Broumovsko

Úterý 11.srpen 2020

Poslední aktualizace13.08.2020 04:09

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Sport Cyklistika Hokej v Olivětíně se bude hrát, dokud bude hrát Jarda Jágr

Hokej v Olivětíně se bude hrát, dokud bude hrát Jarda Jágr

Email Tisk PDF
seznam článků
Hokej v Olivětíně se bude hrát, dokud bude hrát Jarda Jágr
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Strana 7
Strana 8
Strana 9
Strana 10
Všechny strany

HCplakat2013OpHokej v Olivětíně se hraje od nepaměti. V současné době se zde kvůli teplým zimám už moc nehraje, ale parta čtyřicátníků tuto tradici stále ještě udržuje v dresech Jiskry Olivětín. O hokeji vypráví jeden ze zakladatelů novodobého hokeje v Olivětíně Jirka Tůma.

Hokej má v Olivětíně dlouhodobou tradici. Jak začínala generace kolem tebe?

Tenkrát, ještě před revolucí, se hrála taková vesnická liga. Trénoval nás třeba Pavel Rozdolský a hráli jsme prosti Martínkovicím, Jetřichovu. No, a když se vyhrálo, tak se jelo do Bezděkova, jenže tam jsme vše prohráli a jelo se domů. V roce 1991 jsem začal podnikat, takže sport šel stranou. Sice jsme občas chodili hokej v Olivětíně hrát, ale bylo to takové bez pravidel. Jenže to mne už moc nenaplňovalo a měl jsem chuť si hokej zahrát pořádně. Tak jsem začal shánět a zjistil jsem, že se hraje taková „odborářská“ liga v Hronově a v Náchodě. Tak jsme to spolu s Joskou Cagáněm domluvili a začali jsme hrát. Bylo to v roce 1996, letos slavíme dvacáté výročí.

Jak široký jste tenkrát měli hráčský kádr?

Ono se to stále hrozně měnilo. Byli to většinou kluci z Olivětína. Brankáři Standa Bartoš, Milan Vašák, Petr Šandera, Petr Antoš. Dále hráči Jan Joudal, Oldřich Mikulec, Standa Janek, Pavel Streubel, Jaroslav Žid, Petr Vojtěch, Roman Vojtěch, Miroslav Koller, Ladislav Koller, Lukáš Sochor, Miloš Kaněra, Petr Babica, Michal Berka, Jiří Hajdánka, Aleš Ptáček.

Jaké jste měli vybavení?

Obyčejné. Chrániče pod kolena, ušanky, obyčejné rukavice. I brankář měl hodně jednoduchou výstroj. Tenkrát chytal Standa Bartoš, který byl v brance jen v botách. Později se postavil do branky Petr Šandera. Ten s námi byl, když jsme vyhráli vůbec první zápas, protože myslím, že první tři sezóny jsme úplně všechno prohráli.

Víš něco o vzdálenější historii hokeje v Olivětíně?

No, kdysi jsem si povídal na obědě v Regině se Sašou Kutíkem. To byl takový divoch, a hodně mi vyprávěl. A pak existuje fotka, na které je Pavel Rozdolský, Vráťa Gábela, Honza a Josef Vlčkovi, Honza Majdiak, Alexandr Stejskal, Jarda Lamka, Karel Thér a další.

Vraťme se do současnosti. Jak tedy dopadla letošní sezóna?

My hrajeme ligu neregistrovaných, kterou pořádá Město Hronov. A všichni jsme registrovaný v této lize, to zamezuje tomu, aby si některý tým nepřivedl opravdu hodně dobrého hráče. V základní části jsme skončili na 4. místě z osmi týmů. Hrají tři skupiny podle kvality, my jsme samozřejmě v té třetí (smích). Pak jsme v předkole play off o postup hráli s týmem na 5. místě, ale ten jsme prohráli.

Máte v týmu nějaké mladé hráče, nastupující generaci?

No, mládež. V týmu hraje jen mladý Honza Světlík, jenže on hraje extraligu florbalu v Náchodě, takže s námi byl na dvou přátelácích. A ještě mladý Pavel Kašpar, jinak jsou všichni starší 40 let. Takže si myslím, že s naší generací končí hokej v Olivětíně.

Takže budete hrát tak dlouho, dokud bude hrát Jarda Jágr?

No, asi ano, já jsem řekl, že hraju do padesáti. A potom se uvidí.

Jaké máte podmínky na trénink? Stále jako za „krále Klacka“?

Všechno sami, trenéra prakticky nemáme. Jednou jsme oslovovali Josku Opatrnýho, ale on měl tehdy ještě strašně moc zájmů. On ale taky udělal hodně pro olivětínský hokej. Měl dokonce tehdy rozjednáno, že málem tu mohl být stadion s umělým ledem dříve než v Hronově. Nevím přesně, proč to nakonec nevyšlo. Trénovat jezdíme každých 14 dní do Hronova. S Policí si objednáme led, trénujeme a pak si spolu zahrajeme. Ale víš co, v tomto věku se už nezdokonalíš, jde o to udržet si fyzickou kondici. Chodíme do sokolovny nebo do haly si zahrát florbal, v létě nohejbal. Je to už ale těžké, mladí nás přehrávají.

Co považuješ za váš největší úspěch?

V sezóně 1012/13, to už bylo po rozdělení ligy na tři skupiny, jsme tu naši vyhráli. V té době s námi hrál Pavel Jiran (všichni ho znají pod přezdívkou Čivrs), mimochodem, on chytal také za Pardubice, tak on má spoustu kamarádů. Třeba jeho pardubický kamarád a současný hráč Petr Čáslava nám někdy věnuje vstupenky na hokej pro děti z Dětského domova v Broumově, které také bereme s sebou na začátku a konci sezóny si zabruslit. No, a my jsme si strašně moc chtěli zahrát na zimáku v Pardubicích, tak nám to Čivrs domluvil a zahráli jsme si s jedním amatérským týmem. Byl to pro nás všechny obrovský zážitek. V kabinách jsme se málem ztratili. V roce 2014 jsme byli pozvaní na turnaj do Chrudimi, kde hráli Slováci a Holanďani, hrálo se na výborném ledě, skončili jsme na předposledním místě, ale bylo to strašně nádherný. Vzali jsme si dovolenou, večer se opékalo prase…

Kdo vás sponzoruje?

Dříve to byla Lutoma, Broumstav, pan Suchomel, Svoboda František, Restaurace Vyhlídka, potom pan Prikner, ten nám nakoupil věci pro brankáře, a samozřejmě Veba, poslední dobou také Město Broumov. My jsme součástí oddílu Jiskra Olivětín, už jsme nechtěli zakládat nějaký spolek. Takže jsme pod záštitou Jiskry. A podporuje nás Pivovar Olivětín, máme ho na dresech. No a sami si spoříme, protože náklady na sezónu jsou asi 60 tisíc korun.

Jaké je současné složení týmu?

Vedle mne ještě nastupuje Jirka Škvrna, Pavel Kašpar, Honza Světlík, Pavel Jiran, Mates Přibyl, Míra Mrázik, Pavel Kašpar ml., Joska Roubal, Miloš Maršalka, Jindra Kubů, Pavel Ptáček, Renda Durdinec a v bráně ten náš divoch, Luďa Remeš. Ještě musím vzpomenout našeho kustoda Radima Durdince, který se stará o naše zabezpečení.

Jirko, děkuji za rozhovor a přeji celému vašemu týmu hodně zdraví a radosti ze sportu.

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Náchod startuje modernizaci dětského dopravního hřiště v Bělovsi

Náchod startuje modernizaci dětského dopravního hřiště v Bělovsi

Druhou největší investiční akcí města Náchoda je pro letošní rok zahájení modernizace dopravního hři...

Broumov v poháru skončil, Police si zastřílela v Meziměstí

Broumov v poháru skončil, Police si zastřílela v Meziměstí

Famózním způsobem vstoupili do nové sezóny hráči Spartaku Police nad Metují. V 1. kole Poháru hejtma...

Hejtman Královéhradeckého kraje nepřipouští konec pastevectví

Hejtman Královéhradeckého kraje nepřipouští konec pastevectví

Opakované útoky vlků na ovčí stáda na Broumovsku měly za následek, že chovatel Vlastimil Vejrosta po...

Česko-polská Hřebenovka zatraktivňuje pohraničí

Česko-polská Hřebenovka zatraktivňuje pohraničí

Královéhradecký kraj se spolu s dalšími partnery podílí na obnově Česko-polské Hřebenovky, jejíž jed...

Sestry Kulichovy pomáhají želvám na Borneu, přidejte se i vy!

Sestry Kulichovy pomáhají želvám na Borneu, přidejte se i vy!

Během jara začaly pomáhat přírodě, na kterou se podle nich během epidemie zapomínalo. Pěstují sazeni...

Doporučujeme

Rozhovor se Stanislavem Pitašem o akci Free World Broumov 2020

13346582 954272128004039 1456887943798586450 n 1

"Člověk musí být trochu šílený, aby mohly vznikat výjimečné věci."

V sobotu 5. září se bude v Broumově konat zcela unikátní akce. Pokud vše vyjde podle představ, mělo by se ten den na Mírovém náměstí sejít 160 hudebníků, aby si společně zahráli několik známých rockových šlágrů. Něco podobného nemá v České republice obdoby a Broumov se tak hlásí o jedinečné prvenství. Více o akci nám prozradí její organizátor, pan Stanislav Pitaš...celý článek

 

Poslední komentáře