Broumovsko

Pátek 10.červenec 2020

Poslední aktualizace11.07.2020 04:33

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Broumovsko Území CHKO Broumovsko pod ochranou organizace UNESCO?

Území CHKO Broumovsko pod ochranou organizace UNESCO?

Email Tisk PDF
seznam článků
Území CHKO Broumovsko pod ochranou organizace UNESCO?
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Všechny strany

mmas

Cesta k dalšímu způsobu zviditelnění našeho regionu vede také přes značku GEOPARK. Tento pojem, s nímž se Broumovsko nově seznamuje od letošního jara, znamená, že území, které je nějak výjimečné, zajímavé z hlediska geologického vývoje, má šanci stát se nejprve Národním a následně i Evropským Geoparkem, který je pod patronaci UNESCO. Tedy i území, podobně jako památky, mohou být na seznamu této organizace. Jenom v Evropě je dnes takových Geoparků víc než 20, v celém světě přes 30, v naší republice zatím jeden.

V úterý 13. prosince 2011, na jednání zástupců obcí sdružených v Dobrovolném svazku obcí (dále jen DSO) Policko, byla jako první bod zařazena otázka účasti Policka na společné přípravě Geoparku. Jednání řídila předsedkyně DSO a starostka Police nad Metují Ida Jenková.

Dosavadní průběh řešení této problematiky na Broumovsku prezentovala předsedkyně MAS (Místní akční skupiny) Broumovsko Libuše Růčková. Vysvětlila přítomným, že území, které získá označení Geopark, získá především podporu udržitelného rozvoje regionu, turistiky, cestovního ruchu i vědy, výzkumu a vzdělávání na daném území. Třeba i formou čerpání financí na infrastrukturu. Dále uvedla, že značka Geopark dnes přitahuje místní i mezinárodní pozornost a upozornila přítomné, že Geopark neznamená další způsob ochrany přírody. Ta je úkolem Správy Chráněné krajinné oblasti a odborů životního prostředí. Geopark je pouze značka, která má zaručovat turistům určitou kvalitu, za kterou přijíždějí, a umožňovat přírodní fenomény na daném území využívat pro cestovní ruch. Stát má s Geoparky společné jediné: organizuje certifikaci, tj. udělení statutu Geoparku.

Jak dále Libuše Růčková uvedla, s nápadem, ucházet se o značku Geopark, za ní přišla národní koordinátorka Ministerstva životního prostředí Martina Pásková při předávání titulu „Město stromů 2010 – 2011" pro město Broumov. Na základě její nabídky se uskutečnil v březnu 2011 v Broumově seminář, věnovaný tématu Geoparků. Od té doby proběhlo na Broumovsku několik jednání s DSO Broumovsko. Byla ustanovena koordinační skupina pro přípravu Geoparku, která na společném jednání se správní radou Společnosti pro destinační management diskutovala o území, na kterém by Geopark mohl vzniknout. Z tohoto jednání vyplynul návrh, aby území Geoparku zahrnovalo území obcí DSO Broumovsko a DSO Policko. Tím by bylo území Geoparku téměř totožné s územím CHKO Broumovsko.

Prezentace Geoparku na jednání DSO Policko se zúčastnil místostarosta Adršpachu Michal Kozár a Bohumil Kubát, bývalý ministr zemědělství. Na jeho podnět přijalo zastupitelstvo v Adršpachu usnesení, podle kterého obec Adršpach podporuje přípravu na ustavení Geoparku.

Bohumil Kubát uvedl, že před 20 lety zakládal program Obnova venkova a dnes vývoj v Evropě dospěl k tomu, že finanční podpory z EU pro tuto oblast jsou soustředěny výhradně na ta území, která mají nejvyšší stupně ochrany v dané zemi. Národní kulturní památky, minimálně kulturní památky, národní parky, minimálně CHKO. Proto vznikl pojem Národní Geopark, jehož značka zahrnuje památky a území, která jsou dokonce pod záštitou UNESCO. To je nejvyšší stupeň zájmu. Také řekl, že v příštím plánovacím období 2014 a dále bude šance získávat finanční prostředky jen na tyto ochranné známky. Upozornil, že řada obcí toho statutu nedosáhne. A pokračoval: „Avšak regiony Broumovska a Policka na to, aby zde Geopark mohl vzniknout a byl obhajován, mají."

Michal Kozár ve svém vystoupení mimo jiné řekl: „Žijeme v regionu, kde neočekávám rozvoj průmyslu, a proto vidím cestu pro celý náš region v rozvoji turistického ruchu, jeho koordinaci a využití toho, co je nám dáno. Geopark je pro naši obec to pravé, co jakoby spadlo z nebe. Po čem jsme bytostně v Adršpachu toužili – zvednout se jako destinace o stupínek výš a nebýt v šedi tisíců návštěvnických míst, protože si to zasluhujeme - tato značka umožní naplnit. Geopark je myslím ta ideální cesta pro řešení turistiky v našem regionu. Ale je tady podstatná jedna věc. Jestli někdo vyhlásí bez našeho vědomí Geopark, nic nám to nepřinese. Statut Geoparku je pouze šance, a tak to vnímejte. Nikdo vám nic nedá. Je to šance a tu dostanete. Tu dostaneme všichni. Je to na nás, bychom ji využili."

V následující diskusi na dotaz z pléna Libuše Růčková ujistila, že nehrozí žádné omezování rozvoje území, právě naopak jeho lepší využívání a rozvoj. Geopark nabízí i lepší postavení třeba podnikatelů při řešení rozporů se státní správou, jak k nim občas na území CHKO dochází. A na další dotaz sdělila, že přes to se CHKO staví k vybudování Geoparku na území, na kterém působí, velmi vstřícně a je připraveno poskytnout potřebné podklady a podílet se na vypracovávání další dokumentace. V diskusi také zaznělo, jak důležitá je pro další rozvoj turistického ruchu v regionu Společnost pro destinační management jako respektovaný koordinátor společně podnikaných akcí.

Jak pro nás shrnula Libuše Růčková po skončení jednání: „Ke vzniku geoparku na svém území se chystají Beskydy, Jeseníky, Vysočina, Krkonoše, Šumava, Železné hory a další. Na Chebsku již existuje národní Geopark Egeria, existuje evropský Geopark Český ráj. Mám obavu, že jakmile několik dalších národních Geoparků vznikne, mohou být zpřísněny podmínky. Pro vznik evropského geoparku v budoucnu by mělo smysl spojit se s Národním parkem Stolové hory v sousedním Polsku. Zatím se zaměřujeme na území CHKO Broumovsko, abychom postupovali co nejrychleji".

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
zpět na článek
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
zpět na článek
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
zpět na článek
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
zpět na článek
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
zpět na článek

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Beseda s Robertem Šlachtou

Beseda s Robertem Šlachtou

Robert Šlachta. Pro někoho kontroverzní policista, pro jiného úctyhodná osobnost, každopádně člověk,...

Nabídka akcí na Broumovsku pro víkend od 10. do 12. července

Nabídka akcí na Broumovsku pro víkend od 10. do 12. července

Hudba, filmy a tvořivé dílny, to je ve zkratce nabídka na akce na Broumovsku pro víkend od 10. do 12...

Výchova čtenářů v Čechách

Výchova čtenářů v Čechách

Myslím si, že jsem už o sobě psal, že jsem bibliofil. A se svou vrozenou skromností se touto vlastno...

Wihanův rok: Ještě než odjedu do Ameriky

Wihanův rok: Ještě než odjedu do Ameriky

V letošním roce uplyne sto let od úmrtí jednoho z nejvýznamnějších rodáků z Police nad Metují. 1. kv...

Absolvent broumovského gymnázia nechá nahlédnout do své filmové tvorby

Absolvent broumovského gymnázia nechá nahlédnout do své filmové tvorby

Polický filmař Martin Hrnčíř, absolvent Gymnázia Broumov, patří k nejmladší generaci tvůrčích autorů...

Doporučujeme

Rozhovor se Stanislavem Pitašem o akci Free World Broumov 2020

13346582 954272128004039 1456887943798586450 n 1

"Člověk musí být trochu šílený, aby mohly vznikat výjimečné věci."

V sobotu 5. září se bude v Broumově konat zcela unikátní akce. Pokud vše vyjde podle představ, mělo by se ten den na Mírovém náměstí sejít 160 hudebníků, aby si společně zahráli několik známých rockových šlágrů. Něco podobného nemá v České republice obdoby a Broumov se tak hlásí o jedinečné prvenství. Více o akci nám prozradí její organizátor, pan Stanislav Pitaš...celý článek

 

Poslední komentáře