Broumovsko

Čtvrtek 22.srpen 2019

Poslední aktualizace23.08.2019 04:26

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Kultura Hudba Polští interpreti zahrají na druhém "pokladovém" koncertu v Polici nad Metují

Polští interpreti zahrají na druhém "pokladovém" koncertu v Polici nad Metují

seznam článků
Polští interpreti zahrají na druhém "pokladovém" koncertu v Polici nad Metují
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Všechny strany

9a948c2eV sobotu 6. července bude festival Za poklady Broumovska pokračovat v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Polici nad Metují, kde od 18 hodin vystoupí polští interpreti – členové smyčcového orchestru Inter>CAMERATA a komorního orchestru Radom a saxofonistka Magdalena Jakubska-Szymiec pod dirigentskou taktovkou Jakuba Bokuna. Koncert se koná pod záštitou Velvyslanectví Polské republiky v Praze a bude ho nahrávat Český rozhlas, stanice Vltava.

"Pan dirigent Jakub Bokun působí také jako klarinetista a právě jeho vystoupení v Praze, na půdě Polského velvyslanectví, nás inspirovalo k debatě o pozvání jeho souboru a k počátku spolupráce. Program jsme dlouho ladili tak, aby výsledná podoba obsahovala česko-polský repertoár, a kromě osvědčených skladeb zazní i současná polská tvorba, dvě skladby Łukasze Wośe zazní dokonce v české premiéře," popisuje detailněji program výkonná ředitelka festivalu Tereza Kramplová.

Posluchače čeká tento program:

Łukasz Woś: Poem pro saxofon a smyčce
Paweł Łukaszewski: Sinfonietta
Łukasz Wos: Balada a Rondo
Samuel Barber: Adagio pro smyčce
Josef Suk: Serenáda pro smyčce op. 6

Jan Jakub Bokun je uměleckým ředitelem festivalu Clarimania, zakladatelem a dirigentem komorního orchestru Inter> CAMERATA a předsedou polské pobočky Mezinárodní klarinetové asociace. Bokun vystudoval Summa cum laude na hudební akademii ve Vratislavi a postgraduální studium v Paříži. Svá studia dovršil na University of Southern California v Los Angeles. Jako klarinetista a dirigent natočil 14 alb. Je vyhledávaným lektorem, na Královské konzervatoři v Bruselu, v Sofii, Bělehradě, Praze, Paříži, Slovinsku, Mexiku, Japonsku, Číně a Španělsku vedl řadu mistrovských kurzů. V současnosti působí na hudební akademii Karola Lipińského ve Vratislavi. Je ambasadorem společností Yamaha, D’Addario a BG.

Komorní orchestr Inter>CAMERATA vznikl na jaře 2013 ve Vratislavi z iniciativy Umělecké asociace Coolturalny Wroclaw. Původcem myšlenky a uměleckým ředitelem je dirigent a klarinetista Jan Jakub Bokun. Právě Jakub nadchnul pořadatele festivalu při komorním koncertě jako klarinetista. Posláním souboru Intercamerata je popularizace méně známé, zapomenuté, nebo dosud neobjevené komorní a orchestrální hudby, a zvát ke spolupráci mimořádně talentované umělce mladé generace, kteří stojí na začátku kariéry. Soubor často spolupracuje s umělci ze sousedních zemí, zejména z České republiky, Slovenska a Maďarska a zaměřuje se především na posluchače, pro které je klasická hudba něco nového. Vzdělávání je důležitým aspektem činnosti orchestru, zkoušky jsou tak veřejné a otevřené pro každého, koho zajímá hudba i teoretická příprava ve formě přednášek, jejímž cílem je seznámit posluchače s nástroji, hudebními styly i formami.

Komorní smyčcový orchestr Radom byl založen v lednu 2007 jako kulturní instituce financovaná obcí Radom. Prvním uměleckým ředitelem byl Maciej Żółtowski, od září 2017 zastává tento post Natalia Rogińska. Kromě pravidelných koncertů pořádá orchestr zvláštní akce, mj. Mezinárodní soutěž skladatelů Krzysztofa Pendereckého ARBORETUM. Soubor vystupuje pravidelně s renomovanými sólisty a dirigenty jako Lidia Grychtołówna, Piotr Pławner, Tytus Wojnowicz, Krzysztof Pełech, Krzysztof Penderecki, Jan Jakub Bokun, Łukasz Borowicz, Stephen Ellery, Wojciech Rodek, Patrick Gallois, Michał Drewnowski, Emilian Madey, Łukasz Długosz, Avri Levitan a Marko Ylönen. Různorodý repertoár souboru zahrnuje standartní díla smyčcového orchestru, ale i méně známé, nedávno objevené kusy. Mimořádná všestrannost orchestru umožňuje stylovou a historicky poučenou interpretaci barokní hudby a raných symfonií Haydna a Mozarta. Důležitou součástí repertoáru souboru je také současná hudba dvacátého a jednadvacátého století.

Polská saxofonistka Magdalena Jakubská-Szymiec studovala hru na saxofon na universitě v Katovicích a své dovednosti rozvinula díky četným masterclass a úspěšnou účastní na mnoha soutěžích. Spolupracuje s polským rozhlasovým orchestrem, Slezskou filharmonií, The New Music Orchestra a Aukso Orchestra. Je zvána jako členka poroty národních a mezinárodních saxofonových soutěží a jako lektorka interpretačních kurzů. Od roku 2006 vede kurzy saxofonu na akademii v Poznani a hudební škole v Jaworznu. V roce 2016 natočila CD "Łukasz Woś - dílo pro saxofon a klavír".

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Nabídka akcí na Broumovsku pro víkend od 23. do 25. srpna

Nabídka akcí na Broumovsku pro víkend od 23. do 25. srpna

Mezinárodní horolezecký filmový festival, koncerty festivalů Za poklady Broumovska a Varhanní léto, ...

Královéhradecký kraj bude podporovat geoparky na svém území

Královéhradecký kraj bude podporovat geoparky na svém území

Geoparky Český ráj a Broumovsko navážou užší spolupráci s Královéhradeckým krajem. Pomoci k tomu má ...

Největší akce Muzea papírových modelů letošní turistické sezony se blíží

Největší akce Muzea papírových modelů letošní turistické sezony se blíží

Stejně jako v loňském roce se s blížícím koncem prázdnin v Polici nad Metují uskuteční Den Muzea. V ...

"Pěstouni, díky!… a stavte se všichni na kafe"

"Pěstouni, díky!… a stavte se všichni na kafe"

Královéhradecký kraj pořádá na podporu náhradní rodinné péče, ve spolupráci s městskými úřady a nezi...

Broumovský Hečko odmítl penaltový hattrick, přesto vystřílel tři body

Broumovský Hečko odmítl penaltový hattrick, přesto vystřílel tři body

Broumovský Miroslav Hečko se ve 2. kole 1. B třídy v zápase se Solnicí hned třikrát postavil ke stře...

Doporučujeme

S Evou Blažkovou o ocenění hejtmana Královéhradeckého kraje

evaaa

Ing. Eva Blažková, předsedkyně správní rady Nadačního fondu HOSPITAL BROUMOV, převzala dne 8. května 2019 na Pivovarském náměstí v Hradci Králové z rukou hejtmana KHK PhDr. Jiřího Štěpána "Pamětní medaili hejtmana Královéhradeckého kraje" za dlouhodobý rozvoj a podporu broumovské nemocnice... celý článek

 

Poslední komentáře