seznam článků |
---|
Stavební obnovu kostela sv. Markéty v Šonově zahájí slavnost a komentované prohlídky |
Strana 2 |
Všechny strany |
Římskokatolická farnost Broumov ve spolupráci s Generálním ředitelstvím Národního památkového ústavu a občanské sdružení Omnium pořádá 6. dubna v 10:30 hodin před kostelem sv. Markéty v Šonově u Broumova malou slavnost v souvislosti s připravovanou stavební obnovou kostela. Součástí slavnosti budou i dvě komentované prohlídky.
Požehnání obnově kostela učiní správce broumovské farnosti kněz Martin Lanži. Unikátní komentované prohlídky kostela sv. Markéty včetně běžně nepřístupných prostor krovu jsou připraveny ve spolupráci s Národním památkovým ústavem. První prohlídka začíná v 11 hodin, druhá ve 12:30 hodin. Návštěvníci se dozvědí vše o stavební historii kostela, o způsobu stavění v době baroka, postupech zkoumání a technologii záchrany.
Slavnost se koná se pod záštitou Generálního ředitelství Národního památkového ústavu a Územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Josefově v rámci cyklu (Ne)tušené souvislosti a je součástí mediálního tématu Národního památkového ústavu pro rok 2013 Dřevo pohledem památkové péče – podoby, hodnoty a jejich ochrana. Aktivity projektu (Ne)tušených souvislostí v roce 2013 se týkají nejen šonovského kostela, ale i zámku v Bečově nad Teplou, hradu Švihov či zámku Český Krumlov.
Akce je součástí projektu Pro život kostelů Broumovska, který broumovská farnost připravuje ve spolupráci s občanským sdružením Omnium. Na opravy kostela v Šonově už dostali dotaci 3,7 miliónu korun z programu rozvoje venkova od Státního zemědělského intervenčního fondu. Ministerstvo kultury zase pošle 400 tisíc korun z programu záchrany architektonického dědictví na obnovu kostela sv. Barbory v Otovicích, jehož krovy jsou napadeny dřevomorkou.
Jakub Děd z Omnia o.s. informoval o další dotaci: "Po projednání Komise pro Havarijní program Ministerstva kultury ČR pro rok 2013 při ÚOP NPÚ v Josefově byl projekt restaurování fresky Posledního soudu v Broumově v podzemí římskokatolické fary u kostela sv. Petra a Pavla doporučen k zařazení do programu. Z tohoto programu bylo doporučeno přidělení státní finanční podpory ve výši 250 tisíc korun. Podle posudku profesora Jana Royta z Ústavu pro dějiny umění Filozofické fakulty UK je možné středověkou fresku Posledního soudu v Broumově datovat do let 1320 - 1330. Z výtvarného hlediska je vynikající ukázkou kresebného stylu."
Foto Jan Záliš