Včera tomu bylo 25 let, co proti pokojné demonstraci na Národní třídě v Praze brutálně zasáhly policejní jednotky. Tento zákrok následně vyústil ke změně režimu v tehdejší Československé socialistické republice. Události roku 1989 si na broumovské náměstí přišla připomenout asi stovka lidí.
Vzpomínkové setkání uspořádali zakladatelé Občanského fóra v Broumově Tibor Pindeš a Václav Herzán ve spolupráci se Zdeňkem Streubelem a městem Broumov. Na náměstí byly panely s fotografiemi z revolučního roku. Tibor Pindeš přivítal přítomné a předal slovo hejtmanovi Královéhradeckého kraje Lubomíru Francovi a starostovi Broumova Jaroslavu Bitnarovi.
"Tento sváteční den je velmi důležitý pro všechny z nás, kteří tady stojíme. Můžeme mít velké připomínky k tomu, co se posledních 25 letech dělo, můžeme souhlasit či nesouhlasit s lidmi, kteří vedli stát, vedli kraj či město nebo obce, každopádně, jedno základní tady platí, a proto ten 17. listopad byl. Pokud platí svoboda slova, svoboda shromažďování, svoboda cestování, tak všechno co se děje v našem městě, v našem kraji, v naší republice je určitým způsobem v našich rukou. Je důležité, abychom si to uvědomili i do budoucna," řekl hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc.
"Já jsem rád, že už nemusíme slavit 25. únor ani 1. Máj, a že jsme se tady sešli opravdu dobrovolně. Jsem také rád, že naše děti už to v životě nezažijí. Doufejme, užívejme si tedy normální svobody a demokracie a buďme rádi, že se 17. listopad před 25 lety stal," dodal starosta Broumova Jaroslav Bitnar.
Dva strážníci Městské policie potom položili věnec k fotografii Václava Havla, symbolu Sametové revoluce a mladí hudebníci ze Základní umělecké školy v Broumově zahráli českou státní hymnu, jejíž všechny sloky zazpívaly zpěvačky z pěveckého oboru. Ve večerních hodinách na pietním místě plálo 21 svíček.