Broumovsko

Neděle 25.říjen 2020

Poslední aktualizace24.10.2020 07:19

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy ČR a Broumovsko Tendr na modernizaci náchodské nemocnice je zrušen. Kraj zadá revizi dokumentace, pak vyhlásí veřejnou soutěž znovu

Tendr na modernizaci náchodské nemocnice je zrušen. Kraj zadá revizi dokumentace, pak vyhlásí veřejnou soutěž znovu

Email Tisk PDF

nem1O zrušení veřejné zakázky na modernizaci Oblastní nemocnice Náchod za 1,2 miliardy korun rozhodla ve čtvrtek Rada Královéhradeckého kraje.

"Každá stavba musí být správně založena, protože jinak je ohrožena její kvalita. Tady v tomto případě se potvrdilo, že projektová dokumentace je skutečně nedostatečně zpracovaná a musí se předělat. Kraj se chová zodpovědně a chce stavbu založit tak, aby sloužila veřejnosti co nejlépe," řekl ke zrušení tendru hejtman Lubomír Franc. Po revizi projektové dokumentace vyhlásí kraj tendr znovu.

Kraj v průběhu sedmi měsíců od vypsání tendru obdržel celkem 210 žádostí o dodatečnou informaci, které obsahovaly 995 dotazů. Z velké části se všechny týkaly soupisu prací a výkazu výměr, které slouží pro výpočet nabídkové ceny. "Při tak velké zakázce jsou dotazy naprosto běžnou praxí, a proto jsme ke zrušení tendru nepřistoupili dříve. Tisíc dotazů je ale již opravdu mnoho. Proto jsme na dokumentaci nechali vypracovat nezávislý posudek, který její nedostatečnost potvrdil," vysvětluje hejtman Lubomír Franc.

Podle tohoto nezávislého posudku má projektová dokumentace vážné nedostatky a existuje zde tak objektivní důvod pro zrušení celého tendru podle zákona o veřejných zakázkách. "Nejsme rádi, že se stavba oddaluje a to především kvůli zaměstnancům a pacientům náchodské nemocnice, kteří už dlouho čekají na moderní nemocnici. Zdůrazňuji ale, že kraj o takovou nemocnici stojí, stavět chce a má zajištěné finanční prostředky," zhodnotil hejtman Franc.

Krajští radní se zároveň shodli na dalším postupu. Zrušení tendru konec projektu modernizace náchodské nemocnice neznamená. Ze smlouvy se zhotovitelem projektové dokumentace navíc vyplývá, že má kraj právo nepovedenou dokumentaci reklamovat. "Tohoto práva také využijeme. Projektant musí nyní zrevidovat celou projektovou dokumentaci a to nově pod odborným dozorem. Tato fáze by měla trvat 2 až 3 měsíce. Veškeré práce budeme uplatňovat jako reklamaci, kraji tak nevznikne další finanční náklad," uvedl k dalšímu postupu radní pro oblast investic Josef Dvořák. V této lhůtě bude také kraj pracovat na přípravě nového výběrového řízení na dodavatele stavby a na administrátora zakázky. Nové výběrové řízení by mohlo být vyhlášeno na přelomu května a června 2016.

Provoz náchodské nemocnice se v tuto chvíli nijak nemění. "Prioritou je zachování poskytování kvalitní zdravotnické péče. Už v létě loňského roku prošly rekonstrukcí operační sály na ortopedii a nemocnice nakoupila z evropských peněz zdravotnické přístroje. Jsme pak připraveni reagovat i na další požadavky na modernizaci přístrojového vybavení, které je v tuto chvíli pro nemocnici potřebné," uvedla krajská radní pro zdravotnictví Jana Třešňáková.

I nadále pak bude pokračovat příprava druhé etapy modernizace, v rámci které se má přesunout horní areál do dolního. "V žádném případě nebude mít zpoždění první etapy vliv na přípravu etapy druhé. Na té se pracuje nezávisle dál," dodal hejtman Franc.

Harmonogram dalšího postupu:

Duben/květen 2016 - Finalizace revize projektové dokumentace.

9. 5. 2016 - Návrh na schválení odůvodnění významné veřejné zakázky Zastupitelstvem KHK (v případě, že se bude soutěžit ještě dle současného zákona o veřejných zakázkách. V případě nového zákona tato povinnost odpadá).

Květen/červen 2016 - Vypsání nové zakázky na dodavatele stavby.

Srpen/září 2016 - Otevírání obálek s nabídkami uchazečů.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Lékařka Eva Hanková: Covid není rýmička. Rychlé hubnutí nyní nedoporučuji

Lékařka Eva Hanková: Covid není rýmička. Rychlé hubnutí nyní nedoporučuji

Virus Covid-19, kterému již od jara česká média věnují velkou část svého času a prostoru, rozdělil s...

Potravinová sbírka

Potravinová sbírka

Na den svatého Martina byla v Polici nad Metují naplánovaná Svatomartinská jízda. Vzhledem ke krizov...

Jabloň u Lidmanů si odnáší zlatou. Strom roku je poprvé ovocný

Jabloň u Lidmanů si odnáší zlatou. Strom roku je poprvé ovocný

Český Den stromů korunovala radostná zpráva pro obyvatele Machova. Vítězství v anketě Strom roku2020...

Za požárem skladovací haly v Suchém Dole mohla být jiskra

Za požárem skladovací haly v Suchém Dole mohla být jiskra

Poslední zářijový den zachvátil požár skladovací halu se senem a slámou nedaleko obce Suchý Důl. Na ...

V pondělí začal Zelený týden EU, zapojila se i Maiwaldova akademie

V pondělí začal Zelený týden EU, zapojila se i Maiwaldova akademie

V pondělí 19. října odstartoval po celé Evropě Zelený týden EU 2020. Akce, jejímž letošním tématem j...

Doporučujeme

Něco podobného ještě v České republice nebylo

6

Sešlo se to vlastně úplně náhodně. Na jedné straně akce Free World Broumov, jejíž podtext tvořila myšlenka o svobodomyslnosti, na druhém pocitovém pólu zpráva, že pořadateli sobotního sedánku, panu Stanislavu Pitašovi, úřady zavírají klub Eden. To zapůsobilo na mnoho lidí jako bodnutí do srdce, nikdo tomu nechtěl věřit a poté - když se informace potvrdila - to tak nikdo nechtěl nechat... celý článek

 

 

Poslední komentáře

Fotka dne

Dětská skupina propagace2020 SRPEN web