Místní akční skupina Broumovsko+ (MAS Broumovsko+) hostila v Broumově v úterý a ve středu jednání Rady národních geoparků České republiky, která je koordinačním orgánem sítě geoparků v ČR. Rada je současně poradním orgánem ministra životního prostředí, a proto projednává žádosti regionů, které usilují o získání statutu národního geoparku.
Při jednání v Broumově doporučila Rada udělit statut národního geoparku Kraji blanických rytířů. Národními geoparky se již staly Egeria v Karlovarském kraji, GeoLoci na Tachovsku a Železné hory v Pardubickém kraji. Český ráj je národním geoparkem zařazeným jako jediný v ČR mezi geoparky evropské pod patronací UNESCO. K získání statutu národního geoparku se připravují Krkonoše, Jeseníky a Podbeskydí. Svou přípravu zahájilo v roce 2011 rovněž Broumovsko prostřednictvím o. s. MAS Broumovsko+. Bližší informace najedete na www.geology.cz/narodnigeoparky .
V regionu zařazeném mezi geoparky můžeme poznávat jevy související s geologickým utvářením daného území, které jsou současně využívány pro udržitelný rozvoj cestovního ruchu. Značka geoparku umožňuje prezentaci geologických hodnot území a současně pomáhá rozvojem cestovního ruchu rozvoji příslušného území.
Geologická pestrost Broumovska na velmi malé ploše je světovým unikátem, který může regionu pomoci získat značku geoparku. Broumovsko nabízí skalní města kvádrových pískovců nebo Javoří hory vulkanického původu a navazující biologické zajímavosti - výjimečným fenoménem Broumovska jsou zásoby podzemních vod. Geopark zdůrazňuje vedle fenoménů geomorfologických, archeologických, ekologických i zajímavosti historické, kulturní či esteticky hodnotné prvky krajiny. V této souvislosti nabízí území CHKO Broumovsko unikátní kamenné statky lánových vsí a barokní církevní objekty. Geopark na Broumovsku tak může zužitkovat pro cestovní ruch zajímavosti, pro které bylo Broumovsko prohlášeno Chráněnou krajinnou oblastí. Členy Rady provedl okruhem v Broumovských stěnách zástupce CHKO Broumovsko Petr Kuna a průvodcem v Lomu Rožmitál byl Miloš Simon.
Geoparky jsou spojené do evropské i globální sítě, obojí pod patronací UNESCO - Organizace spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu. Globální síť geoparků zahrnuje kromě evropské sítě také geoparky v Číně, Brazílii, Íránu, Malajsii a Austrálii. Tato globální síť geoparků byla založena v roce 2000 a její význam spočívá hlavně v koordinaci, výměně informací nebo zkušeností mezi členskými geoparky. Nezanedbatelný význam má marketing spojený právě se značkou geoparku a geologickým dědictvím. Území, které v České republice nabízí významné geologické hodnoty a na ně navazující fenomény, může usilovat o získání statutu národního geoparku. Aktivita musí vzejít tzv. "zdola" – z území snažícího se postavení geoparku získat.
Členy Rady národních geoparků jsou zástupci odborných geologických institucí - České geologické služby, Geologického ústavu Akademie věd, Správy jeskyní ČR, ale i památkových institucí (Národní památkový ústav), ministerstev (životního prostředí a pro místní rozvoj), universit (Univerzity Karlovy, Přírodovědecké fakulty a Masarykovy university, Ekonomicko-správní fakulty), odborníci na šetrný cestovní ruch a regionální rozvoj.
Broumovsko zahájilo své úsilí o získání statutu národního geoparku v roce 2011. V současné době přípravám přispívá realizace projektu "Geoturistika: první kroky", který realizuje o. s. MAS Broumovsko+ v rámci území CHKO Broumovsko. Z prostředků projektu vzniknou vedle brožury, kterou právě začínáte číst, webové stránky, studie mapující fenomény využitelné pro geoturistiku, budou opatřeny mapové podklady. Uskutečnila se fotografická soutěž a některé snímky jsou součástí této brožury. Projekt je realizován ve spolupráci s DSO Broumovsko, DSO Policko a polskou Gminou Radkow. Konzultační podporu poskytuje Správa CHKO Broumovsko. Finanční prostředky na realizaci projektu byly získány z Operačního programu přeshraniční spolupráce – Fondu mikroprojektů prostřednictvím Euroregionu Glacensis.