Broumovsko

Středa 28.říjen 2020

Poslední aktualizace29.10.2020 04:23

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy ČR a Broumovsko Viditelnost v silničním provozu je důležitá. Neosvětlení chodci a cyklisté se vystavují nebezpečí nehody i pokuty

Viditelnost v silničním provozu je důležitá. Neosvětlení chodci a cyklisté se vystavují nebezpečí nehody i pokuty

Email Tisk PDF

nach2V rámci celorepublikového dopravně bezpečnostního opatření královéhradecká dopravní policie provádí zvýšený výkon služby zaměřený na viditelnost účastníků silničního provozu, konkrétně chodců a cyklistů. V průběhu měsíce listopadu, kdy ubývá slunečního svitu a začíná to opravdu zimní období, budou policisté kontrolovat zejména v ranních a pozdně odpoledních hodinách, zda jsou chodci a cyklisté řádně osvětleni.

"Na teritoriu všech územních odborů v rámci Královéhradeckého kraje budou dopravní hlídky dohlížet, jestli jsou cyklisté řádně osvětleni a chodci řádně označeni reflexními prvky (podle novely zákona č. 361/2000 o provozu na pozemních komunikacích od února 2016 musí chodec, který se pohybuje mimo obec za snížené viditelnosti a není tam pouliční osvětlení, mít reflexní prvky, které má připevněné takovým způsobem, aby byl pro ostatní účastníky silničního provozu viditelný.) Cyklisté samozřejmě musí být řádně osvětleni mimo obec i v obci. To znamená, že musí mít bílé a červené světlo, bílé a červené odrazky vpředu a vzadu a odrazky ve výpletu kol, aby byli dobře viditelní pro ostatní účastníky silničního provozu," uvedla tisková policejní mluvčí Eva Prachařová.

Od doby zavedení nového ustanovení o reflexních prvcích chodců policisté nejprve zaměřili kontroly preventivně, provinilcům domlouvali a navíc jim v rámci osvěty předávali reflexní proužky nebo vestičky. Ovšem nyní už měli chodci dostatek času si na novinky zvyknout, a proto policie začala kromě domluvy "rozdávat" i pokutové bloky. Obvykle policejní hlídka uloží pokutu ve výši přibližně 300 korun.

"Nutno podotknout, že v rámci dopravních kontrol policisté v královéhradeckém kraji od začátku roku 2016 zaznamenali 161 dopravních přestupků chodců (tyto přestupky zahrnují nejen viditelnost, ale třeba také přecházení mimo přechod, přecházení na červenou, apod.) a uložili za ně pokuty v celkové výši 53 tisíc korun," dodala Eva Prachařová.

Od počátku roku 2016 královéhradecká policie zaznamenala čtyři úmrtí chodců, ve třech případech byl na vině řidič vozidla, jedenkrát chodec.

Se zvýšenými dopravními kontrolami se budou chodci a cyklisté setkávat minimálně až do konce listopadu, chodci pak v průběhu celého zimního období. I když v současné době chodci nemají povinnost nosit reflexní prvky v obci, je nutné připomenout, že tyto prvky mnohonásobně zvyšují jejich viditelnost a tedy i bezpečí při pohybu na přechodu pro chodce nebo při přecházení vozovky.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Záchranné akce ve skalách na Broumovsku aneb nepodceňujte pohyb v podzimní přírodě

Záchranné akce ve skalách na Broumovsku aneb nepodceňujte pohyb v podzimní přírodě

Pobyt v přírodě patří mezi jednu z výjimek omezení volného pohybu v rámci aktuálních opatření, která...

Jedním z finalistů soutěže Gentleman & Žena České republiky 2021 je rodák z Broumovska Jan Šraitr

Jedním z finalistů soutěže Gentleman & Žena České republiky 2021 je rodák z Broumovska Jan Šraitr

Soutěž Gentleman & Žena České republiky 2021 je určena pro muže ve věku 33 - 75 let a ženy ve vě...

Věžička kostela v Ruprechticích skrývá poselství budoucím pokolením

Věžička kostela v Ruprechticích skrývá poselství budoucím pokolením

Nově zrekonstruovaná věžička kostela sv. Jakuba Většího v Ruprechticích od minulého týdne skrývá pos...

Lékařka Eva Hanková: Covid není rýmička. Rychlé hubnutí nyní nedoporučuji

Lékařka Eva Hanková: Covid není rýmička. Rychlé hubnutí nyní nedoporučuji

Virus Covid-19, kterému již od jara česká média věnují velkou část svého času a prostoru, rozdělil s...

Potravinová sbírka

Potravinová sbírka

Na den svatého Martina byla v Polici nad Metují naplánovaná Svatomartinská jízda. Vzhledem ke krizov...

Doporučujeme

Něco podobného ještě v České republice nebylo

6

Sešlo se to vlastně úplně náhodně. Na jedné straně akce Free World Broumov, jejíž podtext tvořila myšlenka o svobodomyslnosti, na druhém pocitovém pólu zpráva, že pořadateli sobotního sedánku, panu Stanislavu Pitašovi, úřady zavírají klub Eden. To zapůsobilo na mnoho lidí jako bodnutí do srdce, nikdo tomu nechtěl věřit a poté - když se informace potvrdila - to tak nikdo nechtěl nechat... celý článek

 

 

Poslední komentáře

Fotka dne

Dětská skupina propagace2020 SRPEN web