Broumovsko

Čtvrtek 25.únor 2021

Poslední aktualizace24.02.2021 09:47

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy ČR a Broumovsko Trutnovská radnice hledá nové využití městské věznice. Zapojit se může i veřejnost

Trutnovská radnice hledá nové využití městské věznice. Zapojit se může i veřejnost

Email Tisk PDF
seznam článků
Trutnovská radnice hledá nové využití městské věznice. Zapojit se může i veřejnost
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Všechny strany

Veznice 2Budova věznice z 19. století v centru Trutnova konečně patří městu. Původně sloužila jako městské vězení a později jako sklad. Nyní trutnovská radnice hledá nové využití, zapojit se může i veřejnost.

Budova bývalé trutnovské věznice se nachází ve Vězeňské ulici nedaleko Krakonošova náměstí. Donedávna byla majetkem státu, ale po více než ročním úsilí trutnovské radnice ji město získalo do svého vlastnictví. "Nelíbilo se nám, v jakém je věznice stavu. Když jsme v roce 2018 zjistili, že ji chce Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových dát do dražby, iniciovali jsme jednání s tím, že máme o objekt zájem," vysvětluje Ivan Adamec, starosta města Trutnova. Na konci léta 2020 byla věznice přepsána na město Trutnov.

"Díky skvělé spolupráci s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových jsme úspěšně zvládli roční proces převodu objektu do majetku města. Podařilo se nám to za podmínky, že jej budeme využívat ve veřejném zájmu, nikoliv pro běžné komerční aktivity. Nyní hledáme aktivní lidi a organizace, které nám v tomto nelehkém úkolu pomohou. Budeme rádi, když se do vymýšlení a přípravy náplně objektu zapojí i trutnovská veřejnost," dodává Tomáš Eichler, místostarosta města Trutnova.

Budova byla postavena jako městská věznice na počátku 19. století. V nejrušnějších letech se v ní za rok vystřídalo více než tisíc vězňů. Za 2. světové války sloužila jako věznice gestapa a z kraje 50. let jako klasická státní věznice. Postupem času se její využití měnilo, fungovala například jako sídlo archivu a naposledy jako sklad civilní ochrany. Na počátku nového tisíciletí byl sklad zrušen a od té doby je objekt prázdný a nevyužívaný.

"Věznice má dvě patra a podkroví, její konstrukce a vnitřní dispozice stále odpovídají původnímu účelu stavby. Cely jsou zachované, objekt má masivní zdi a klenuté stropy," upřesňuje podobu věznice Tomáš Eichler.

Radnice v současné chvíli hledá partnery, kteří se chtějí na obnově a provozu objektu podílet. "Máme představu o několika formách využití, ať už v oblasti kultury, vzdělávání nebo spolkové činnosti. Mohla by zde být například sdílená dílna, robotické laboratoře, depozitáře muzea, částečně kavárna a mnoho dalšího," říká Tomáš Eichler. Město je ochotno se podílet na financování opravy, v ideálním případě za použití dotací, ale provoz by už neměl být zcela závislý na financích od města.

Návrhy na využití věznice je možné posílat do 31. března 2021 na Odbor majetku města MěÚ Trutnov kontaktní osobě Soně Mazalové na e-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript . Návrh by měl obsahovat popis projektu – co by v budově mohlo vzniknout, odhad nákladů na vybudování i na následný provoz a návrh financování – využití dalších zdrojů mimo rozpočet města. "Přál bych si, aby věznice po tolika letech znovu ožila a nově sloužila k bohulibějším účelům, než ke kterým byla původně zřízena," dodává Ivan Adamec.

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Rozhovor s psycholožkou Masarykovy školy Michaelou Krutilovou

Rozhovor s psycholožkou Masarykovy školy Michaelou Krutilovou

Na několik otázek odpověděla psycholožka Masarykovy základní školy v Broumově Michaela Krutilová.

První klapka filmu Poslední závod s Kryštofem Hádkem v hlavní roli padla o uplynulém víkendu

První klapka filmu Poslední závod s Kryštofem Hádkem v hlavní roli padla o uplynulém víkendu

Nový český film Poslední závod, drama z počátků lyžařského sportu podle skutečné události, vzniká v ...

Hola! Hi! Ahoj! Czesc! Salut! Méxique!

Hola! Hi! Ahoj! Czesc! Salut! Méxique!

Setkání francouzštinářů 2. A/sexty a kvarty broumovského gymnázia se studenty soukromého mexického l...

Hornové kurzy v Broumově přijímají přihlášky na léto

Hornové kurzy v Broumově přijímají přihlášky na léto

Mezinárodní Letní hornové kurzy Broumov, které se uskuteční od 1. do 7. srpna 2021 v broumovském klá...

Štrúdly z celého Česka podpoří jabloň, která se může stát Evropským stromem roku

Štrúdly z celého Česka podpoří jabloň, která se může stát Evropským stromem roku

Hlasování i pečení pomůže jabloni u Lidmanů z Machovské Lhoty na Náchodsku aktuálně bojující o titul...

Doporučujeme

Baletka Daniela Valešová zabodovala na celosvětovém finále!

DSC 0914

Žákyně Balletu Petit, pod vedením trenérek Elišky Uhlířové a Kateřiny Drašnarové, se v prosinci zúčastnily finále celosvětové soutěže Dance Star, kde získaly několik cenných medailí! Českou republiku zde reprezentovaly Daniela Valešová a Andrea Šrámková. Daniela Valešová pravidelně dojíždí z Broumova do Hradce Králové a poctivě se účastní všech baletních tréninků... celý článek

 

 

Poslední komentáře

Fotka dne

free