Broumovsko

Úterý 26.leden 2021

Poslední aktualizace25.01.2021 08:53

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Broumovsko Záchranné akce ve skalách na Broumovsku aneb nepodceňujte pohyb v podzimní přírodě

Záchranné akce ve skalách na Broumovsku aneb nepodceňujte pohyb v podzimní přírodě

Email Tisk PDF
seznam článků
Záchranné akce ve skalách na Broumovsku aneb nepodceňujte pohyb v podzimní přírodě
Strana 2
Všechny strany

TP Teplice nad metují skályPobyt v přírodě patří mezi jednu z výjimek omezení volného pohybu v rámci aktuálních opatření, která jsou vydána pro zmírnění šíření nákazy koronavirem. Není tedy divu, že lidé vyráží za přírodními krásami našeho kraje, což se projevuje také na zásahových statistikách hasičů. Hned dva zásahy v jeden den absolvovali v oblasti skalních měst hasiči na Broumovsku.

V pátek 23. října pomáhali s transportem zraněné osoby z Adršpašsko-teplických skal profesionální hasiči z Broumova a dobrovolná jednotka z Teplic nad Metují. Uprostřed skal, asi tři kilometry od silnice, klopýtla nezletilá dívka o kořen, upadla a poranila si koleno. Terén je v místě náročný, plný prudkých stoupání, klesání, pískovcových balvanů a kluzkých dřevěných povalových chodníčků. Až k dívce se dostala z techniky pouze terénní šestikolka, kterou je vybavena profesionální broumovská jednotka. Po příjezdu hasiči pacientku vyšetřili, nohu fixovali vakuovou dlahou a pro pohodlí při transportu uložili dívku do celotělové vakuové dlahy a zajistili jí tepelný komfort. Na šestikolce byla převezena k sanitce ZZS.

Ještě týž den ve večerních hodinách vyrazili hasiči do skal opět, tentokrát do oblasti Broumovských stěn. V lokalitě mezi Kovářovou a Pískovou roklí pomohli profesionální hasiči ze stanic Broumov a Náchod a JSDH Police nad Metují s vyhledáním dvou ztracených osob ve skalním terénu, sešly mimo značenou cestu. Terén v tomto prostředí je zejména za tmy nebezpečný, může lehce dojít k pádu ze skal do rokle. Lokalita je relativně častým místem, kde se turisté ztratí, protože jdou mimo značenou trasu a nenajdou cestu. V tomto případě mělo vše šťastný konec, pomocí aplikace Záchranka se podařilo lokalizovat místo, kde se lidé nacházeli, byli v pořádku. Turisty pak hasiči doprovodili až ke Hvězdě, kde měli zaparkované vozidlo.

Přírodní terén a zejména pak skalní města dokážou být během podzimních dnů zrádná. Nabádáme všechny, aby byli při pohybu ve skalách velmi opatrní, a to nejen při lezení, ale i při chůzi. Terén skal je pro jakýkoliv zásah složek IZS velmi složitý. Technika nemusí na všechna místa dojet a hasiči se záchranáři se pak musí k postiženým osobám dostat často "po svých". Při závažných případech je na místo povolán vrtulník letecké záchranné služby a záchrana osob pak probíhá v podvěsu.

Složitější jsou pak zásahy spojené s vyhledáním osob. V případě ztráty orientace nám mohou pomoci body záchrany, tzv. traumabody. Ty se nachází v našem kraji v částech, kde může být pro návštěvníky ztížená orientace a slouží k tomu, aby byli lidé schopni rychle identifikovat místo, kde se nachází v případě, že potřebují jakoukoliv pomoc – hasičů, zdravotnických záchranářů nebo také policistů. Body se nachází například v Krkonoších, Prachovských skalách, hradeckých městských lesích a jejich síť vznikla také na Náchodsku a Broumovsku ve skalních městech.

Samozřejmě pak doporučujeme mít na mobilních telefonech nainstalovanou aplikaci Záchranka.

obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Rozsáhlé kácení kolem železnice v CHKO Broumovsko se podařilo alespoň zčásti omezit

Rozsáhlé kácení kolem železnice v CHKO Broumovsko se podařilo alespoň zčásti omezit

Agentura ochrany přírody a krajiny ČR obdržela v listopadu loňského roku oznámení Správy železnic o ...

"Táto, ty jsi všechno prohrál!" "Ano, ale zahrál jsem si!"

"Táto, ty jsi všechno prohrál!" "Ano, ale zahrál jsem si!"

Titulek je vypůjčený od legendární dvojice Grossmann – Šimek. Ale napadl mne i teď. V komické povídc...

V Polici nad Metují hořela dřevěná veranda u rodinného domu

V Polici nad Metují hořela dřevěná veranda u rodinného domu

V ulici Na Sibiři v Polici nad Metují zasahovaly v pondělí odpoledne tři jednotky hasičů u požáru dř...

Spěchal na "umělku"?

Spěchal na "umělku"?

V Hvězdecké ulici pomohli v pátek s odstraněním následků dopravní nehody profesionální hasiči z Brou...

Služba SENIOR TAXI se mezi broumovskými seniory těší značnému zájmu

Služba SENIOR TAXI se mezi broumovskými seniory těší značnému zájmu

Jsou tomu již téměř dva roky, co byla v Broumově zprovozněna nová služba SENIOR TAXI. Od samého počá...

Doporučujeme

Baletka Daniela Valešová zabodovala na celosvětovém finále!

DSC 0914

Žákyně Balletu Petit, pod vedením trenérek Elišky Uhlířové a Kateřiny Drašnarové, se v prosinci zúčastnily finále celosvětové soutěže Dance Star, kde získaly několik cenných medailí! Českou republiku zde reprezentovaly Daniela Valešová a Andrea Šrámková. Daniela Valešová pravidelně dojíždí z Broumova do Hradce Králové a poctivě se účastní všech baletních tréninků... celý článek

 

 

Poslední komentáře

Fotka dne

free