Defaid a Dringo (Horolezec pastevcem), a to za lidský příběh waleského lezce Ioana Doyleho, který se vrací k tradičnímu farmaření a spojuje těžký život lezce s "lehkým" životem pastýře. Cena za nejlepší horolezecký film poputuje do USA. Film Spice Girl (Ostré děvče) ze série Reel Rock 8 režiséra Petera Mortimera, za skvěle pojatý portrét Hazel Findlay, jedné z nejlepších britských lezkyň, která leze tradičním stylem, si ji bezesporu zaslouží. Ocenění za nejlepší dokument získal za skvělou kinematografii, jedinečné scény ve vysokých nadmořských výškách, unikátní příběh lezení na K2, jedné z nejtěžších osmitisícovek, s hlubokým lidským poselstvím, snímek polského režiséra a horolezce Dariusze Załuskeho Dva na K2. Čtvrtou cenu, a to zvláštní ocenění, se porota rozhodla udělit filmu Petzl RocTrip Argentina, za odlehčený, humorný film se skvělou hudbou a obsazením, ve kterém se spaghetti western potkává se sportovním lezením.

Cenu města získal film Roraima - Jäger des Augenblicks (Roraima - lezci ztraceného světa) rakouského režiséra Philippa Manderla. Hlasování v divácké soutěži se zúčastnilo 1179 návštěvníků kina a jejich hlasy rozhodly, že ocenění zůstane letos v Čechách. Získal ho film Hvězdy a pruhy režiséra Jana Šimánka. Cenu se rozhodl udělit i generální partner festivalu společnost HUDY sport a.s. Bynovec, a to snímku českému snímku Huevo režiséra Ondřeje Švihálka. Autorům všech oceněných snímků gratulujeme a zároveň děkujeme tvůrcům všech přihlášených filmů za účast ve festivalové soutěži a těšíme se na jejich další díla.

Kromě dobrých a ještě lepších filmů, ať již amatérských či profesionálních, potěšilo návštěvníky kina i školy několik zajímavých přednášek a povídání s hosty. Největší zájem byl o přednášky lezců Radka Jaroše a Honzy Trávníčka, lezce Máry Holečka a španělských extrémních lezců Eneka a Ikera Pou. A i ostatní hosté - kanadský horský vůdce Paul Berntsen, horský vůdce Janek Bednařík a kajakář Jakub Šedivý - se těšili velkému zájmu publika.

Slavnostní zahájení zpestřila "korunovace" nového držitele Koruny Himálaje, Radka Jaroše. Starosta Milan Brandejs a ředitelka festivalu Máša Jirmannová přivítali všechny přítomné a popřáli všem příjemnou zábavu. Hned první blok v kině bylo plno. Dina Štěrbová se tu s návštěvníky podělila o své zážitky a zkušenosti z vysokých hor a z humanitárních aktivit z Pákistánu. Na závěr besedy pokřtila svou novou knihu Touhy a úděl, která popisuje historii ženských prvovýstupů na všechny osmitisícovky. Pak již začal první blok soutěžních filmů.

Doprovodný program byl ve znamení mnoha zajímavých soutěží v parku. Zúčastnit jste se mohli Českého poháru ve Speed slack line, Věšáku, Spáry, Siláka Johna, Mistrovství světa ve stavění nebo Mammut Rescyou. Vyzkoušet jste si mohli i bouldering, boomerang, yogu, arabskou a indickou kuchyni, pletení lanových hlav. Ty si mohli návštěvníci za drobný příspěvek odnést domů. Letošní výtěžek, který již tradičně dostala Skalní záchranná služba CHKO Broumovsko, činil 13.012,- Kč. K posezení vybízela Čajovna v parku i Kafírna v klidové zóně za radnicí, která jen umocňovala pohodovou atmosféru festivalu.

Sobotní závody Rock Point Český pohár v boulderingu, který je již tradiční součástí festivalu přilákal nejen boulderingovou špičku, ale také mnoho diváků. První místo mezi muži si nenechal sebrat, letos velmi úspěšný, Martin Stráník (2. Jakub Hlaváček, 3. Jan Chvála) a ženskou kategorii ovládla Petra Růžičková (2. Edita Vopatová, 3. Dominika Dupalová). Pořadatelé závodu si zaslouží pochvalu za profesionálně připravené závodiště i skvělou organizaci.

Další tradiční akcí spojenou s MHFF je i nedělní běh Teplickým skalním městem, letos pod novým názvem La Sportiva Cross. Běželo se již po jednadvacáté, do závodu nastoupilo rekordních 322 běžců a vítězové dvou hlavních kategorií jsou Táňa Metelková, která vyhrála letos již po osmé a Lukáš Pomezný, druhý z loňského ročníku.

Hudební program obstaraly v pátek kapely Heebie Jeebies, Tři sestry Banditos, Poletíme?, v sobotu pak zahrály kapely Švihadlo a Vyhoukaná sowa. I přes poněkud chladnější večery bylo na hřišti plno a všichni se dobře bavili.

Během nedělního ceremoniálu byly vyhlášeny také výsledky Výstupu roku, které každoročně vyhlašuje ČHS. Ocenění i čestných uznání bylo rozdáno několik, a to hned v osmi kategoriích. Mezi oceněnými se objevila jména Adam Ondra, Lucie Hrozová, Edita Vopatová, Radek Jaroš, a mnoho dalších. Všichni ocenění si za své sportovní výkony zaslouží velký obdiv a samozřejmě gratulace.

Program festivalu byl opravdu pestrý a během vší té zábavy se vypilo 142 sudů 11° piva Primátor, což je o 20 víc než loni, 21 sudů ovocného piva Chipper a 31 sudů malinovky.
Letošní festival se opravdu vydařil, nejen díky vzorné práci organizátorů, ale hlavně díky skvělým návštěvníkům, kterým patří poděkování za vytvoření úžasné atmosféry a doufáme, že nám zachovají přízeň i do dalších ročníků. Ten příští, který se začíná připravovat již teď, proběhne 27. až 30. srpna 2015.

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Poděkování za potravinovou sbírku

Poděkování za potravinovou sbírku

Vážení účastníci potravinové sbírky, ráda bych se s Vámi podělila o velkou radost, kterou spolek Ape...

Užijte si středeční večer s online koncertem ArtCafé

Užijte si středeční večer s online koncertem ArtCafé

Ve středu 25. listopadu od 19 hodin vysílá hudební klub ArtCafé online koncert Tomáš Sýkora Trio. Ži...

Úspěch nejmenších žáků Masarykovy základní školy

Úspěch nejmenších žáků Masarykovy základní školy

 Na začátku léta spustilo nakladatelství Grada "Velkou prázdninovou soutěž" určenou malým čtená...

Broumovský vánoční strom je na místě. Tradiční program rozsvěcení však nebude, ale...

Broumovský vánoční strom je na místě. Tradiční program rozsvěcení však nebude, ale...

Pracovníci technických služeb v pátek vztyčili vánoční strom na tradičním místě broumovského náměstí...

Zpěvačka Kamila Nývltová připravuje Sváteční koncert. Na kytaru ji doprovodí Jiří Rambousek

Zpěvačka Kamila Nývltová připravuje Sváteční koncert. Na kytaru ji doprovodí Jiří Rambousek

Muzikálová zpěvačka Kamila Nývltová je na Broumovsku známá z vystoupení na adventních koncertech, kt...

Doporučujeme

Něco podobného ještě v České republice nebylo

6

Sešlo se to vlastně úplně náhodně. Na jedné straně akce Free World Broumov, jejíž podtext tvořila myšlenka o svobodomyslnosti, na druhém pocitovém pólu zpráva, že pořadateli sobotního sedánku, panu Stanislavu Pitašovi, úřady zavírají klub Eden. To zapůsobilo na mnoho lidí jako bodnutí do srdce, nikdo tomu nechtěl věřit a poté - když se informace potvrdila - to tak nikdo nechtěl nechat... celý článek

 

 

Poslední komentáře

Fotka dne

Dětská skupina propagace2020 SRPEN web