Broumovsko

Čtvrtek 21.listopad 2019

Poslední aktualizace26.11.2019 04:37

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Broumovsko Vzpomínky pamětníků z Broumovska ožijí díky reportážím místních žáků a studentů

Vzpomínky pamětníků z Broumovska ožijí díky reportážím místních žáků a studentů

Email Tisk PDF
seznam článků
Vzpomínky pamětníků z Broumovska ožijí díky reportážím místních žáků a studentů
Strana 2
Všechny strany

Příběhy našich sousedůI v letošním roce pokračuje projekt Příběhy našich sousedů, který přibližuje vzpomínky pamětníků po celé České republice. Ve spolupráci s Maiwaldovou akademií Vzdělávacího a kulturního centra Klášter Broumov se už podruhé zapojili žáci a studenti z Broumovska, kteří tyto vzpomínky zaznamenávají.

Na Broumovsku se projektu účastní třicet dětí ze šesti škol, rozdělených do osmi týmů. Všechny týmy od září loňského roku sbírají historické materiály a natáčejí rozhovory s broumovskými pamětníky, jejichž životy významně ovlivnily dějinné události 20. století. Závěrečná slavnostní prezentace vzniklých prací se uskuteční 22. března od 16 hodin v sále Dřevník, v broumovském klášteře. Prezentace je zdarma přístupná veřejnosti.

"Díky dětem vznikne šest videonahrávek a dvě audio-nahrávky o pamětnících z Broumova, Teplic nad Metují a Police nad Metují. Letošní příběhy vyprávějí například o osídlování pohraničí, okupaci Československa, nebo kolektivizaci. Na celém projektu je zajímavé propojení týmů ze základních škol, gymnázia a ZUŠ, chtělo to trochu odvahy a vysvětlování, ale ukázalo se, že rozdílný věk, nestejná úroveň znalostí historie nebo práce se střihem a kamerou nejsou překážkou, spíš vzájemnou inspirací a motivací v projektu. Od toho se odvíjí i hodnocení jednotlivých týmů při závěrečné prezentaci a pro mě je vítězem každý tým, který dotáhne svůj projekt do konce," uvádí koordinátorka Pavla Semeráková z Maiwaldovy akademie.

Do projektu Příběhy našich sousedů se zapojil i tým ze ZŠ Masarykova v Broumově. "Oslovili jsme několik pamětníků, ale nakonec zpracováváme příběh pana Jaroslava Netíka - byl první, kdo byl ochoten vyprávět své vzpomínky a nechat je zaznamenat. Jeho příběh nás zaujal tím, že jsme se dozvěděli něco o životě soukromých zemědělců po roce 1948. Překvapilo nás třeba, že dostal řadu vyznamenání, přestože nebyl členem KSČ, že rád vzpomíná na vojnu, kdy často jezdil domů a nebyl u PTP jako ostatní muži ze soukromých hospodářství, že promítal kino nebo že rodičům vykali," uvedla Jindřiška Vašáková z broumovského týmu.

Projekt Příběhy našich sousedů vznikl díky neziskové organizaci Post Bellum. Od roku 2012 se do něho po celé ČR zapojilo 661 českých škol s více jak 4234 žáky a studenty, kteří pod vedením téměř 800 učitelů zdokumentovali v 983 týmech na TISÍC pamětnických příběhů.

obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Nabídka akcí na Broumovsku pro víkend od 22. do 24. listopadu

Nabídka akcí na Broumovsku pro víkend od 22. do 24. listopadu

Vernisáž výstavy, otevření zrekonstruovaného altánu, čtyři divadelní představení, kvíz, taneční zába...

Vlak "Dobrošov" pojede přímo do Hradce Králové

Vlak "Dobrošov" pojede přímo do Hradce Králové

I letos se v prosinci změní jízdní řády vlaků. Mezi letošní významné novinky patří nový spěšný vlak ...

Královéhradecký kraj plánuje v příštím roce hospodařit se schodkem 400 milionů korun

Královéhradecký kraj plánuje v příštím roce hospodařit se schodkem 400 milionů korun

Rada kraje schválila návrh rozpočtu pro rok 2020, podle kterého by Královéhradecký kraj měl hospodař...

Policie vyšetřuje násilnou smrt na Broumovsku

Policie vyšetřuje násilnou smrt na Broumovsku

Těsně před půlnocí v neděli 17. listopadu 2019 přijali policisté oznámení od jedenapadesátiletého mu...

Teplický tip na zdravou rybí svačinku

Teplický tip na zdravou rybí svačinku

První kolo celostátní gastronomické soutěže Svačina roku Rio Mare 2019 je uzavřeno. Nyní odborná por...

Doporučujeme

Rozhovor s Jirkou Malíkem o suchu, zádrži vody a modelech Zdoňov a Křinice

malikttt

Jiří Malík, předseda spolku Živá voda, vyhrál počátkem září se svým modelem Zádrže vody na Zdoňovsku kategorii Nápad v 11. ročníku soutěže E.ON Energy Globe. V současné době zároveň dokončuje druhý model, který se věnuje oblasti Křinicka. Oba tyto modely přicházejí s návrhem nápravy vysušené krajiny a zádrže vody. Podrobnosti vysvětluje Jiří Malík v rozhovoru... celý článek

 

Poslední komentáře