Broumovsko

Neděle 5.duben 2020

Poslední aktualizace 4.04.2020 08:13

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Sport Cyklistika Cyklostezka přes česko-polské hranice - z Vižňova do obce Nowe Siodlo

Cyklostezka přes česko-polské hranice - z Vižňova do obce Nowe Siodlo

Email Tisk PDF
seznam článků
Cyklostezka přes česko-polské hranice - z Vižňova do obce Nowe Siodlo
Strana 2
Všechny strany
CyklostezkaMnozí pamatujeme ještě časy, kdy představa, že pojedu do lesa nebo dokonce do hor na kole, byla absurdní. A když se chtělo jen tak projet nebo se někam podívat, využili jsme silnic a silniček, polních cest a mezí, pro lepší orientaci se třeba vzala i mapa.

Začalo nás však být moc, kteří jsme měli dost volného času a chuť vyjet si do přírody na kole. A také jsme svá kola brali do auta nebo do vlaku a odjeli do neznámého prostředí a pak se pohybovali někde, kde jsme to třeba vůbec neznali. Také jsme občas i dost bloudili. Zvážíme-li, že se i středně těžkým terénem dá na kole ujet za hodinu třeba 15 km, a vydáte se na opačnou stranu, než jste chtěli, mohlo se klidně stát, že jste ten den již kýženého cíle nedosáhli.

Tak zcela logicky došlo k tomu, že se cesty, po kterých se dalo jet a někam dojet na kole, začaly také, vedle turistických chodníčků, značit. A jak jsme potřebovali stále více kol, objevovala se kola speciálně silniční, horská, treková a nevím jaká ještě. A abychom již někdy i dost drahá kola hned na výmolech a hroudách či balvanech nezničili, cesty pro cyklisty se upravovaly a vznikaly cestičky, zasluhující si oprávněně název stezky pro cyklisty. Pokud mají asfaltový či betonový povrch, nejsou pro chůzi pěšky moc vhodné. No a nakonec, v důsledku zájmu o rozvoj turistického ruchu v oblasti i díky penězům, které se dají do rozpočtu mnohdy získat i navíc, se budují cyklostezky i tak, že vedle asfaltové silnice pro auta vede vyasfaltovaná stezka pro cyklisty.

I takovou u nás na Broumovsku máme. Nepatří k nim však poslední otevřená cyklostezka u nás, od sokolovny v místní části v Meziměstí Vižňově do polské vesnice Nowe Siodło. Na české straně měří cca 1,5 km, na polské pak cca 2,2 km. Cyklostezka vede půvabnou krajinou mezi poli a je dalším hraničním přechodem přes česko-polské „zelené" hranice. Starostka Meziměstí Eva Mücková nám k tomu řekla:

„Poláci protáhli cyklostezku na naši hranici, za hranicí pak cyklostezka pokračuje po historické cestě někdy z roku 1860, kterou jsme určili podle historických map, a končí nahoře za vižňovskou sokolovnou. A pokud bude možnost pokračovat, velice rádi bychom cyklostezku dotáhli zadem od kostela ve Vižňově do Starostína a udělali takový okruh." Na Polské straně zatím cyklostezka končí u železničního přejezdu kousek za hranicí, nedaleko Starostína.

Na naší straně je na povrchu minerální beton, protože jsme v CHKO, Poláci použili asfalt. Eva Mücková ještě říká: „Tento rozdíl v površích je často zdrojem kritiky, ale jiná možnost než použití minerálního betonu u nás nebyla. Také nevíme, jak se na tomto povrchu projeví zima. Na jaře budeme moudřejší." Rozhodně se však dá používat, a pokud se opět oteplí, lze tuto cestu od nás do Polska vyzkoušet. Možností, jak pokračovat v Polsku, je více. Ať si již prodloužíme cestu směrem na Zdoňov, nebo se projedeme po značených trasách v Polsku, nebo se vrátíme po silnici z Mieroszówa přes Starostín do Meziměstí.

obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Zápisy do prvních tříd budou probíhat bez osobní přítomnosti dětí ve škole

Zápisy do prvních tříd budou probíhat bez osobní přítomnosti dětí ve škole

Zápisy do prvních tříd základních škol zřízených městem Broumov budou vzhledem k vyhlášení mimořádné...

S Alenou Ulrichovou po čtyřech letech

S Alenou Ulrichovou po čtyřech letech

S Alenou Ulrichovou, která pochází z Teplic nad Metují, jsem udělal rozhovor v březnu 2016 poté, co ...

Odložení termínu celostátní sbírky Květinový den 2020

Odložení termínu celostátní sbírky Květinový den 2020

Je nám to velmi líto, ale vzhledem k současné epidemii COVID-19 a z toho vyplývajících vládních naří...

Na zasněžené silnici havarovala v serpentinách dodávka

Na zasněžené silnici havarovala v serpentinách dodávka

V části Horní Adršpach havaroval na silnici spojující Adršpach a Chvaleč osobní automobil.

Hospodářská komora spouští celostátní projekt Zachraň práci!

Hospodářská komora spouští celostátní projekt Zachraň práci!

Hospodářská komora vyzývá zaměstnavatele, aby se zapojili do celostátního projektu Zachraň práci! Um...

Doporučujeme

Mezinárodní soutěž Broumovská klávesa spustila registraci pro desátý ročník

kalvesa

Mezinárodní soutěž pro mladé klavíristy Broumovská klávesa už zná termín svého příštího ročníku. 10. ročník soutěže, určené klavíristům do 17 let, se uskuteční 24.–26. dubna 2020. Registrace pro účastníky již byla spuštěna... celý článek

 

Poslední komentáře