Broumovsko

Neděle 26.leden 2020

Poslední aktualizace27.01.2020 04:33

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy ČR a Broumovsko Hejtman Štěpán seznámil ministra zemědělství, jak kraj pomáhá v boji se suchem a kůrovcem

Hejtman Štěpán seznámil ministra zemědělství, jak kraj pomáhá v boji se suchem a kůrovcem

Email Tisk PDF
seznam článků
Hejtman Štěpán seznámil ministra zemědělství, jak kraj pomáhá v boji se suchem a kůrovcem
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Všechny strany

DSC 7226Ministr zemědělství Miroslav Toman dnes zavítal do Královéhradeckého kraje. Hejtman Jiří Štěpán ho seznámil s konkrétními kroky kraje v boji proti suchu a kůrovcové kalamitě.

"Kůrovec, sucho a jejich dopad na přírodu kolem nás jsou témata, která trápí celou republiku. Oceňuji, že ministra zajímá, jak tuto problematiku řešíme my. Panu ministrovi jsem například představil náš návrh Ucelené politiky samosprávy Královéhradeckého kraje o vodě. Jedná se o materiál, který nám pomáhá rozhodovat v otázkách týkajících se záležitostí vodního hospodářství na našem území. Tento dokument je vůbec prvním odborným materiálem svého druhu v republice zpracovaný na úrovni kraje," řekl hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán.

Ministr navštívil společnosti Vodovody a kanalizace v Náchodě a Hradci Králové. Zde mu zástupci představili projekt o posílení kapacity a zabezpečení Východočeské vodárenské soustavy Náchod-Hradec Králové, který podpořila Rada Královéhradeckého kraje loňský rok. Záměrem projektu je nutná obnova hlavních vodovodních přivaděčů soustavy za více jak 2 miliardy korun.

"Investice do Východočeské vodárenské soustavy od Teplic nad Metují po Hradec Králové je zcela zásadní projekt minimálně pro téměř polovinu obyvatel Královéhradeckého kraje. Je to naprosto strategická investice. Musíme být schopni zásobovat pitnou vodou naše obyvatele, což je pro mě naprosto zásadní," doplnil hejtman Štěpán.

"Jsem vždycky rád, když se mohu setkat se svými kolegy v terénu a vidět výsledky naší práce v praxi. Musím říct, že, pokud jde o zajištění kvalitní pitné vody pro obyvatele, odvádí vedení Královéhradeckého kraje dobrou práci. S investicemi do vodárenské soustavy počítáme a věřím, že do roka by práce mohly začít. Ministerstvo zemědělství spolufinancuje dalších šest projektů na vodovodech a kanalizacích v kraji a letos na ně přispělo částkou přes 50 milionů korun," řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.

Královéhradecký kraj bojuje proti suchu i grantovými programy, jimiž jsou Opatření k zadržování vody v krajině, Program obnovy venkova a Rozvoj infrastruktury v oblasti zásobování pitnou vodou a odvádění odpadních vod. "Dlouhodobě podporujeme formou dotací i rozvoj vodovodů a kanalizací realizované obcemi do velikosti dvou tisíc obyvatel. Záleží nám na tom, aby obce investovaly do rozvoje vodovodů, kde je vody nedostatek," dodal hejtman.

Stěžejním bodem diskuze byl i boj s kůrovcem. "Vyhlásili jsme také letos dotační program Podpora hospodaření v lesích – asanace kůrovcového dříví. Majitelé lesů prozatím získali částku téměř 6 milionů korun. Program je určený pro vlastníky lesních pozemků s výměrou do 50 hektarů. Dotace jim pokryje část výdajů vynaložených na těžbu a přiblížení napadeného kůrovcového dřeva k asanaci a na výstavbu oplocenek pro ochranu dřevin vysazených při obnově poničeného lesního porostu," doplnil hejtman Štěpán. Kraj letos poprvé připravil semináře pro veřejnost věnované problematice kůrovcové kalamity.

"Kvůli zachování lesů a pro rychlou obnovu poškozených porostů otevřelo Ministerstvo zemědělství ČR dotační program na zmírnění dopadů kůrovcové kalamity. Ještě letos a v příštím roce z něj vlastníci lesů dostanou 2,5 miliardy korun. I když Královéhradecký kraj patří k těm méně postiženým kůrovcem, i zde má mnoho malých ohnisek především po větrné kalamitě. Proto kraji ministerstvo na hospodaření lesů letos poskytlo více než 40 milionů korun," řekl ministr Toman.

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Krajská výprava mladých olympioniků je stříbrná. Výrazně přispěla i machovská výprava

Krajská výprava mladých olympioniků je stříbrná. Výrazně přispěla i machovská výprava

Výprava krajských sportovců veze z Her IX. zimní olympiády dvanáct zlatých, deset stříbrných a devět...

Vzdělávej se a cestuj do zahraničí díky podpoře Vzdělávacího fondu Broumovska AMOS

Vzdělávej se a cestuj do zahraničí díky podpoře Vzdělávacího fondu Broumovska AMOS

Studenti s vazbou na Broumovsko, kteří chtějí studovat v zahraničí, mohou opět žádat o studijní stip...

Magnetická rezonance v Náchodě začne sloužit pacientům

Magnetická rezonance v Náchodě začne sloužit pacientům

Oblastní nemocnice Náchod slavnostně spustila provoz magnetické rezonance a začala přijímat objednáv...

Temné mraky nad Broumovem

Temné mraky nad Broumovem

Původně nic nenasvědčovalo tomu, že by toho dne mělo být cokoli jinak. Pondělní ráno sice na náladě ...

Nabídka akcí na Broumovsku pro víkend od 24. do 26. ledna

Nabídka akcí na Broumovsku pro víkend od 24. do 26. ledna

Sláva českého piva a polských klobás, Vinná brána, plesy, amškarní pro děti, program v Ulitě a v Muz...

Doporučujeme

Mezinárodní soutěž Broumovská klávesa spustila registraci pro desátý ročník

kalvesa

Mezinárodní soutěž pro mladé klavíristy Broumovská klávesa už zná termín svého příštího ročníku. 10. ročník soutěže, určené klavíristům do 17 let, se uskuteční 24.–26. dubna 2020. Registrace pro účastníky již byla spuštěna... celý článek

 

Poslední komentáře