Vernisáž výstavy restaurovaných pohřebních punčoch, rukavice a podrážek do bot Matouše Ferdinanda Sobka z Bilenberka, pražského arcibiskupa ze 17. století, který působil jako převor broumovského kláštera, proběhla v Kreslírně bývalého klášterního gymnázia v Broumově tuto sobotu v rámci letošní slavnosti svatého Benedikta, patrona Evropy.
Správce benediktinského kláštera Přemysl Sochor vyzvedl náročnou restaurátorskou práci Zuzany Červenkové a poděkoval Vinařství Spielberg CZ a Agentuře pro rozvoj Broumovska, kteří společně s Benediktinským opatstvím svatého Václava v Broumově připravili jedinečnou edici vín Selectio Monastica, z jehož prodeje bylo možno uhradit vynaložené náklady. Část výtěžku z každé prodané lahve tohoto vína je totiž věnován na podporu broumovského kláštera.
RNDr. Tomáš Reschel, Ph. D., který také celebroval dopolední slavnostní mši svatou v broumovském „děkanském" kostele, přiblížil osobnost Ferdinanda Sobka, narozeného 19. září 1618 v Rajhradě na Moravě. Zdůraznil jeho studium na broumovském klášterním gymnáziu, skutečnost, že byl i převorem zdejšího kláštera a jeho působení i zásluhy jako prvního Královéhradeckého biskupa. Později se Ferdinand Sobek stal 15. arcibiskupem pražským. Zemřel 29. dubna1675 v Praze. Jeho tělo bylo uloženo v Broumově.
Na závěr vernisáže přednesl krátký přípitek Jan Školník za APRB, která slavnosti sv.Benedikta organizačně zajišťovala. Od 16 hodin byla výstava restaurovaných pohřebních předmětů Matouše Ferdinanda Sobka z Bilenberka (pohřební punčochy, podrážky, rukavice, 3 články z prstů na nohách, nalezené v jedné z punčoch, a obháčkované dřevěné knoflíky, které původně zdobily rukavice) přístupná veřejnosti. Trvale pak budou uloženy ve zvláštní vitríně v klášteře, dostupné návštěvníkům při prohlídkách.
Foto Jan Flieger
K tématu viz článek: V broumovském klášteře budou vystaveny textilie ze 17. století