Broumovsko

Pátek 10.červenec 2020

Poslední aktualizace10.07.2020 04:38

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy ČR a Broumovsko Náchodská nemocnice nabízí nejmodernější léčbu migrény

Náchodská nemocnice nabízí nejmodernější léčbu migrény

Email Tisk PDF

nemnaNeurologické oddělení Oblastní nemocnice Náchod získalo statut certifikovaného centra pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy. V Královéhradeckém kraji jde o jedno ze tří certifikovaných center. Náchodské nemocnici to umožňuje léčit migrénu nejmodernější metodou biologické léčby.

"Jedná se o preventivní léčbu takzvanými monoklonálními protilátkami, které se aplikují jednou měsíčně a výrazně snižují frekvenci bolestí hlavy. Revoluční je tato léčba v tom, že působí přímo na konkrétní receptory na mozkové tkáni, které spouští migrénu, a to tak, že se záchvat vůbec nerozvine," vysvětluje princip nové léčby migrén MUDr. Miroslav Škoda, primář neurologie Oblastní nemocnice Náchod.

Novou metodou jsou léčeni pacienti, kteří projdou přísnými kritérii zdravotních pojišťoven. Podmínkou jsou časté záchvaty migrény, které nereagují na běžnou léčbu. Pokud pak u nich není léčba monoklonálními protilátkami dostatečně účinná, musí se ukončit. Za účinnou léčbu se považuje taková, která sníží frekvenci záchvatů migrény alespoň na polovinu. Důvodem přísných podmínek je finanční náročnost léčby.

Léčbu monoklonálními protilátkami mohou provádět pouze certifikovaná centra. Oddělení náchodské neurologie proto už oslovilo primáře sousedních okresů s informací, že má možnost léčit komplikované projevy migrény. První zkušenosti s novou metodou jsou podle primáře MUDr. Miroslava Škody dobré a léčba prvních pacientů, kteří nereagovali na dosud užívané preventivní léky, se jeví jako úspěšná.

Ambulance nově vzniklého centra pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy začne fungovat od 1. 3. 2020. Pacienti z Náchodska se budou moci objednávat na doporučení praktického lékaře, pacienti z jiných okresů přes ošetřujícího neurologa.
Migréna je záchvatovité onemocnění, které postihuje celosvětově asi 10 % populace. První záchvaty začínají většinou v dětství nebo v době dospívání. Po 40. roce života jejich četnost pozvolna klesá. Ženy trpí migrénou přibližně 3x častěji než muži.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Beseda s Robertem Šlachtou

Beseda s Robertem Šlachtou

Robert Šlachta. Pro někoho kontroverzní policista, pro jiného úctyhodná osobnost, každopádně člověk,...

Nabídka akcí na Broumovsku pro víkend od 10. do 12. července

Nabídka akcí na Broumovsku pro víkend od 10. do 12. července

Hudba, filmy a tvořivé dílny, to je ve zkratce nabídka na akce na Broumovsku pro víkend od 10. do 12...

Výchova čtenářů v Čechách

Výchova čtenářů v Čechách

Myslím si, že jsem už o sobě psal, že jsem bibliofil. A se svou vrozenou skromností se touto vlastno...

Wihanův rok: Ještě než odjedu do Ameriky

Wihanův rok: Ještě než odjedu do Ameriky

V letošním roce uplyne sto let od úmrtí jednoho z nejvýznamnějších rodáků z Police nad Metují. 1. kv...

Absolvent broumovského gymnázia nechá nahlédnout do své filmové tvorby

Absolvent broumovského gymnázia nechá nahlédnout do své filmové tvorby

Polický filmař Martin Hrnčíř, absolvent Gymnázia Broumov, patří k nejmladší generaci tvůrčích autorů...

Doporučujeme

Rozhovor se Stanislavem Pitašem o akci Free World Broumov 2020

13346582 954272128004039 1456887943798586450 n 1

"Člověk musí být trochu šílený, aby mohly vznikat výjimečné věci."

V sobotu 5. září se bude v Broumově konat zcela unikátní akce. Pokud vše vyjde podle představ, mělo by se ten den na Mírovém náměstí sejít 160 hudebníků, aby si společně zahráli několik známých rockových šlágrů. Něco podobného nemá v České republice obdoby a Broumov se tak hlásí o jedinečné prvenství. Více o akci nám prozradí její organizátor, pan Stanislav Pitaš...celý článek

 

Poslední komentáře