Broumovsko

Sobota 24.srpen 2019

Poslední aktualizace25.08.2019 04:14

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Sport Cyklistika Šonovský starosta Vladimír Grusman absolvoval na kole extrémní non-stop ultramaraton

Šonovský starosta Vladimír Grusman absolvoval na kole extrémní non-stop ultramaraton

Email Tisk PDF
seznam článků
Šonovský starosta Vladimír Grusman absolvoval na kole extrémní non-stop ultramaraton
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Strana 7
Strana 8
Strana 9
Strana 10
Strana 11
Strana 12
Strana 13
Strana 14
Strana 15
Všechny strany

Bujnak 19 07 15 cStarosta Šonova u Broumova Vladimír Grusman začátkem července absolvoval extrémní cyklistický non-stop ultramaraton Isoma 1000 miles Adventure 2016 napříč Česko - Slovenskem. Za 15 dní ujel 1681 kilometrů (1000 mil) a skončil na 47. místě ze 160 startujících.

Extrémní non-stop ultramaraton v délce 1681 kilometrů. Už jen tato věta mne děsí. Co je to za závod?

Závod lze absolvovat na kole, pěšky nebo na koloběžce. Letos vedl nejtěžšími terény z Čech na Slovensko. Na start jsem se postavil 3. července v obci Hranice (u Aše) a v 15 hodin došlo k ostrému startu vstříc dobrodružství a nástrahám závodu. Jede se bez jakéhokoliv zajištění a jen pomocí vlastní síly. Nahraná trasa závodu v navigaci udávala směr a nebylo možné si trasu určit sám nebo nějak pozměnit. Už samotné dobrodružství je se na závod přihlásit. Přihláška se otevírá v prvních sekundách Nového roku a během 2 až 3 minut je omezený počet startujících naplněn. Přihlášení se povedlo a měl jsem 6 měsíců na přípravu. Letos bylo na startu 160 závodníků a atmosféra byla pro mne jako nováčka lehce stresující a vypjatá.

Kudy se jede?

Postupem času jsem zdolával vrcholky Krušných hor, Českého Švýcarska, Lužických hor, Jizerských hor, Krkonoš, Vraních hor, Broumovských stěn, Stolových hor, Orlických hor, Kralického Sněžníku, Jeseníků, Hostýnských a Vizovických vrchů, Bílých Karpat, Malé a Velké Fatry, Malých Tater, Slovenského ráje a Vihorlatských vrchů.

Lze použít frázi, že jste překonal sám sebe?

Závod byl pro mne drsný a těžký, ale také osvobozující a plný nových dobrodružství a zážitků. Mezi závodníky panovala neuvěřitelně přátelská a férová atmosféra, obrovská byla podpora fanoušků podél trati závodu a kamarádů a přátel sledujících můj postup na webu mílí. Během závodu jsem řešil stravování, pití a také, kde složím na noc hlavu. Měl jsem štěstí, že vždy po celou dobu závodu jsem spal pod střechou, někdy i s teplou sprchou a postelí.

Měl jste nějaké technické problémy s kolem?

Můj 29“ bajk KTM mne podržel a po celou dobu závodu jsem neměl žádný technický problém ani defekt. Pouze probíhala běžná údržba pohyblivých částí kola a výměna brzdových destiček. Přes řídítka jsem „letěl“ pouze dvakrát a bez následků. Nejtěžší pasáží byly určitě Krkonoše (převýšením) a pak díky dešti Vizovické vrchy a převážná část Slovenska, kde vytrvale několik dní pršelo a bajk byl jedna velká bakule nepohyblivého bláta nebo se trasa závodu stala jednou velkou řekou. Zažil jsem čtyři dny, kdy mi fakt byla velká zima. Slovenská část byla více o pěší turistice, kdy jsme se s bajky drápali na vrcholky hor, kde bylo problém se vyškrábat i bez kola.

Velkou roli hraje i psychika?

Ano, když jsem byl mokrý a zmrzlý, tak jsem chtěl závod několikrát vzdát a jet domů do tepla. Nejtěžší je zvítězit sám nad sebou. Po 15 dnech jsem dorazil do cíle závodu v Nové Sedlici na pomezí slovensko-ukrajinské hranice a průjezd cílovým obloukem byl neskutečně osvobozující a úžasný. V cíli jsem s pořadatelem závodu Honzou Kopkou dal pivko, popovídali si o závodu a pak už jsem autem frčel zpět domů do Čech. Po celou dobu závodu jsem nejel sám, český úsek jsem zdolával s kolegou bajkerem Jaromírem Jirkou z Martínkovic a Slovensko jsem projel s Tondou z Plzně. Oba jsme tam měli strach z medvědů.

Co vám závod dal a proč jste do toho šel?

Je to velmi jednoduché, osobně jsem si chtěl vyzkoušet své schopnosti a dovednosti bajkera, vyzkoušet svoji vytrvalost a dokázat si, že jsem schopen fungovat a postarat se o sebe v polních a lesních podmínkách, v cizím prostředí bez vazby na současné moderní technologie. Získal jsem úplně jiný pohled na svět a změnil se i můj žebříček hodnot. Rozhodně jde o pokoru a uznání mých soupeřů, že každý problém má své řešení a nic není důležitější, než rodina, zdraví a klidný život. Návrat do běžného života a pracovního nasazení byl těžký a dodnes se mi zdá o závodu a jeho příkořích. Získal jsem i nové přátele a ztratil 9 kilogramů své váhy.

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Děkuji!

Děkuji!

Ve čtvrtek 15. srpna 2019 se nám po dlouhodobém úsilí podařilo před polickým kostelem odhalit a vysv...

Zelený palec (Green Thumb)

Zelený palec (Green Thumb)

Práce v kůlně a na podzimku nepatří k mým oblíbeným aktivitám. Jenže koho by to alespoň trochu nepoh...

Koncert v Teplicích nad Metují je věnovaný mladé nastupující generaci

Koncert v Teplicích nad Metují je věnovaný mladé nastupující generaci

Netradiční, a navíc rodinné spojení saxofonu, klarinetu a varhan nabídne devátý koncert festivalu, k...

Nabídka akcí na Broumovsku pro víkend od 23. do 25. srpna

Nabídka akcí na Broumovsku pro víkend od 23. do 25. srpna

Mezinárodní horolezecký filmový festival, koncerty festivalů Za poklady Broumovska a Varhanní léto, ...

Královéhradecký kraj bude podporovat geoparky na svém území

Královéhradecký kraj bude podporovat geoparky na svém území

Geoparky Český ráj a Broumovsko navážou užší spolupráci s Královéhradeckým krajem. Pomoci k tomu má ...

Doporučujeme

S Evou Blažkovou o ocenění hejtmana Královéhradeckého kraje

evaaa

Ing. Eva Blažková, předsedkyně správní rady Nadačního fondu HOSPITAL BROUMOV, převzala dne 8. května 2019 na Pivovarském náměstí v Hradci Králové z rukou hejtmana KHK PhDr. Jiřího Štěpána "Pamětní medaili hejtmana Královéhradeckého kraje" za dlouhodobý rozvoj a podporu broumovské nemocnice... celý článek

 

Poslední komentáře