Broumovsko

Neděle 5.červenec 2020

Poslední aktualizace 4.07.2020 04:16

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Broumovsko V Šonově oslavili založení zemědělského družstva

V Šonově oslavili založení zemědělského družstva

Email Tisk PDF
seznam článků
V Šonově oslavili založení zemědělského družstva
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Strana 7
Strana 8
Strana 9
Strana 10
Strana 11
Strana 12
Strana 13
Strana 14
Strana 15
Strana 16
Strana 17
Strana 18
Strana 19
Strana 20
Strana 21
Všechny strany

IMG 5373V sobotu 25. listopadu se v Šonově u Broumova konala oslava 25. výročí založení zemědělského družstva. V areálu družstva byla k vidění současná moderní zemědělská a dopravní technika, ale také zde byly vystaveny historické stroje a zařízení, které se používaly v zemědělství v dobách dávných i nedávných.

Již od 10. hodiny dopolední se zde scházeli návštěvníci oslav. S rodiči a prarodiči také přicházely děti a vnoučata, aby si mohly prohlédnout vystavené stroje a poslechnout si od techniků družstva zajímavosti o těchto strojích. Každý z návštěvníků si z této akce odnášel malý dáreček. Určité bylo milé to, že pro příští rok Zemědělské družstvo v Šonově vydalo svůj vlastní kalendář.

Abychom se dozvěděli něco více o činnosti zemědělského družstva v Šonově, vyzpovídal jsem ekonoma družstva Bc. Vladimíra Grusmana.

Pane Grusmane, naši čtenáři Vás spíše znají jako starostu obce Šonov. Já ale vím, že vy již řadu let v tomto družstvu pracuje. Můžete mi říci, od kterého roku zde v družstvu pracujete?

Já jsem do družstva nastoupil hned po vojně, od 1. října 1997 jsem zaměstnancem družstva.

Dobře vím, že práce v zemědělství není vůbec jednoduchá. Jak jste se vyrovnávali s tím, když toto družstvo vzniklo když bylo třeba sehnat pro práci v družstvu vhodné pracovníky?

Chtěl bych říci, že si myslím, že zemědělství k vesnici patří. V té době bylo v obci dostatek kvalifikovaných lidí pro výkon práce v tomto oboru. Ti lidé k tomu měli určitě vztah, ještě nebyli v důchodovém věku. Samozřejmě, že postupem času ti lidé do důchodu odcházeli, ale na druhou stranu se pracovní síla nahrazuje stroji, které mají vyšší výkon a efektivitu. Zatím se nám daří družstvo personálně držet tak, abychom byli schopni našimi silami uspokojovat potřeby rostlinné a živočišné výroby. Víme však, že postupem doby budeme muset některé věci řešit.

Vaše zemědělské družstvo je směrováno na rostlinnou nebo živočišnou výrobu?

Větší podíl našich aktivit je směřován na rostlinnou výrobu, kde pro tyto účely zhruba obhospodařujeme kolem tisíce hektarů. Ta živočišná výroba je také pro nás stěžejní, neboť se jako jediní v tomto regionu pokoušíme udržet kompletní sortiment živočišné výroby. Jedná se o mastný dobytek a skot, především vepřové – prasata. Chtěl bych ještě dodat, že to, co si na poli sami vypěstujeme, že také zkrmíme. Znamená to, že rostlinná výroba dává svoji produkci pro živočišnou výrobu. Našimi odběrateli jsou také jednotliví soukromí jedinci, ale i jatka. Všichni vědí, že od nás kupují kvalitní zvířata, tedy i kvalitní maso.

V rostlinné výrobě se tedy nyní zaměřujete především na co?

Dříve to byla především řepka, od ní však v poslední době ustupujeme a teď se zaměřujeme především na pěstování obilovin, což je v první řadě pšenice, žito, ječmen a trikitál. Pšenici především pro potravinářské účely, ječmen teď především pro pivovar, takže se snažíme dělat sladovnický ječmen. Pokud na Broumovsku máme pivovar, který je zásobován ječmenem z našich polí, tak občané Broumovska vlastně pijí pivo z ječmene ze Šonova. A ten trikitál je hlavně pro krmné účely, ten de facto končí jako krmení pro zvířata. V omezené míře také pěstujeme kukuřici a to především jako krmení, tedy ne pro nějaké energetické účely. Ostatní rostlinná výroba, jako jetel nebo tráva, slouží pro krmné účely.

To je dobře, protože to, co se v družstvu vypěstuje by se mělo v družstvu spotřebovat. Ještě jedna otázka, vaši zaměstnanci jsou především ze Šonova nebo zaměstnáváte i lidi z jiných obcí?

Dříve tomu tak bylo, drtivá většina zaměstnanců byla z naší obce, ale samozřejmě postupem času naše stavy doplňují "přespolní", takže zaměstnáváme lidi z Božanova, Broumova, Křinic a dalších okolních obcí.

Ještě bych se Vás zeptal na otázku, na kterou mi můžete nebo nemusíte odpovědět. Jak to vypadá s hospodařením vašeho družstva?

K těm číslům, jak si vedeme, mám nejblíž, takže s čistým svědomím mohu říci, že se nám v posledních letech daří. Takže i přes výkyvy počasí, kdy naše agronomka (i předsedkyně družstva, ing Pavlína Švábová) není šťastná, že venku prší a prší, a že se nestihne vždy včas sklidit, nebo že se včas nezaseje, ale přesto nám ta ekonomika funguje a daří se rozvoj družstva tlačit kupředu, včetně nákupu jak potřebných pozemků, tak i strojového parku. Nesmíme zapomenout, že nám v tom významně pomáhá i lom v Rožmitálu, který jako družstvo vlastníme. Formou přidružené výroby nám pomáhá v té ekonomické efektivitě.

Jaké plány má družstvo do budoucna?

Musím říci, že nějaké velké plány k rozšíření výroby nemáme. Spíše nám jde o to ještě efektivněji dělat to, co teď děláme. Aby to všechno měla smysl, určitou kvalitu. Zub času pracuje na našem strojovém parku, a tak musíme přemýšlet, jak řešit strojový park, jak ho obnovovat. Případě řešit i nákup dalších pozemků, abychom byli soběstační na produkci rostlinné výroby.

Na závěr našeho rozhovoru bych Vám chtěl popřát , aby se Vám ta vaše práce i do budoucna dařila, a abychom se zde třeba za dalších pět let znovu sešli, kdy už budete slavit kulaté výročí.

Foto René Herzán, Petr Cirkl

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Festival Za poklady Broumovska pokračuje koncertem v Polici nad Metují

Festival Za poklady Broumovska pokračuje koncertem v Polici nad Metují

V sobotu 4. července pokračuje festival Za poklady Broumovska dalším živým koncertem pro veřejnost. ...

Broumovské noviny jsou nejlepší zpravodaj v Královéhradeckém kraji za rok 2019

Broumovské noviny jsou nejlepší zpravodaj v Královéhradeckém kraji za rok 2019

V soutěži o nejlepší obecní zpravodaj měst a obcí v Královéhradeckém kraji za rok 2019 zvítězily v k...

Noční hrané prohlídky odhalí v klášteře tajemství broumovského meteoritu

Noční hrané prohlídky odhalí v klášteře tajemství broumovského meteoritu

V pátek 3. července startují v národní kulturní památce broumovského kláštera Noční hrané prohlídky....

Nabídka akcí na Broumovsku pro víkend od 3. do 5. července

Nabídka akcí na Broumovsku pro víkend od 3. do 5. července

Koncerty dvou festivalů, cyklistický závod, vernisáž a možnost navštívit kostely na Broumovsku. To j...

Dnes začalo dopravní omezení v Broumově. Vznikne nový prostor před úřadem a místo pro přecházení

Dnes začalo dopravní omezení v Broumově. Vznikne nový prostor před úřadem a místo pro přecházení

Dnes začnou stavební práce na rekonstrukci místa pro přecházení a úpravě prostoru před městským úřad...

Doporučujeme

Rozhovor se Stanislavem Pitašem o akci Free World Broumov 2020

13346582 954272128004039 1456887943798586450 n 1

"Člověk musí být trochu šílený, aby mohly vznikat výjimečné věci."

V sobotu 5. září se bude v Broumově konat zcela unikátní akce. Pokud vše vyjde podle představ, mělo by se ten den na Mírovém náměstí sejít 160 hudebníků, aby si společně zahráli několik známých rockových šlágrů. Něco podobného nemá v České republice obdoby a Broumov se tak hlásí o jedinečné prvenství. Více o akci nám prozradí její organizátor, pan Stanislav Pitaš...celý článek

 

Poslední komentáře