Broumovsko

Neděle 21.říjen 2018

Poslední aktualizace22.10.2018 04:38

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Kultura Hudba Při Novoročním koncertu v Polici nad Metují vystoupily Sestry Havelkovy

Při Novoročním koncertu v Polici nad Metují vystoupily Sestry Havelkovy

seznam článků
Při Novoročním koncertu v Polici nad Metují vystoupily Sestry Havelkovy
Strana 2
Všechny strany

sestryPosledních sedm let pořádal v Polici nad Metují Novoroční koncert Polický symfonický orchestr. Loni se tak rozrostl, že se už na jeviště polického Kolárova divadla nevejde, a tak se Novoroční koncert uskuteční ve větším Jiráskově divadle v Hronově. A tak v Centru kultury, vzdělání a sportu Pellyho domy v Polici vymysleli skvělou náhradu.

Před plným hledištěm vystoupily v pátek 6. ledna v Polici úžasné Sestry Havelkovy. Svým uměním, šarmem a repertoárem vrátily diváky v čase téměř o 100 let zpátky a se svojí kapelou připravily večer, na který účastníci jen tak nezapomenou. Nebývalým osvěžením v záplavě vulgarity, sprostých slov a plytkých frází byl vysoce vytříbený a noblesní, lidský projev zpěvaček a mistrný výkon muzikantů skutečným balzámem na duši.

Zpěvačky byly tři, vlastně čtyři, jak je to v seskupení Sester Havelkových tradicí, a muzikanti byli také čtyři, vlastně tři. Klavír, basbombardon, trubka a dnes už neobvyklý instrument, který dává hudbě první poloviny minulého století pro nás neobvyklý půvab, violinofon. Český hudební nástroj někdy z přelomu 20. let, používaný v jazzových orchestrech. Jsou to housle s trumpetou a vznikly jako náhrada saxofonu, na který tenkrát u nás nikdo neuměl. Skvělá houslistka-trumpetistka doplňovala občas trio zpěvaček na znamenité kvarteto.

A tak se posluchači ocitli nejen ve starých časech, v době první republiky, ale také v teple a plyši tehdejších tanečních kaváren a v náručí hudby, která odráží pro mnohé dnes poetickou dobu první republiky. Však byl polický Novoroční koncert věnován i letošnímu stému výročí prvního samostatného státu Čechů a Slováků. Důstojná oslava. O spokojenosti obecenstva svědčí ovace na konci vystoupení, třikrát se přidávalo a pomalu se nechtělo jít domů.

Novoroční koncert Polického symfonického orchestru také bude. Pokud však nemáte vstupenku, už se do sálu Jiráskova divadla v sobotu 13. ledna nedostanete. První koncert byl na internetu vyprodán za 13 minut, druhý, přidaný, za necelou hodinu. Zájem stejně velký jako o vystoupení Sester Havelkových. Ani na jejich vystoupení se všichni, kdo by chtěli přijít, nedostali. Vždyť dobrá muzika osvěží a noblesa potěší každé srdce.

Foto Milan Schirlo

obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Studenti z Teplic nad Metují soutěží o titul Svačina roku

Studenti z Teplic nad Metují soutěží o titul Svačina roku

Střední škola gastronomie a služeb, Teplice nad Metují se účastní 6. ročníku celostátní soutěže Svač...

Horský výstup na Broumovské stěny

Horský výstup na Broumovské stěny

Po předchozím tipu na nenáročný podzimní rodinný výlet se tentokrát opět pokusíme potěšit sportovněj...

Loučím se se vztyčenou hlavou

Loučím se se vztyčenou hlavou

Vážení spoluobčané, dovolím si na tomto místě poděkovat všem zúčastněným voličům, kteří v sobě našli...

Polický Spartak hledá maskota fotbalového klubu

Polický Spartak hledá maskota fotbalového klubu

Fotbalový oddíl Spartak Police nad Metují vyhlásil veřejnou soutěž o maskota klubu. Splněný by měl b...

Pohádky z broumovského dolíku

Pohádky z broumovského dolíku

Z ženské něhy, radosti a hravosti vznikla kniha věnovaná dětem a tomuto kraji. V neděli 21. října v ...

Doporučujeme

V Broumově byla podepsána koaliční dohoda. Starostou bude opět Jaroslav Bitnar

znakkkkkk

V Broumově je jasno o vedení města pro další volební období 2018 – 2022. Okamžitě po zveřejnění výsledků voleb do Zastupitelstva města Broumova uskutečněných ve dnech 5. a 6. října 2018, byla zahájena koaliční jednání. Z nich nakonec vykrystalizovala čtveřice stran a seskupení (Volba pro Broumov – VpB, Broumováci, Křesťanská a demokratická unie – Československá strana Lidová – KDU-ČSL a Nestraníci), která má v broumovském zastupitelstvu nadpoloviční počet mandátů... celý článek

Poslední komentáře