Broumovsko

Sobota 17.únor 2018

Poslední aktualizace18.02.2018 04:21

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Kultura Hudba Varhanní léto v kostelech na Teplicku, Broumovsku a Novoměstsku

Varhanní léto v kostelech na Teplicku, Broumovsku a Novoměstsku

seznam článků
Varhanní léto v kostelech na Teplicku, Broumovsku a Novoměstsku
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Strana 7
Strana 8
Strana 9
Všechny strany

IMG 1644Skvělým koncertem Ladislava Šikuta skončil v sobotu 2. září 17. ročník Varhanního festivalu. Autor myšlenky a organizátor, dramaturg, korepetitor i sólista a moderátor v jedné osobě, si za uměleckou i dramaturgickou úroveň zasluhuje upřímný obdiv. Festival je dokladem nesmírné píle, pevné víry a jasné vize, kterou si člověk dokáže vysnít a za podpory nejbližších uskutečnit.

Protože kromě rodiny a kolegů ze Základní umělecké školy v Broumově už pomáhá občas i pár nadšenců. Přes všechna úskalí, nesmírnou zátěž, kterou nese on sám i jeho rodina, se festival už 17. rok rozvíjí a roste. Svědčí o tom i stoupající návštěvnost, která letos přesahovala na tak ojedinělý a zvláštní festival nejen nástrojem, ale i náročným repertoárem, čtyři stovky posluchačů.

Letos už úvodní koncert a úspěch broumovského Tria Braunensis ve složení Michaela Jeklová – soprán, Štěpán Přibyl – trumpeta a varhany – Ladislav Šikut ukazoval na vysokou úroveň letošního ročníku tohoto varhanního festivalu. A kvalita zůstala.
Mimo jiné koncert výborného novoměstského varhaníka, který je Šikutovi oporou už po celá léta, Jiřího Tymla a jeho sdružení Schola od Nejsvětější Trojice na téma Inspirace gregoriánským chorálem, okouzlilo broumovské posluchače ve farním kostele.

Nemohu zapomenout na "mráz", který mi běhal po zádech v polickém kostele Nanebevzetí Panny Marie při koncertu varhaníka z pražského Vyšehradu Ondřeje Valenty, když hrál na varhany Smetanovu Vltavu. Jen namátkou ještě připomenu koncert pražského varhaníka a učitele na konzervatoři Michala Novenka, jehož rovněž známe z minulých ročníků festivalu. Jeho obdivuhodný výkon v evangelickém kostele ve Václavicích - Šonově opět posluchače nadchl.

Nelze jmenovat všechny muzikanty z 10 koncertů festivalu. Z nám známých připomenu obdivuhodné pěvecké vystoupení učitelky broumovské Základní umělecké školy Kláry Nentwichové v kostele sv. Vavřince v Teplicích nad Metují. Pořádal se právě o víkendu, kdy v Teplicích probíhal Mezinárodní horolezecký filmový festival. Skutečnost, že Ladislav Šikut dává prostor mladým a nadějným talentům, dokládá například vystoupení Marie Pochopové v kostele Panny Marie Pomocné v Teplicích. Na zdaleka ne úplně koncertní nástroj podala varhanice Pochopová obdivuhodný bravurní výkon.

Nepíši recenzi ani odbornou kritiku. S plným vědomím si však dovolím podtrhnout, že 17. ročník hudebního festivalu Varhanní léto, který probíhal v kostelech Teplicka, Broumovska a Novoměstska, měl vynikající úroveň. Zbývá jen poděkovat Ladislavu Šikutovi, jeho rodině a přátelům, kteří spolu s ním dokážou tak obdivuhodné dílo uvádět v život.

Všichni se můžeme těšit na další ročník. A ti, kteří si zatím koncerty Varhanního léta nechávali ujít, si je určitě zapíší příště do diáře.

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Diskusní setkání svolané senátorem Lubomírem Francem a následné zamyšlení Beáty Hanouskové

Diskusní setkání svolané senátorem Lubomírem Francem a následné zamyšlení Beáty Hanouskové

Na pondělí 22. ledna bylo do sálu Infocentra Broumovska svoláno diskusní setkání senátorem a zastupi...

S Evou Blažkovou o práci pro Broumovsko

S Evou Blažkovou o práci pro Broumovsko

Ing. Eva Blažková, MPA, tajemnice MěÚ Broumov a předsedkyně správní rady Nadačního fondu Hospital Br...

Po 34 letech na Střelnici v Broumově vystoupil Ivan Mládek

Po 34 letech na Střelnici v Broumově vystoupil Ivan Mládek

V úterý 13. února se na sále Střelnice v Broumově uskutečnil koncert Ivana Mládka. Téměř 200 lidí se...

Nabídka akcí na Broumovsku pro víkend od 16. do 18. února

Nabídka akcí na Broumovsku pro víkend od 16. do 18. února

Koncert skupin Krucipüsk, Národ Sobě, Vladivojsko či zpěváka Justina Lavashe, hned tři dětské karnev...

U Teplic nad Metují havaroval v pravé poledne podnapilý řidič. Nadýchal téměř dvě promile

U Teplic nad Metují havaroval v pravé poledne podnapilý řidič. Nadýchal téměř dvě promile

Policisté, hasiči z Broumova a z Teplic nad Metují v sobotu v poledne řešili dopravní nehodu osobníh...

Doporučujeme

Senátor Franc opět otevřel debatu o obchvatu Broumova a měšťanském pivovaru

IMG 6518

Senátor a zastupitel Broumova Lubomír Franc pozval na pondělí do Konferenčního sálu infocentra veřejnost a zastupitele Broumova a okolních měst a obcí k diskusi o budoucnosti města. Hlavními probíranými tématy byl obchvat Broumova a řešení budovy měšťanského pivovaru. Jeho pozvání přijal i první náměstek hejtmana Královéhradeckého kraje Martin Červíček a radní pro regionální rozvoj Pavel Hečko... celý článek

Poslední komentáře