Broumovsko

Úterý 19.únor 2019

Poslední aktualizace19.02.2019 04:59

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Kultura Hudba Broumovské neviňátko Stinka stále hledá něco nového

Broumovské neviňátko Stinka stále hledá něco nového

seznam článků
Broumovské neviňátko Stinka stále hledá něco nového
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Všechny strany

46476098 320442612122664 3143553518187577344 nZpěvačka, multiinstrumentalistka a spisovatelka Hana Lundiaková, řečená Stinka, nastupuje spolu s dalšími dvěma broumovskými rodáky kytaristou Martinem Doležalem a basákem Ondrou Červeným na konci listopadu do studia Jámor.

Renomovaný producent Ondřej Ježek už se Stinkou natočil dvě alba Krrrva! A Bído, čau... V novém složení bude kapela točit prvně a nemůže se dočkat. Kolekce deseti písní na nové desce nese silný víceznačný titul Neviňátko. Hudebně a textově můžeme, podle slov muzikantů i zpěvačky, očekávat "přímočarou esenci současnosti, folk to nebude... spíš dost nářez".

Velká část chystaného alba vznikala v Broumově, kde také všichni tři muzikanti vystudovali vyhlášené gymnázium, nahrávat se bude v Praze na Ořechovce. Jednu z písní už ale Hana nahrála v Chicagu u Stevea Albiniho. "Bylo to něco jako sen," říká Hana k natáčení s analogovým mágem, u kterého točila Nirvana, Pixies, PJ Harvey, Neurosis, a dodává: "Byl to nečekaný dárek od kamarádů z kapely Alpha Strategy, ale pevně věřím, že se tam jednou vrátím, i s klukama, bylo to kouzelný."

V těchto dnech se Martin, Ondřej a Hana plně soustředí na přípravy do studia. "Není to sranda, jak si lidi myslí, je za tím spousta dřiny, probděných nocí, nervů a energie. Dělat nezávislou muziku bez domácího studia stojí dost krve, neumím to jen tak lechtat a taky pořád hledám něco nového, nové zvuky, přístupy, je to vzrušující, nestát pořád na vyhřátém místě a jít cestou změn," upřesňuje frontmanka. "A je potom úžasný, když se nám ozvou třeba z Německa, že chtějí, abysme přijeli zahrát, že se jim moc líbí naše hudba."

Před 14 dny Stinka spustila crowdfoundingový projekt, kde skupina shání prostředky na financování nahrávacího studia a výrobu CD a LP. Fanoušci si na serveru Hithit můžou koupit Neviňátko v předstihu, a pomoci tak s klasickým problémem, který řeší většina nezávislých alternativních umělců. Stinka věří, že se jí podaří sehnat pro Neviňátko i patrony či sponzory. Jak říká Hana: "Filmaři, divadelníci i spisovatelé mají granty, ale muzikanti našeho ražení si o žádnou grantovou podporu zažádat nemůžou, není kde. Naštěstí máme fanoušky, kteří s námi do toho jdou vždycky po hlavě, a těšíme se jejich důvěře."

Letošek byl pro frontmanku velmi inspirativní a bohatý, několikrát byla v Německu, v Polsku, točila v Chicagu. Poznala několik geniálních muzikantů. Mezi jinými fenomenálního bubeníka Miloše Dvořáčka, který doprovodí Stinku na celém albu Neviňátko.

Rok 2019 tak bude pro kapelu rokem velké sklizně. V únoru vyjde Neviňátko a brzy budou následovat dvě Haniny nové knihy Parazit a Pod zákonem. Stinku si přijďte poslechnout živě třeba do Broumova na festival Zimní bigboš mezi svátky 28. prosince.

Anebo ji najdete zde na sítích: FB a www.stinkamusic.com.

Foto Anna Baštýřová a Radúz Dětinský

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Výtvarná skupina Cyróza oslaví 25 let od svého založení výstavou v Broumově

Výtvarná skupina Cyróza oslaví 25 let od svého založení výstavou v Broumově

Ve výstavní síni Staré radnice v Broumově začne koncem března dlouho připravovaná výstava výtvarné s...

O chlup lepší prasečí nožičky

O chlup lepší prasečí nožičky

Vařené zaječí lebky, kapří líčka, kachní biskup a prasečí mozeček... to jsou příběhy mého dětství. V...

Agentura pro rozvoj Broumovska oslaví 15 let od svého založení

Agentura pro rozvoj Broumovska oslaví 15 let od svého založení

Kulaté výročí čeká v pondělí 18. února 2019 Agenturu pro rozvoj Broumovska. Nezisková společnost byl...

Cizí jazyky na broumovském gymnáziu na vysoké úrovni: Medailové žně v okresní soutěži

Cizí jazyky na broumovském gymnáziu na vysoké úrovni: Medailové žně v okresní soutěži

Kompletní medailovou sbírku přivezli studenti Gymnázia Broumov z okresního kola Soutěže v anglickém ...

Dohoda o autobusové dopravě v Královéhradeckém kraji se rýsuje

Dohoda o autobusové dopravě v Královéhradeckém kraji se rýsuje

Jednání o nových smluvních podmínkách na zajištění veřejné autobusové dopravy v Královéhradeckém kra...

Doporučujeme

"Zahraniční pobyt byl pro mě jednou z nejdůležitějších životních zkušeností," říká Eva Vodochodská z Broumova

eva

Díky Vzdělávacímu fondu AMOS se archivářka Eva Vodochodská mohla vydat na dvouměsíční pracovní stáž do Diecézního archivu v rakouském městě Sankt Pölten. Níže najdete krátký rozhovor o její zahraniční zkušenosti, a kdo by se chtěl inspirovat, může zažádat o stipendium v letošní výzvě fondu AMOS. Uzávěrka přihlášek je 31. května 2019... celý článek

 

Poslední komentáře