Broumovsko

Středa 21.srpen 2019

Poslední aktualizace22.08.2019 04:43

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Kultura Divadlo V Pellyho parku se konaly doprovodné akce turistického pochodu Polický vandr

V Pellyho parku se konaly doprovodné akce turistického pochodu Polický vandr

Email Tisk PDF
seznam článků
V Pellyho parku se konaly doprovodné akce turistického pochodu Polický vandr
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Strana 7
Strana 8
Strana 9
Strana 10
Strana 11
Strana 12
Strana 13
Strana 14
Strana 15
Všechny strany

IMG 3799Pellyho park v Polici nad Metují se stal v sobotu 16. května místem, kde se konaly doprovodné akce k oslavě 40. ročníku turistického pochodu Polický vandr. Od 16 hodin rozzářilo dětské oči loutkové divadlo Boďi z Jaroměře, později zde vystoupila kapela Martina Trchová & trio.

Kašpárek, princezna, drak, princ a další dřevění herci rozesmáli dětské publikum a svými občasnými výlety mimo vlastní jeviště do řad diváků je dokázali vtáhnout do příběhu. Kašpárek sedící na klíně diváka a princ, hledající na jevišti svého druha, se stali nezapomenutelnými aktéry divadla, které, jak už to v pohádkách bývá, nakonec skončilo svatbou prince a princezny. Po skončení samotného představení si mohly děti osahat loutky a na chvíli se stát herci a pokusit se své dřevěné hrdiny rozpohybovat.

Divadlo Boďi, které v současné době stále častěji zajíždí se svým představením na Slovensko, dokázalo vytvořit kouzelnou atmosféru legrace, ale i poučení z příběhu a malí diváci si domů odnášely nejen vzpomínku na pohádku, ale i drobný dárek od souboru Boďi.

V 19 hodin potom pódium obsadila kapela Martina Trchová & trio. Koncert kapely se uskutečnil v rámci projektu Všechny cesty vedou z Milétu a volně se napojil na oslavy 40. ročníku Polického vandru.

Hudba kapely je kritiky řazena "někam na pomezí žánrů" mezi folk, blues a jazz a koncert v Pellyho parku toto zařazení jasně potvrdil. Zvuk je díky kapele plastičtější a bluesovější a dává více prostoru pro vyniknutí hlasu zpěvačky. Její texty pozvolna opouštějí zaběhlá folková témata a předkládají posluchačům trochu jiný pohled na svět, který není uměle zbavován "neřestí", ale ani není "ufňukanou zpovědí" současnosti. Martina Trchová reaguje na svět kolem sebe, všímá si třeba krás málo známých míst Prahy, nebojí se přiznat k inspiraci Zuzanou Navarovou, ale přesto zůstává svá. Občas dokáže v téměř hiphopové kadenci vykřičet text, aby potom přešla do intimní lyrické zpovědi.

Moderátorem na počátku koncertu zmiňované "hromy do Polic(e)" (citát z písně Jen trochu jistoty) nejsou definitivní destrukcí, ale spíše automatickým zaklením, ne nepodobným reakci člověka, který se klepne kladívkem do prstu. "Dvaadvacetkrát nic, jen se mi z toho hlava točí / Jak hrom do polic jsem, když do života vkročím někomu / Neumím vážit slova / Nechci lít do olova věty / Co stejně světy nezboří / Jen trochu jistoty / Žes to ty a já".

V závěru koncertu zazněly skladby, které vznikly během šestitýdenního pobytu zpěvačky v Ladakhu, kde působila pod hlavičkou organizace Brontosauři v Himálajích jako volnočasová učitelka Art & Craft. Ivan Hartman v Hospodářských novinách o Martině Trchové napsal: "Mladá pražská folkařka nejde s dobou. Její hudba je nadčasová." Nakonec je možné, že nadčasovost hudby a textů kapely pramení z lidské pokory a ze schopnosti "nejít s dobou", ale hledat vlastní výraz a vlastní cestu.

Na koncertu byla poprvé představena kniha Martiny Trchové Deníky z Ladakhu, která zažila svůj křest toto úterý. V ní se autorka představuje i jako talentovaná výtvarnice.

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

"Pěstouni, díky!… a stavte se všichni na kafe"

"Pěstouni, díky!… a stavte se všichni na kafe"

Královéhradecký kraj pořádá na podporu náhradní rodinné péče, ve spolupráci s městskými úřady a nezi...

Broumovský Hečko odmítl penaltový hattrick, přesto vystřílel tři body

Broumovský Hečko odmítl penaltový hattrick, přesto vystřílel tři body

Broumovský Miroslav Hečko se ve 2. kole 1. B třídy v zápase se Solnicí hned třikrát postavil ke stře...

Mistři klavíru a houslí se představili na osmém koncertě festivalu Za poklady Broumovska

Mistři klavíru a houslí se představili na osmém koncertě festivalu Za poklady Broumovska

Nádherné tóny klavíru a houslí se v sobotu 17. srpna nesly kostelem sv. Barbory v Otovicích díky hud...

Gruzie. Země rozkročená mezi Evropou a Asií. Jedna z kolébek křesťanské civilizace

Gruzie. Země rozkročená mezi Evropou a Asií. Jedna z kolébek křesťanské civilizace

Prázdniny slouží také k tomu vypadnout z rutiny všedních dní. A opájet se svobodou a volností. Je tř...

Naháči a chlupáči u Baltu

Naháči a chlupáči u Baltu

Na pláži přibrzdí jeep, do písku skočí čtyři lidé v županech. Fouká a těžká mračna táhnou Kodaní. Ví...

Doporučujeme

S Evou Blažkovou o ocenění hejtmana Královéhradeckého kraje

evaaa

Ing. Eva Blažková, předsedkyně správní rady Nadačního fondu HOSPITAL BROUMOV, převzala dne 8. května 2019 na Pivovarském náměstí v Hradci Králové z rukou hejtmana KHK PhDr. Jiřího Štěpána "Pamětní medaili hejtmana Královéhradeckého kraje" za dlouhodobý rozvoj a podporu broumovské nemocnice... celý článek

 

Poslední komentáře