Projekt, který po celém světě během jeho 14leté éry navštívily již tři miliony návštěvníků, byl včera vernisáží zahájen v Broumově. Dnes, v den výročí narození Jana Amose Komenského, se v textilní továrně Veba v Broumově otevřela pro veřejnost unikátní výstava Play Broumovsko. Svou koncepcí a velikostí má ambice na záznam do Guinnessovy knihy rekordů.
Ve staré budově přádelny textilní továrny, na ploše 4 500 m2, vytvořil spoluautor projektu Petr Nikl spletitý labyrint z 1 200 metrů tkanin, které vznikly právě v broumovské textilce. V zákrutech labyrintu je umístěno několik desítek uměleckých objektů. U žádného z nich však návštěvníci neuvidí cedulku "Prosíme nesahat!" - naopak, všechny vystavené exponáty vybízejí ke hře, interakci a rozvíjí představivost.
"Takřka nekonečné bludiště nám v Broumově umožnil vytvořit soubor mnoha herních hnízd, jež využívají a umocňují magický potenciál starobylé přádelny. Výstava je plně interaktivní, je určena všem bez rozdílu věku, nabízí aktivní tvůrčí prostředí plné překvapení, sebereflexe, imaginace a spoluhry," zve na výstavu Jiří Wald - zakladatel projektu Orbis Pictus, jehož je PLAY součástí.
Mezi vystavenými objekty jsou k vidění kousky od Milana Caise, Ondřeje Smeykala, Petra Lorence a mnoha dalších. Chybět nemohou exponáty od Petra Nikla. Některé z vystavených instalací byly již představeny v rámci předchozích výstav cyklu, jiné jsou nové, vytvořené speciálně pro potřeby Play Broumovsko.
Na Broumovsku bude výstava Play otevřena do konce února 2015. Pak bude putovat opět v trochu jiné podobě po dalších koutech Česka a své putování zakončí v roce 2023 v holandském Naardenu, kde je pohřben právě Jan Amos Komenský, jehož dílo bylo pro celý projekt inspirací. Výstava je součástí projektu Orbis Pictus Play, který od roku 2000 sklízí úspěchy nejen v Čechách, ale i po evropských metropolích. Poslední výstavu tohoto cyklu – Vikýře Play – navštívilo během jejího konání v pražské Malostranské besedě 56 tisíc návštěvníků a stala se tak třetí nejnavštěvovanější výstavou v České republice. Kompletní seznam exponátů i s nákresy a další informace jsou k dispozici na webových nebo facebookových stránkách výstavy.
Každá výstava ze série Orbis Pictus přináší návštěvníkům nespočet interaktivních exponátů, které zapojují všechny smysly. Play Broumovsko ve spolupráci s Proregiony.cz navíc ještě podporuje rozvoj regionu soutěží, která by měla přitáhnout pozornost k tomuto regionu. Princip soutěže spočívá v tom, že každý návštěvník výstavy získá ke vstupence hrací kartu a po registraci může začít při návštěvě památek, zajímavých kulturních akcí a běžných nákupech na Broumovsku sbírat etikety od partnerů, jimiž jsou regionální výrobci, obchodníci a podnikatelé.
Hlavní slosovatelnou cenou je automobil, pro jehož výhru je třeba nasbírat během roku 70 etiket. Mimo to ale bude probíhat i měsíční slosování, v němž se bude soutěžit o další hodnotné výhry. Pro zařazení do měsíčního slosování je třeba nasbírat 25 etiket.
"Cílem doprovodné soutěže výstavy Play Brmoumovsko je, aby se lidé seznámili s celou škálou místních výrobků, využívali zdejší služby, poznávali zajímavé projekty, účastnili se kulturních, společenských či sportovních akcí, vyhledávali historické památky a další turistické cíle," přibližuje doprovodný projekt Jiří Wald.
K výstavě v Broumově se 1. května připojí ještě samostatná výstava Sensorium na zámku v Adršpachu. Ta rozvíjí "dvanáct smyslů člověka" tak, jak o nich přemýšleli a učili Jan Amos Komenský či Rudolf Steiner.
Školní skupiny (mateřské, základní i střední školy) s pedagogickým doprovodem z celého Královéhradeckého kraje mají jednou za rok výstavu zcela zdarma, a to díky podpoře Karla Janečka a jeho nadace. Je však třeba si nejprve rezervovat termín návštěvy na internetových webových stránkách výstavy.