Broumovsko

Neděle 20.říjen 2019

Poslední aktualizace21.10.2019 04:00

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy ČR a Broumovsko Hejtman uspořádal výjezdní zasedání krajské rady. Na Kuksu a v Broumově představil radním projekty na oživení významných památek

Hejtman uspořádal výjezdní zasedání krajské rady. Na Kuksu a v Broumově představil radním projekty na oživení významných památek

Email Tisk PDF
seznam článků
Hejtman uspořádal výjezdní zasedání krajské rady. Na Kuksu a v Broumově představil radním projekty na oživení významných památek
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Strana 7
Strana 8
Všechny strany

ku1Poslední schůze Rady Královéhradeckého kraje byla poněkud netradiční. Konala se totiž v kulisách broumovského kláštera. Ještě před návštěvou tohoto komplexu si radní s doprovodem prohlédli neméně významnou barokní památku – Kuks. Důvodem návštěv byly rozsáhlé stavební práce, které na obou místech v současnosti probíhají.

Jako v mraveništi to již několik měsíců vypadá v klášteře v Broumově. Tento monumentální komplex získává ztracenou krásu díky spolupráci řádu benediktinů a Agentury pro rozvoj Broumovska. "Příjemcem dotace je benediktinské opatství svatého Václava v Broumově. Dotace je však podmíněna nejen provedením samotných stavebních prací, ale také oživením památky. To zajistí Agentura, která je partnerem projektu," uvedla Libuše Růčková.

Záměru má být dosaženo především realizací nejrůznějších vzdělávacích a kulturních projektů, které budou cílit i na polské partnery. Více než stotisícový Walbrzych je totiž vzdálen pouhých 30 kilometrů. A do mnohem větší Wroclawi je to z Broumova jen o málo dál než do Hradce Králové. Na tuto činnost mají navázat doplňkové služby, jako je ubytování nižší cenové kategorie a stravování.

"Přestože nejde o krajský projekt, jsme v něm rovněž angažovaní. Administruje ho totiž krajská akciová společnost CEP. Je jednoznačně v zájmu kraje, aby obě památky našly své nové využití a přilákaly do regionu další návštěvníky," doplnil hejtman Lubomír Franc.

Areálem hospitálu Kuks, který je ve správě Národního památkového ústavu, provedl krajskou návštěvu zdejší kastelán. "Zdaleka se zde neopravuje pouze fasáda, jde o zásadní technickou proměnu celé budovy. Práce probíhají i v zahradě, kde hodláme ukázkově pěstovat nejrůznější druhy bylin," řekl Libor Švec.

Na protějším břehu, kde působí krajská obecně prospěšná společnost Revitalizace Kuks, byl průvodcem vedoucí projektový manažer Martin Puš a také starosta obce Jiří Beran. Zde finišuje rekonstrukce vyhlášené hospody U Prďoly, která již vyhlíží svého budoucího nájemce. V jejím sousedství se dokončují výstavní prostory, infocentrum a apartmány. Úkolem pro budoucnost je řešení nevyhovujícího technického stavu mostu, který je jedinou spojnicí obou břehů, a také oprava barokního schodiště.

"Jde nám o to, aby Kuks žil. Proto také kraj zakládal společnost Revitalizace Kuks a angažuje se v takových projektech, jako byla výstavba cyklostezky z Hradce Králové," připomněl Lubomír Franc, hejtman Královéhradeckého kraje.

Vedle prohlídky Kuksu a broumovského kláštera stihli krajští radní také odhlasovat body z programu 25. schůze Rady a seznámit se s projektem na transformaci tradiční cyklistické Grand Prix Královéhradeckého kraje na čtyřdenní etapový závod.

Foto archiv Královéhradeckého kraje

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Broumovským florbalistům se nedařilo

Broumovským florbalistům se nedařilo

V sobotu 12. října 2019 se ve Sportovní hale na Spořilově odehrálo třetí kolo Amatérské florbalové l...

Laureáti Broumovské klávesy vystoupili v Sukově síni pražského Rudolfina

Laureáti Broumovské klávesy vystoupili v Sukově síni pražského Rudolfina

Mladí klavíristé Nora Lubbadová, Jan Schulmeister a Arthur Coatalen vystoupili v úterý 15. října na ...

Dopravní omezení na silnici mezi Hronovem a Náchodem

Dopravní omezení na silnici mezi Hronovem a Náchodem

V sobotu 19. října 2019 dojde z důvodu konání tradičního běžeckého závodu Hronov–Náchod k dopravnímu...

Nová podpora Muzea papírových modelů v Polici nad Metují

Nová podpora Muzea papírových modelů v Polici nad Metují

MAS Stolové hory, z. s. vyhlásila dne 16. listopadu 2017 výzvu na příjem projektových žádostí v rámc...

Nabídka akcí na Broumovsku pro víkend od 18. do 20. října

Nabídka akcí na Broumovsku pro víkend od 18. do 20. října

Kina pro děti, přednášky, Dny poezie, setkání sběratelů, závody v běhu, divadlo, Svatohubertská mše,...

Doporučujeme

Rozhovor s Jirkou Malíkem o suchu, zádrži vody a modelech Zdoňov a Křinice

malikttt

Jiří Malík, předseda spolku Živá voda, vyhrál počátkem září se svým modelem Zádrže vody na Zdoňovsku kategorii Nápad v 11. ročníku soutěže E.ON Energy Globe. V současné době zároveň dokončuje druhý model, který se věnuje oblasti Křinicka. Oba tyto modely přicházejí s návrhem nápravy vysušené krajiny a zádrže vody. Podrobnosti vysvětluje Jiří Malík v rozhovoru... celý článek

 

Poslední komentáře

Fotka dne

2019 09 04 Broumov Klaster Mlhoviny Pano 8bit