Broumovsko

Sobota 21.září 2019

Poslední aktualizace22.09.2019 04:14

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Kultura Divadlo Jaké bylo a je loutkové divadlo v Broumově - 3. část

Jaké bylo a je loutkové divadlo v Broumově - 3. část

Email Tisk PDF
seznam článků
Jaké bylo a je loutkové divadlo v Broumově - 3. část
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Strana 7
Strana 8
Strana 9
Strana 10
Strana 11
Strana 12
Strana 13
Strana 14
Strana 15
Strana 16
Všechny strany

ddi2V průřezu historií loutkářství v Broumově a na Broumovsku pokračujeme ve vyprávění pana Antonína Kohla.

"Pamatuji se také na léta, kdy soubor měl pět, šest vodičů loutek, zrovna tolik lidí mluvilo ve vaně za loutky, a dále osvětlovače a zvukaře v jedné osobě, ale také pamatuji, že jsme některý rok zůstali dohromady asi jen čtyři, takže jsme museli texty nejprve namluvit na magnetofon včetně zvukových efektů, a pak titíž lidé loutky vodili dle zvuku. Rovněž zůstaly vzpomínky na nezapomenutelné reakce dětského publika, kdy nabitý sál velice hlasitě, sám od sebe a velice zaujatě upozorňoval káčátko, že za keřem na něho číhá liška, nebo v jiné hře sál fandil Kašpárkovi, nebo by jistě inzultoval Ježibabu nebo draka, kdyby mezi hledištěm a jevištěm nebyla ona ohrazená "vana" s mluviči, která z pohledu od diváků vypadala přesně jako orchestřiště v klasických divadlech.

Další, i když nechtěnou, nezapomenutelnou reakcí dětského publika byl okamžik z představení Ďáblův most. Tehdy jsme hráli v loutkovém divadle v Olivětíně (také tam již není). Ve hře byl okamžik, že se strhla kouzelná bouře s hromy a blesky a po ní měl na nebi zkrvavět měsíc. To znamenalo, že jako osvětlovač, jsem se musel za snad vteřinové tmy vynořit u horizontu a měsíc překrýt červeným filtrem a zmizet. V tom dále blesky a bouře i rudý měsíc. Jenže pomocník, který na tu chvíli musel zaskočit u světel, v okamžiku, kdy jsem se vynořil u horizontu, bleskl, celý sál mne uviděl a hluboce hlesl "OBR!". Hra však pokračovala dál, ale po představení přeci jen jsem z hloučku dětí zaslechl: "A viděls´toho obra?"

Ze spoluherců musím vzpomenout na ty nejstarší, jako pan Řehák, paní Lecmanová, manželé Pajkrtovi, oba učitelé, pak nezapomenutelný režisér Jiří Volhejn a hrála zde i jeho tehdejší žena Karina, z mé generace pak především spolužák Josef Gruner a Jitka Beková - později Grunerová, kteří věnovali divadélku mnoho času i mimo zkoušky při vyvazování loutek, výrobě rekvizit a kulis.

Další mí spolužáci jako Truda Mülerová, Jaroslav Holeček - který zde začal také režírovat (nezapomenutelné Kačátko a Estrádu šaška Juchajdy, kde do představení byly zapojeny loutky, živí herci i černé divadlo s utrafialovým světlem, černými kombinézami a se svými speciálními světelnými efekty), a který nakonec loutkařinu studoval a stal se loutkářem v Hradeckém DRAKu. Dále se mi z těch mladších ještě vybavují jména jako Komiková, Tauchmanová, Tulmanová, Pasuli, Boženka i Eva Lecmanová, Vendula Ptáčková, ale hlavně Jarda Dařbujan, který pak celé divadélko převzal a řídil jej, a zejména v letech po povodni měl zásluhu na tom, že z toho mála co zbylo z trosek, se zachránilo. Se spolupracovníky vybudoval "mobilní" divadélko, které pak sídlilo na staré radnici v Broumově. Říkalo si BRUM a jezdilo rovněž hrát po okolí a zúčastňovalo se soutěží i získávalo ceny. Ovšem pohodlí původní scény bylo nenávratně pryč.

Je to přeci jen již mnoho let a rád vzpomenu na všechny spoluherce a bylo jich hodně. Pro nás tato doba znamenala účelně vynaložený čas mládí, něco jsme se naučili, bavilo nás to a do divadelní klubovny jsme mohli zajít prakticky kdykoliv i mimo zkoušky a bylo tam vždy teplo a útulno."

Další údaje o činnosti loutkového divadla uvádí také Jitka Grunerová: "V roce 1964 měl soubor 25 členů a byly uváděny hry Ďáblův most, Kačátko, Bezhlavý rytíř a Estráda šaška Juchajdy jako pásmo pro školní mládež. V roce 1965 probíhalo Broumovské loutkářské jaro, jako okresní přehlídka loutkových divadel. To probíhalo od 11. do 24. dubna 1965 za účasti divadel Olivětín, Nové Město n/Met., Jaroměř, Veba Machov a závěrečné představení bylo v Městském divadle s nastudovanou hrou Estráda šaška Juchajdy v podání souboru Veba Velká Ves.

Rok 1966 by opět jedním z aktivních, kdy byla sehrána hra o Pyšné base, jak Honza dostal princeznu, ta byla sehrána i v Olivětíně. Dále to byla hra Velké nebezpečí, která byla vybrána i do soutěže. S touto hrou se uskutečnil i zájezd do Teplic nad Metují, kde se hrálo v charitě a další představení ve škole. I když tu byly některé technické nedostatky, zájezd se vydařil. V závěru měsíce dubna tohoto roku byla schůzka v JKP Broumov ke zhodnocení práce LD za minulý rok a ocenění několika jednotlivců. Přítomen byl za n. p. Veba pan Josef Teplý, za JKP vedoucí pan Müller a čestným hostem "starý" ochotník pan Řehák.

Poslední hra této sezony se odehrála v Meziměstí a byla to hra, Jak Honza dostal princeznu. V průběhu divadelní sezony 1966 - 67 byly odehrány hry Sůl nad zlato, O čem král doma nevěděl, Zachráněná lípa, O divotvorném hrnci a Kašpárkovy taškařiny. V Meziměstí se odehrála hra Divotvorný hrnec a při dalším pozvání to byla hra O lípě."

Články k tématu: Jaké bylo a je loutkové divadlo v Broumově - 1. část

Jaké bylo a je loutkové divadlo v Broumově - 2. část

Pokračování historie loutkářství na Broumovsku bude 12. září.

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Hasiči v Broumově zkoumali neznámý bílý prášek

Hasiči v Broumově zkoumali neznámý bílý prášek

Ve Sladovnické ulici zasahovali profesionální hasiči Broumova a byli sem vysláni také profesionální ...

Královéhradecké Ceny sociálních služeb mají své vítěze. Dvě míří i do Broumova

Královéhradecké Ceny sociálních služeb mají své vítěze. Dvě míří i do Broumova

Města, organizace i jednotlivce ocenil Královéhradecký kraj již v 9. ročníku Ceny za přínos v sociál...

Rozhovor s Jirkou Malíkem o suchu, zádrži vody a modelech Zdoňov a Křinice

Rozhovor s Jirkou Malíkem o suchu, zádrži vody a modelech Zdoňov a Křinice

Jiří Malík, předseda spolku Živá voda, vyhrál počátkem září se svým modelem Zádrže vody na Zdoňovsku...

Nabídka akcí na Broumovsku pro víkend od 20. do 22. září

Nabídka akcí na Broumovsku pro víkend od 20. do 22. září

Undergroundové kvílení a Psychedelic Umani, vycházka do krajiny, úklidová akce, turnaj v nohejbale č...

Je za námi pátý ročník Příměstských táborů spolku Bavíme se sportem

Je za námi pátý ročník Příměstských táborů spolku Bavíme se sportem

Již pátým rokem organizuje spolek Bavíme se sportem z. s. Příměstské tábory, které se letos konaly v...

Doporučujeme

S Evou Blažkovou o ocenění hejtmana Královéhradeckého kraje

evaaa

Ing. Eva Blažková, předsedkyně správní rady Nadačního fondu HOSPITAL BROUMOV, převzala dne 8. května 2019 na Pivovarském náměstí v Hradci Králové z rukou hejtmana KHK PhDr. Jiřího Štěpána "Pamětní medaili hejtmana Královéhradeckého kraje" za dlouhodobý rozvoj a podporu broumovské nemocnice... celý článek

 

Poslední komentáře