Broumovsko

Středa 21.říjen 2020

Poslední aktualizace22.10.2020 04:45

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Kultura Hudba Běsi vydává skladbu Šest stupňů odloučení. Je o klucích, kteří si hrají, než shoří

Běsi vydává skladbu Šest stupňů odloučení. Je o klucích, kteří si hrají, než shoří

seznam článků
Běsi vydává skladbu Šest stupňů odloučení. Je o klucích, kteří si hrají, než shoří
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Všechny strany

besi tom srejber 03Singl představuje projekt Jana Hamerského (Anthropoid) a EP Hraj si a shoř. První z celkem pěti skladeb se jmenuje Šest stupňů odloučení. Nahrál ji Antonín "Seabeast" Smrčka ml. (Rise of Surya, The Corona Lantern), seskládal ji a zmástroval Honza Sládek (Lady Praga). Deska se zabývá militarismem a tím, jak souvisí s pochybným ideálem mužnosti.

EP Hraj si a shoř Běsi vyjde po jednotlivých skladbách v nejbližších měsících. Surový materiál pro pilotní singl Šest stupňů odloučení nabral a naprogramoval Antonín "Seabeast" Smrčka jr. na konci června 2020 ve svém studiu v Praze-Petrovicích. Honza Sládek z něj v září vykřesal skladbu, přidal baskytaru, a to celé zmástroval. Celé EP Hraj si a shoř! Běsi předvede živě 19. září 2020 v 18:40 na festivalu Riot Over The River. Sledujte blok Poezie, slam poetry, folk a performance.

de lude et ure! / o hraj si a shoř!
"A co takový nedobrý, z kořenů vyvrácený, prašivinou okydnutý? Domov nemá, milou nemá ani krosnu kramářskou na hřbet nemá. Kde pro takového člověka naděje? Pistol! Šavle! Vojna! A rubá jiné také prašivce, chasníky zverbované. A ženy morduje, i děti rubá. Krev! Krev! Krev! Krev!"
(z filmu Ztracenci, 1957)

Dva roky jsem provázel Josefovem. Pevnostní město a vše, co souvisí s 18. stoletím, mi učarovalo – než jsem se přepracoval a vyhořel. Pořád mi ale nedalo spát, že osvícenci nejdřív zlepšili postavení poddaných, aby pak víc vybrali na daních, verbovali a válčili.

Představoval jsem vojensko - manufakturní komplex Marie Terezie asi jako Jiří Brdečka, když psal scénář na motivy Jiráskových Ztracenců. Četl jsem, jak se dnes podle antropologa Petra Wohlmutha vyvíjí Sedmiletá válka (1756-1762) mezi kluby vojenské historie. Znám dost zúčastněných ze zcela nebojových situací. A pak jsem se přistihl při myšlence, že bych tohle všechno propojil. Jednou jsem se přeřekl a měl jsem název.

"Hraj si a tvoř" je sada výtvarných potřeb. Viděl jsem si s ní hrát kluka, pro něhož je největší hrdina Lego Batman, který raději mlátí zločince než by si promluvil o svých pocitech. Zkrátka jsem dal za pravdu Robertu Fulghumovi. Všechno, co chlapi potřebuje ke své záhubě, se naučí už ve školce. Pak jen stačí být třetím cípem milostného trojúhelníku, ve kterém holka miluje ignoranta a usiluje o ní magor, který nezná žádný city vyjma vzteku. Přesně takový ne-vztah a takové stavy popisuje singl Šest stupňů odloučení.

daemones curriculum vitae brevis / běh krátkého života běsů
"Nemrtvá nekapela" Anthropoid hrála tak zle, jak to jen šlo. Každá štace byla sebevražedná mise, i když jsem se od sociologických pokusů na publiku propracoval k postmetalu. Projekt jsem nicméně ukončil, až když jsem po třech letech škudlení s podporou Našich desek vydal třetí EP Sběrné surovosti. Do Běsů jsem se převtělil roku 2017. Řežu do kytary, řvu, pokouším se o zpěv, a když mi spadne komp, taky něco přečtu.

de defectores / o ztracencích
Snímek podle scénáře Jiřího Brdečky natočil režisér Miloš Makovec v roce 1957 na motivy črty Aloise Jiráska. Odehrává za Sedmileté války (1756-1763) v okolí Hronova. Původní zápletka je prostá. Tři vojáci-dezertéři se ukryjí v chalupě. Tam žije s rodinou Baruška, kterou si před válkou namluvil Václav, jeden z dezertérů. Dům přepadnou Prusové. Dezertéři ho ubrání a zahynou.

Brdečka vojákům přisoudil hlubší motivace. Husar v opilosti zabil dítě a trpí posttraumatickým stresem. Naivním pěšákem Václavem otřese, že zatímco bojoval, rodina jeho milou provdala za tajného evangelíka Jíru, s nímž má syna. Sobecký kyrysník, nedostudovaný bohoslovec, koriguje jeho rozhořčení na systém, ale jinak se stará jen o své přežití. Jírova zbožnost i zásadový pacifismus ale muže přesvědčí, aby rodině pomohli utéct do lesa před Prusy a obětovali se pro její přežití.

Foto Tomáš Šreiber

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Rozhovor s vítězkami broumovské části projektu Příběhy našich sousedů

Rozhovor s vítězkami broumovské části projektu Příběhy našich sousedů

Dne 17. září zaznamenaly žačky 2. stupně Masarykovy základní školy - Anita Středová, Elisabeth Střed...

Situace s vlky na Broumovsku je zoufalá

Situace s vlky na Broumovsku je zoufalá

Útoky vlků na Broumovsku se znovu opakují a nabývají na intenzitě. Za oběť posledního vlčího útoku s...

V Polici nad Metují odhalili pamětní desku Jindřichu Bejlovi

V Polici nad Metují odhalili pamětní desku Jindřichu Bejlovi

V sobotu 10. 10. 2020 Československá obec legionářská ve spolupráci s městem Police nad Metují odhal...

Hasiče potrápily spadané stromy a zvednutá hladina vody

Hasiče potrápily spadané stromy a zvednutá hladina vody

Profesionální a dobrovolné jednotky odstraňovaly včera na Náchodsku spadané stromy z komunikací. Zas...

Náchod vybere z pěti návrhů na urbanistické řešení areálu bývalé Tepny

Náchod vybere z pěti návrhů na urbanistické řešení areálu bývalé Tepny

Město Náchod obdrželo na urbanistické řešení areálu bývalé Tepny 26 návrhů. Porota na svém jednání v...

Doporučujeme

Něco podobného ještě v České republice nebylo

6

Sešlo se to vlastně úplně náhodně. Na jedné straně akce Free World Broumov, jejíž podtext tvořila myšlenka o svobodomyslnosti, na druhém pocitovém pólu zpráva, že pořadateli sobotního sedánku, panu Stanislavu Pitašovi, úřady zavírají klub Eden. To zapůsobilo na mnoho lidí jako bodnutí do srdce, nikdo tomu nechtěl věřit a poté - když se informace potvrdila - to tak nikdo nechtěl nechat... celý článek

 

 

Poslední komentáře

Fotka dne

Dětská skupina propagace2020 SRPEN web