Broumovsko

Neděle 15.prosinec 2019

Poslední aktualizace17.12.2019 04:29

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Kultura Divadlo V Pellyho parku se konaly doprovodné akce turistického pochodu Polický vandr

V Pellyho parku se konaly doprovodné akce turistického pochodu Polický vandr

Email Tisk PDF
seznam článků
V Pellyho parku se konaly doprovodné akce turistického pochodu Polický vandr
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Strana 7
Strana 8
Strana 9
Strana 10
Strana 11
Strana 12
Strana 13
Strana 14
Strana 15
Všechny strany

IMG 3799Pellyho park v Polici nad Metují se stal v sobotu 16. května místem, kde se konaly doprovodné akce k oslavě 40. ročníku turistického pochodu Polický vandr. Od 16 hodin rozzářilo dětské oči loutkové divadlo Boďi z Jaroměře, později zde vystoupila kapela Martina Trchová & trio.

Kašpárek, princezna, drak, princ a další dřevění herci rozesmáli dětské publikum a svými občasnými výlety mimo vlastní jeviště do řad diváků je dokázali vtáhnout do příběhu. Kašpárek sedící na klíně diváka a princ, hledající na jevišti svého druha, se stali nezapomenutelnými aktéry divadla, které, jak už to v pohádkách bývá, nakonec skončilo svatbou prince a princezny. Po skončení samotného představení si mohly děti osahat loutky a na chvíli se stát herci a pokusit se své dřevěné hrdiny rozpohybovat.

Divadlo Boďi, které v současné době stále častěji zajíždí se svým představením na Slovensko, dokázalo vytvořit kouzelnou atmosféru legrace, ale i poučení z příběhu a malí diváci si domů odnášely nejen vzpomínku na pohádku, ale i drobný dárek od souboru Boďi.

V 19 hodin potom pódium obsadila kapela Martina Trchová & trio. Koncert kapely se uskutečnil v rámci projektu Všechny cesty vedou z Milétu a volně se napojil na oslavy 40. ročníku Polického vandru.

Hudba kapely je kritiky řazena "někam na pomezí žánrů" mezi folk, blues a jazz a koncert v Pellyho parku toto zařazení jasně potvrdil. Zvuk je díky kapele plastičtější a bluesovější a dává více prostoru pro vyniknutí hlasu zpěvačky. Její texty pozvolna opouštějí zaběhlá folková témata a předkládají posluchačům trochu jiný pohled na svět, který není uměle zbavován "neřestí", ale ani není "ufňukanou zpovědí" současnosti. Martina Trchová reaguje na svět kolem sebe, všímá si třeba krás málo známých míst Prahy, nebojí se přiznat k inspiraci Zuzanou Navarovou, ale přesto zůstává svá. Občas dokáže v téměř hiphopové kadenci vykřičet text, aby potom přešla do intimní lyrické zpovědi.

Moderátorem na počátku koncertu zmiňované "hromy do Polic(e)" (citát z písně Jen trochu jistoty) nejsou definitivní destrukcí, ale spíše automatickým zaklením, ne nepodobným reakci člověka, který se klepne kladívkem do prstu. "Dvaadvacetkrát nic, jen se mi z toho hlava točí / Jak hrom do polic jsem, když do života vkročím někomu / Neumím vážit slova / Nechci lít do olova věty / Co stejně světy nezboří / Jen trochu jistoty / Žes to ty a já".

V závěru koncertu zazněly skladby, které vznikly během šestitýdenního pobytu zpěvačky v Ladakhu, kde působila pod hlavičkou organizace Brontosauři v Himálajích jako volnočasová učitelka Art & Craft. Ivan Hartman v Hospodářských novinách o Martině Trchové napsal: "Mladá pražská folkařka nejde s dobou. Její hudba je nadčasová." Nakonec je možné, že nadčasovost hudby a textů kapely pramení z lidské pokory a ze schopnosti "nejít s dobou", ale hledat vlastní výraz a vlastní cestu.

Na koncertu byla poprvé představena kniha Martiny Trchové Deníky z Ladakhu, která zažila svůj křest toto úterý. V ní se autorka představuje i jako talentovaná výtvarnice.

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Poděkování hejtmana Královéhradeckého kraje Jiřího Štěpána

Poděkování hejtmana Královéhradeckého kraje Jiřího Štěpána

Hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán ve svém prohlášení ocenil práci společensky aktivních li...

Předvánoční návštěva Domova pro seniory v Broumově

Předvánoční návštěva Domova pro seniory v Broumově

Ve čtvrtek 12. prosince potěšili návštěvou a dárky klienty Domova pro seniory v Broumově starosta mě...

Žena se odstěhovala a nedala o sobě vědět

Žena se odstěhovala a nedala o sobě vědět

Náchodská policie pátrá po pobytu těhotné mladé ženy se třemi dětmi, která odešla z dočasného bydliš...

Poslední letošní koncert v Edenu. Krucipüsk!

Poslední letošní koncert v Edenu. Krucipüsk!

V pátek 13. prosince se od 20 hodin v undergroundovém klubu Eden v Broumově ocitnete na jiné planetě...

Nabídka akcí na Broumovsku pro víkend od 13. do 15. prosince

Nabídka akcí na Broumovsku pro víkend od 13. do 15. prosince

Oslava 6. narozenin Centra Walzel, Adventní trh v klášteře, galavečer boxu, koncert skupiny Krucipüs...

Doporučujeme

Rozhovor s Jirkou Malíkem o suchu, zádrži vody a modelech Zdoňov a Křinice

malikttt

Jiří Malík, předseda spolku Živá voda, vyhrál počátkem září se svým modelem Zádrže vody na Zdoňovsku kategorii Nápad v 11. ročníku soutěže E.ON Energy Globe. V současné době zároveň dokončuje druhý model, který se věnuje oblasti Křinicka. Oba tyto modely přicházejí s návrhem nápravy vysušené krajiny a zádrže vody. Podrobnosti vysvětluje Jiří Malík v rozhovoru... celý článek

 

Poslední komentáře