Broumovsko

Pondělí 1.červen 2020

Poslední aktualizace 3.06.2020 04:04

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy ČR a Broumovsko Hejtman uspořádal výjezdní zasedání krajské rady. Na Kuksu a v Broumově představil radním projekty na oživení významných památek

Hejtman uspořádal výjezdní zasedání krajské rady. Na Kuksu a v Broumově představil radním projekty na oživení významných památek

Email Tisk PDF
seznam článků
Hejtman uspořádal výjezdní zasedání krajské rady. Na Kuksu a v Broumově představil radním projekty na oživení významných památek
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Strana 7
Strana 8
Všechny strany

ku1Poslední schůze Rady Královéhradeckého kraje byla poněkud netradiční. Konala se totiž v kulisách broumovského kláštera. Ještě před návštěvou tohoto komplexu si radní s doprovodem prohlédli neméně významnou barokní památku – Kuks. Důvodem návštěv byly rozsáhlé stavební práce, které na obou místech v současnosti probíhají.

Jako v mraveništi to již několik měsíců vypadá v klášteře v Broumově. Tento monumentální komplex získává ztracenou krásu díky spolupráci řádu benediktinů a Agentury pro rozvoj Broumovska. "Příjemcem dotace je benediktinské opatství svatého Václava v Broumově. Dotace je však podmíněna nejen provedením samotných stavebních prací, ale také oživením památky. To zajistí Agentura, která je partnerem projektu," uvedla Libuše Růčková.

Záměru má být dosaženo především realizací nejrůznějších vzdělávacích a kulturních projektů, které budou cílit i na polské partnery. Více než stotisícový Walbrzych je totiž vzdálen pouhých 30 kilometrů. A do mnohem větší Wroclawi je to z Broumova jen o málo dál než do Hradce Králové. Na tuto činnost mají navázat doplňkové služby, jako je ubytování nižší cenové kategorie a stravování.

"Přestože nejde o krajský projekt, jsme v něm rovněž angažovaní. Administruje ho totiž krajská akciová společnost CEP. Je jednoznačně v zájmu kraje, aby obě památky našly své nové využití a přilákaly do regionu další návštěvníky," doplnil hejtman Lubomír Franc.

Areálem hospitálu Kuks, který je ve správě Národního památkového ústavu, provedl krajskou návštěvu zdejší kastelán. "Zdaleka se zde neopravuje pouze fasáda, jde o zásadní technickou proměnu celé budovy. Práce probíhají i v zahradě, kde hodláme ukázkově pěstovat nejrůznější druhy bylin," řekl Libor Švec.

Na protějším břehu, kde působí krajská obecně prospěšná společnost Revitalizace Kuks, byl průvodcem vedoucí projektový manažer Martin Puš a také starosta obce Jiří Beran. Zde finišuje rekonstrukce vyhlášené hospody U Prďoly, která již vyhlíží svého budoucího nájemce. V jejím sousedství se dokončují výstavní prostory, infocentrum a apartmány. Úkolem pro budoucnost je řešení nevyhovujícího technického stavu mostu, který je jedinou spojnicí obou břehů, a také oprava barokního schodiště.

"Jde nám o to, aby Kuks žil. Proto také kraj zakládal společnost Revitalizace Kuks a angažuje se v takových projektech, jako byla výstavba cyklostezky z Hradce Králové," připomněl Lubomír Franc, hejtman Královéhradeckého kraje.

Vedle prohlídky Kuksu a broumovského kláštera stihli krajští radní také odhlasovat body z programu 25. schůze Rady a seznámit se s projektem na transformaci tradiční cyklistické Grand Prix Královéhradeckého kraje na čtyřdenní etapový závod.

Foto archiv Královéhradeckého kraje

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přežijí nová boží muka lidskou hloupost?

Přežijí nová boží muka lidskou hloupost?

V osadě Jiráskovy Skály na jihovýchodním okraji Teplicko-adršpašských skal, známých též jako Bischof...

Kraj ve spolupráci s městem rozšíří broumovský domov pro seniory

Kraj ve spolupráci s městem rozšíří broumovský domov pro seniory

Krajští radní schválili záměr poskytnutí investiční podpory městu Broumov na modernizaci a rozšíření...

Miroslav Švábl: Díky pandemii máme přesně popsané postupy na neobvyklou situaci

Miroslav Švábl: Díky pandemii máme přesně popsané postupy na neobvyklou situaci

Když se v Oblastní nemocnici Náchod tvořil krizový scénář pro období přicházející pandemie, broumovs...

Pomozte kultuře v Broumovském výběžku!

Pomozte kultuře v Broumovském výběžku!

P.S. ONLINE je nevšední benefiční online koncert, který spojí nadšence i profesionály, aby oživili p...

Jubilejní 15. ročník festivalu Za poklady Broumovska proběhne online i živě pro veřejnost

Jubilejní 15. ročník festivalu Za poklady Broumovska proběhne online i živě pro veřejnost

Festival Za poklady Broumovska, který oživuje každé léto kostely broumovské skupiny, letos oslaví ju...

Doporučujeme

Benefiční koncert Police Symphony Orchestra z broumovského kláštera – P. S. ONLINE

Police Symphony Orchestra galakoncert foto Tomáš Hejzlar 6537 nahled

Mladí hudební nadšenci z Police Symphony Orchestra často a rádi pořádají koncerty pro dobrou věc. Během deseti let existence orchestru na dobročinné účely věnovali téměř 1,2 milionu korun a s neslábnoucí energií hodlají pokračovat i nyní. V neděli 31. května od 20 hodin odehrají speciální benefiční koncert P. S. ONLINE, oproti jiným online přenosům pojatý velmi netradičně - skloubí hudbu a pohyb s poetikou barokní perly broumovského výběžku... celý článek

 

Poslední komentáře