Broumovsko

Čtvrtek 22.únor 2018

Poslední aktualizace23.02.2018 04:19

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Kultura Hudba Mamut s. r. o.: Je nám patnáct

Mamut s. r. o.: Je nám patnáct

seznam článků
Mamut s. r. o.: Je nám patnáct
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Všechny strany

2015 nahravaniV roce 2001 měla poslední koncert countryová kapela Modrá tráva. Byla to benefiční akce s výtěžkem pro broumovskou nemocnici a konala se na Dětském hřišti v Broumově. Skupina důstojně uzavřela svůj příběh a nic nenasvědčovalo tomu, že by si své rozhodnutí skončit chtěla rozmyslet.

"Na konci toho roku měl svatbu náš dlouholetý kamarád. Nechtěl dělat takové ty vtipné věci, které se dělají při svatbách před úřadem, a tak jsme si zjistili, kde budou mít svatebčané oběd, což bylo v restauraci U Stejskalů v Broumově, a domluvili se s majitelem, jestli mu můžeme zahrát dvě tři písničky. On souhlasil a my vystoupili jako překvapení," říká zpěvák a kytarista Petr "Ježďa" Ježdík. Kromě něho na té svatbě hráli baskytarista František Fajgl a kytarista Martin "Houba" Sajfríd.

Úspěch neměli jenom u novomanželů, ale i u majitele restaurace. Nabídl jim, jestli by u něho nechtěli za pár dnů opět zahrát. Souhlasili, půjčili si část nástrojového vybavení od spřátelené skupiny PP, vystoupili a u návštěvníků opět uspěli. Bylo to v lednu 2002 a ti tři si řekli, že budou kapela.

"Název jsme si nevymysleli sami, ten nám byl přiřknut," usmívá se Ježdík. "Náš baskytarista Franta měl přezdívku Mamut a na tom lednovém vystoupení, kdy jsme název neměli, za námi přišel majitel restaurace a řekl nám, že se budeme jmenovat Mamut, aby měl příště co napsat na plakát. My si přidali to s. r. o., protože jsme chtěli dát na srozuměnou, že za kvalitu svého výkonu ručíme, vzhledem k našim dovednostem, jen do určité míry."

Přišel do jiné kapely

V počátcích kapela vůbec nepracovala na své propagaci. Internetové stránky neměla a na vystoupeních se domlouvala tak, jak se setkávala s pořadateli. Navíc první rok nehrála jinde než v restauraci U Stejskalů. Na třetí koncert tam za trojicí přišel bubeník a hráč na další nástroje Pavel Fröde s nápadem, že se přidá.

"Přišel jsem za kluky s představou, že si s nimi zahraju country a folkové písničky. Nějak mi ale uniklo, že už nejsou Modrá tráva, která takový repertoár měla. Přesto jsem zůstal. Líbilo se mi na nich, že měli obrovský zápal pro věc," vzpomíná Fröde. Mamut s. r. o. je ryze zábavová kapela, která hraje lidem písničky, jež znají a mají rádi. Vesměs jde o naše a světové hity. Během patnácti let existence měl v repertoáru jenom jednu vlastní. Jmenuje se Ruleta, vznikla k padesátinám Pavla Frödeho a text k ní napsal zesnulý Miloš Rain.

V roce 2008 odešel baskytarista Mamut. Přestěhoval se za svou dívkou do Prahy a na koncerty už neměl příliš času. Zprvu za něho zaskakoval Vláďa Gajdoš. "Začal jsem s nimi hrát jako záskok a asi po dvou letech se ukázalo, že Mamut v kapele končí. Kluci mi řekli, jestli ho nechci nahradit, a já souhlasil," vzpomíná.

Bez jediné zkoušky

První koncert se skupinou odehrál bez jediné předcházející zkoušky. A bezchybně. Jen se prý pak ostatních ptal, kde vlastně ty písničky vzali. Některé z nich totiž neznal. Mimochodem tenhle chlapík je bezednou studnicí vtipů. "Jakmile sedneme do auta a vyjedeme na koncert, začne vyprávět jeden za druhým a skončí, až když se vrátíme domů," podotýká Fröde.

Za nejsilnější období kapela považuje to aktuální. Nastalo před necelými pěti lety s příchodem mladého Lukeho Lastovina na post klávesisty. "V tu ránu jsme se mohli hudebně pustit do věcí, které by nás nikdy nenapadlo hrát. Luke je totiž skvělý muzikant. Na jednu z prvních společných zkoušek přišel s tím, že budeme hrát písničku Sweet Home Alabama od Lynyrd Skynyrd. My měli pocit, že při našich omezených instrumentálních i pěveckých schopnostech nemáme šanci ji interpretovat. Luke nás ale tak motivoval, že jsme začali víc cvičit a tu píseň se naučili. Stejně tak další, na které jsme si do té doby netroufli," říká Ježdík. Za vokálně nejsilnější období považuje časy se zpěvačkou Lenkou Matěkovou, která v kapele působila několik let.

První album natočil Mamut s. r. o. v roce 2004 ve zkušebnách pod broumovským divadlem. Druhé vzniklo v roce 2015 ve studiu kapely Imodium v Hradci Králové. Původně na něm mělo být pět skladeb, ale protože se při nahrávání dařilo, zaznamenali ještě dalších pět. Na obou počinech jsou převzaté písně.

Slovenské pivo

Nejdále kapela hrála na Slovensku v obci Moravský Svätý Ján. Bylo to na setkání přátel nezávislého rádia Slobodný vysielač. Když se pořadatele akce zeptala, proč si ji pozval, odpověděl, že byl v Ostravě na benzinové pumpě a hledal zrovna nějakou skupinu, která by na jeho setkání zahrála za rozumný peníz a připravila příchozím pěkný večer. Kdosi mu tam řekl, že zná kluky z Broumova, kteří by to jistě dokázali. "Dodnes nevíme, kdo mu to řekl. V Ostravě jsme hráli jen jednou, na svatbě," shrnuje Martin Sajfríd.

"Protože to pro nás byla důležitá mezinárodní akce, řekli jsme si, že na ni dorazíme alkoholem nedotčení. Během cesty jsme proto pitný režim udržovali jenom s pomocí limonády a vody. Byli jsme opravdu zodpovědní. Jakmile jsme ale dorazili na místo, pořadatelé nás pozvali na pivo. Pak přišlo další a další, a než jsme začali hrát, měli jsme už pár kousků v sobě," vzpomíná Vláďa Gajdoš.

Oslava patnáctých narozenin

V pátek 28. dubna oslaví Mamut s. r. o. v broumovském sále na Střelnici svých patnáct let existence. Pozval si hosty, pro příchozí nachystal malé překvapení a byl by rád, kdyby si ten večer on sám i posluchači náležitě užili.

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Nabídka akcí na Broumovsku pro víkend od 23. do 25. února

Nabídka akcí na Broumovsku pro víkend od 23. do 25. února

Koncert amerického kytaristy Marca Mendozy či Lenky Filipové, show Karla Šípa, divadlo, plesy, karne...

U chodníku v trávě se povaloval ruční granát

U chodníku v trávě se povaloval ruční granát

V Broumově byl v pátek nalezen ruční granát. Policie ho zajistila a odvezla.

Na zimní Olympiádě dětí a mládeže startovaly tři lyžařky z Teplic nad Metují

Na zimní Olympiádě dětí a mládeže startovaly tři lyžařky z Teplic nad Metují

Hry VIII. zimní Olympiády dětí a mládeže letos hostil sousední Pardubický kraj a k velké radosti vše...

Pavla Hajpišlová: Nikdy nezapomeňte, kde jste studovali

Pavla Hajpišlová: Nikdy nezapomeňte, kde jste studovali

Na chvíli jsem se pozastavila a ráda bych sepsala několik řádků pro studenty, kteří před pár dny zač...

Broumovští fotbalisté ročníku 2008 vyhráli turnaj v Jičíně

Broumovští fotbalisté ročníku 2008 vyhráli turnaj v Jičíně

Jéža, Vodouch a sedm trpaslíků se zlatou medailí na krku! Je tomu tak, ročník 2008 znovu předvedl úž...

Doporučujeme

S Evou Blažkovou o práci pro Broumovsko

eva

Ing. Eva Blažková, MPA, tajemnice MěÚ Broumov a předsedkyně správní rady Nadačního fondu Hospital Broumov odpověděla na několik otázek...celý článek

Poslední komentáře