
I proto, že převorův výklad byl při každé prohlídce něčím jiným zajímavý i poučný, akcentovaný jinými událostmi nebo příběhy, avšak vždy v přímé návaznosti na klášter, na prostory, kterými s návštěvníky procházel a na Broumovsko a jeho krásy, může opětovná prohlídka zaujmout.
Svůj výklad pokaždé, nejprve venku před kostelem, pak k návštěvníkům sedícím v lavicích v chrámové lodi, v kněžišti, sakristii, v knihovně nebo nakonec v refektáři prokládal převor Siostrzonek vysvětlováním původu a významu slov, pocházejících z řečtiny nebo z latiny. Tím také přibližoval návštěvníkům prostor, ve kterém se právě nacházeli, filosofii, kterou vyznává i komunitu, v níž žije. Návštěvníci se dovídali o životě mnichů, mnohé o broumovských a břevnovských opatech, řadu příběhů, které provázely jejich život i mnohá ponaučení a moudrosti, kterými se řídili.
Převor Petr Prokop Siostrzonek citoval jeden ze svých oblíbených aforismů starých mnichů, jednu životní pravdu, kterou ten mnich říkal: "Naším pokrmem není to, co sníme, ale co jsme schopni strávit; naším bohatstvím není to, co vyděláme, ale co jsme schopni užít; a naší vírou není to, co vyznáváme pro své potěšení, ale co můžeme darovat svým blízkým."
"Myslím, že to je takové životní krédo, které je dobré a může ho vyznávat i ten, kdo se považuje za zdánlivě nevěřícího, myslím si, že je to obecná pravda. Tak vám přeji všechno dobré, trochu všeho toho, o čem jsme mluvili a co vám třeba může posloužit jako vodítko pro další život. A vracejte se. Protože tady je co vidět. Tady, i třeba v hřbitovním kostele nebo ve skupině kostelů v okolí na Broumovsku."
Neopomněl mimo jiné připomenout účastníkům prohlídky možnost zakoupit v návštěvnickém centru víno z edice Selectio Monastica, jehož posláním je pomáhat získávat finanční prostředky pro obnovu Broumovského kláštera.
Na další prohlídky s převorem Siostrzonkem, 30. června a 8. září od 10:30, 13:30 a 15:30 hodin, se zájemci mohou předem objednat na mailové adrese Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript nebo na telefonních číslech +420 724 210 335, +420 733 739 726.



















