Broumovsko

Neděle 29.březen 2020

Poslední aktualizace29.03.2020 00:32

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy ČR a Broumovsko Náchodská nemocnice nabízí nejmodernější léčbu migrény

Náchodská nemocnice nabízí nejmodernější léčbu migrény

Email Tisk PDF

nemnaNeurologické oddělení Oblastní nemocnice Náchod získalo statut certifikovaného centra pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy. V Královéhradeckém kraji jde o jedno ze tří certifikovaných center. Náchodské nemocnici to umožňuje léčit migrénu nejmodernější metodou biologické léčby.

"Jedná se o preventivní léčbu takzvanými monoklonálními protilátkami, které se aplikují jednou měsíčně a výrazně snižují frekvenci bolestí hlavy. Revoluční je tato léčba v tom, že působí přímo na konkrétní receptory na mozkové tkáni, které spouští migrénu, a to tak, že se záchvat vůbec nerozvine," vysvětluje princip nové léčby migrén MUDr. Miroslav Škoda, primář neurologie Oblastní nemocnice Náchod.

Novou metodou jsou léčeni pacienti, kteří projdou přísnými kritérii zdravotních pojišťoven. Podmínkou jsou časté záchvaty migrény, které nereagují na běžnou léčbu. Pokud pak u nich není léčba monoklonálními protilátkami dostatečně účinná, musí se ukončit. Za účinnou léčbu se považuje taková, která sníží frekvenci záchvatů migrény alespoň na polovinu. Důvodem přísných podmínek je finanční náročnost léčby.

Léčbu monoklonálními protilátkami mohou provádět pouze certifikovaná centra. Oddělení náchodské neurologie proto už oslovilo primáře sousedních okresů s informací, že má možnost léčit komplikované projevy migrény. První zkušenosti s novou metodou jsou podle primáře MUDr. Miroslava Škody dobré a léčba prvních pacientů, kteří nereagovali na dosud užívané preventivní léky, se jeví jako úspěšná.

Ambulance nově vzniklého centra pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy začne fungovat od 1. 3. 2020. Pacienti z Náchodska se budou moci objednávat na doporučení praktického lékaře, pacienti z jiných okresů přes ošetřujícího neurologa.
Migréna je záchvatovité onemocnění, které postihuje celosvětově asi 10 % populace. První záchvaty začínají většinou v dětství nebo v době dospívání. Po 40. roce života jejich četnost pozvolna klesá. Ženy trpí migrénou přibližně 3x častěji než muži.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Papež varoval před zhoubným hříchem sklíčenosti

Papež varoval před zhoubným hříchem sklíčenosti

Vatikán. O vodě jakožto symbolu spásy kázal papež František při ranní eucharistii v úterý 4. týdne po...

V pondělí 30. března přecházejí vlaky na režim nedělního provozu

V pondělí 30. března přecházejí vlaky na režim nedělního provozu

Na šíření onemocnění COVID-19 reaguje Královéhradecký kraj mimo jiné i sérií opatření ve veřejné dop...

Stavební buňka před nemocnicí je preventivní opatření

Stavební buňka před nemocnicí je preventivní opatření

Oblastní nemocnice Náchod zřídila před dvěma týdny v Broumově před hlavním vchodem do nemocnice stav...

1. týden v Digitální pohotovosti

1. týden v Digitální pohotovosti

Kdybyste chtěl někdo potkat někoho z našich 15 členů, tak byste musel procestovat celý Královéhradec...

Aktuální informace pro občany Broumova

Aktuální informace pro občany Broumova

Zveřejňujeme aktuální informace pro občany města Broumova - úřední dny veřejných institucí ve městě,...

Doporučujeme

Mezinárodní soutěž Broumovská klávesa spustila registraci pro desátý ročník

kalvesa

Mezinárodní soutěž pro mladé klavíristy Broumovská klávesa už zná termín svého příštího ročníku. 10. ročník soutěže, určené klavíristům do 17 let, se uskuteční 24.–26. dubna 2020. Registrace pro účastníky již byla spuštěna... celý článek

 

Poslední komentáře