Broumovsko

Neděle 11.duben 2021

Poslední aktualizace12.04.2021 04:12

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Kultura Hudba Osmý festivalový podvečer nabídne koncert špičkového českého violoncellisty Jiřího Bárty

Osmý festivalový podvečer nabídne koncert špičkového českého violoncellisty Jiřího Bárty

barta

Klasika i díla soudobých autorů jsou na programu 8. koncertu festivalu Za poklady Broumovska. Představí je jeden z nejlepších českých violoncellistů Jiří Bárta s klavíristou Janem Čechem v sobotu 20. srpna v 18 hodin v kostele sv. Jiří a Martina v Martínkovicích na Broumovsku.

Jiří Bárta patří již od 90. let ke špičce violoncellistů své generace. V rámci své rozsáhlé koncertní činnosti vystupuje s významnými orchestry, jako jsou Česká filharmonie, Slovenská filharmonie, Pražská komorní filharmonie, Pražští symfonikové, Royal Philharmonic Orchestra London, Royal Scottish National Orchestra, Royal Liverpool Philharmonic nebo Berliner Symphoniker, a s dirigenty jako jsou Jiří Bělohlávek, Charles Dutoit, Libor Pešek, Gennadij Rozhdestvenski nebo Maxim Šostakovič. Je pravidelně zván na festivaly a pódia v Evropě, Americe, Asii i Austrálii.

Jiří Bárta je nadšený propagátor soudobé hudby, spolupracoval mj. s Petrem Ebenem a Markem Kopelentem, z mladší generace pak s Pavlem Zemkem, Martinem Smolkou či Ondřejem Kukalem. Mnoho skladeb, často pro něj napsaných, uvedl v české nebo světové premiéře. Neváhá znovuobjevovat i skladby méně známých skladatelů 19. století, prakticky se zajímá i o autentickou interpretaci staré hudby, vášnivě se věnuje komorní hudbě. Jiří Bárta je iniciátorem, spoluzakladatelem a dramaturgem Mezinárodního festivalu komorní hudby v Kutné Hoře.

Jiří Bárta je držitelem ceny Hammer Rostropovich Award v Los Angeles (1991) a Europäische Förderpreis für Musik v Drážďanech (1991). Studoval v Praze u Josefa Chuchra, v Kolíně nad Rýnem u Borise Pergamenschikowa a v Los Angeles u Eleonore Schoenfeld.

Jan Čech se hře na klavír začal učit u Jany Diatkové, pokračoval u profesora Ilji Hurníka na Pražské konzervatoři. Absolvoval na pražské AMU ve třídě profesora Petera Toperczera. V roce 1996 získal Mistrovský diplom (Meisterklasse) u profesora Karla-Hermanna Mrongoviuse na Staatliche Hochschule für Musik v Mnichově. Zúčastnil se mistrovských kurzů u Eugena Indjice v Piešťanech, Olega Maisenberga v Cornwallu a Bruno Leonardo Gelbera v Mnichově. Je laureátem mnoha klavírních soutěží, např. Beethovenovy soutěže v Hradci nad Moravicí (1983, 1986), Chopinovy soutěže v Mariánských Lázních (1985) nebo mezinárodních soutěží Citta di Marsala a Citta di Senigallia v Itálii (1989, 1990). Jan Čech vystupuje s českými i zahraničními orchestry a koncertuje jako sólista a vyhledávaný komorní hráč v mnoha zemích Evropy, Asie a Afriky. Spolupracuje s Jiřím Bártou, Danielem Müller-Schottem, Josefem Sukem, Konradem Jarnottem a se Škampovým kvartetem. Vystoupil např. v londýnské Wigmore Hall, ve Velkém sále Casina v Basileji, Théatre du Chatelet v Paříži či na festivalu Schleswig-Holstein v Německu. Společně s Jiřím Bártou a s Danielem Müller-Schottem vytvořil několik CD nahrávek a mnoho snímků pro rozhlas a televizi. Od roku 1996 žije Jan Čech v Mnichově, kde působí jako docent klavírní hry na tamní Vysoké hudební škole.

Program 8. koncertu

Luigi Boccherini (1743 - 1805) - Sonáta pro violoncella sólo a bas č.17 C Dur

Johann Sebastian Bach (1685 - 1750) - Sonáta D Dur č 2, BWV 1028 pro violoncello (gambu) a klavír (cembalo)

Leoš Janáček (1854 - 1928) - Pohádka pro violoncello a klavír

Arvo Pärt (*1935) - Fratres

Oliver Messiaen (1908 - 1992) - Louange a l'Immortalite de Jesus (Chvála nesmrtelnosti Ježíše)

Foto Ladislav Formánek

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

O ševcovském tovaryši

O ševcovském tovaryši

Ještě křížek u hrobu babičky a dědy na polickém hřbitově a už se těšíme, že budeme za hodinu na chal...

Sympozium ilustrace v broumovském klášteře myslí i na doprovodný program pro veřejnost

Sympozium ilustrace v broumovském klášteře myslí i na doprovodný program pro veřejnost

Již tuto sobotu 10. dubna bude ve Vzdělávacím a kulturním centru Broumov zahájen třetí ročník Sympoz...

"Prvních pět minut je při online prohlídkách slušný adrenalin," říká průvodce Jakub Gruss

"Prvních pět minut je při online prohlídkách slušný adrenalin," říká průvodce Jakub Gruss

Broumovský klášter od února pravidelně pořádá živé komentované online prohlídky historických interié...

V dubnu zasedne krajská komise, aby hledala způsob, jak předcházet škodám způsobeným vlky

V dubnu zasedne krajská komise, aby hledala způsob, jak předcházet škodám způsobeným vlky

Rada kraje schválila členy nové komise k problematice výskytu vlka na území Královéhradeckého kraje....

Svět dálničních sítí

Svět dálničních sítí

Ve světě dálnic a silnic jsem se během své stopařské kariéry pohyboval poměrně často. A stejně často...

Doporučujeme

Baletka Daniela Valešová zabodovala na celosvětovém finále!

DSC 0914

Žákyně Balletu Petit, pod vedením trenérek Elišky Uhlířové a Kateřiny Drašnarové, se v prosinci zúčastnily finále celosvětové soutěže Dance Star, kde získaly několik cenných medailí! Českou republiku zde reprezentovaly Daniela Valešová a Andrea Šrámková. Daniela Valešová pravidelně dojíždí z Broumova do Hradce Králové a poctivě se účastní všech baletních tréninků... celý článek

 

 

Poslední komentáře

Fotka dne

free