Broumovsko

Pondělí 25.září 2017

Poslední aktualizace25.09.2017 04:08

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Kultura Hudba Varhanní léto v kostelech na Teplicku, Broumovsku a Novoměstsku

Varhanní léto v kostelech na Teplicku, Broumovsku a Novoměstsku

seznam článků
Varhanní léto v kostelech na Teplicku, Broumovsku a Novoměstsku
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Strana 7
Strana 8
Strana 9
Všechny strany

IMG 1644Skvělým koncertem Ladislava Šikuta skončil v sobotu 2. září 17. ročník Varhanního festivalu. Autor myšlenky a organizátor, dramaturg, korepetitor i sólista a moderátor v jedné osobě, si za uměleckou i dramaturgickou úroveň zasluhuje upřímný obdiv. Festival je dokladem nesmírné píle, pevné víry a jasné vize, kterou si člověk dokáže vysnít a za podpory nejbližších uskutečnit.

Protože kromě rodiny a kolegů ze Základní umělecké školy v Broumově už pomáhá občas i pár nadšenců. Přes všechna úskalí, nesmírnou zátěž, kterou nese on sám i jeho rodina, se festival už 17. rok rozvíjí a roste. Svědčí o tom i stoupající návštěvnost, která letos přesahovala na tak ojedinělý a zvláštní festival nejen nástrojem, ale i náročným repertoárem, čtyři stovky posluchačů.

Letos už úvodní koncert a úspěch broumovského Tria Braunensis ve složení Michaela Jeklová – soprán, Štěpán Přibyl – trumpeta a varhany – Ladislav Šikut ukazoval na vysokou úroveň letošního ročníku tohoto varhanního festivalu. A kvalita zůstala.
Mimo jiné koncert výborného novoměstského varhaníka, který je Šikutovi oporou už po celá léta, Jiřího Tymla a jeho sdružení Schola od Nejsvětější Trojice na téma Inspirace gregoriánským chorálem, okouzlilo broumovské posluchače ve farním kostele.

Nemohu zapomenout na "mráz", který mi běhal po zádech v polickém kostele Nanebevzetí Panny Marie při koncertu varhaníka z pražského Vyšehradu Ondřeje Valenty, když hrál na varhany Smetanovu Vltavu. Jen namátkou ještě připomenu koncert pražského varhaníka a učitele na konzervatoři Michala Novenka, jehož rovněž známe z minulých ročníků festivalu. Jeho obdivuhodný výkon v evangelickém kostele ve Václavicích - Šonově opět posluchače nadchl.

Nelze jmenovat všechny muzikanty z 10 koncertů festivalu. Z nám známých připomenu obdivuhodné pěvecké vystoupení učitelky broumovské Základní umělecké školy Kláry Nentwichové v kostele sv. Vavřince v Teplicích nad Metují. Pořádal se právě o víkendu, kdy v Teplicích probíhal Mezinárodní horolezecký filmový festival. Skutečnost, že Ladislav Šikut dává prostor mladým a nadějným talentům, dokládá například vystoupení Marie Pochopové v kostele Panny Marie Pomocné v Teplicích. Na zdaleka ne úplně koncertní nástroj podala varhanice Pochopová obdivuhodný bravurní výkon.

Nepíši recenzi ani odbornou kritiku. S plným vědomím si však dovolím podtrhnout, že 17. ročník hudebního festivalu Varhanní léto, který probíhal v kostelech Teplicka, Broumovska a Novoměstska, měl vynikající úroveň. Zbývá jen poděkovat Ladislavu Šikutovi, jeho rodině a přátelům, kteří spolu s ním dokážou tak obdivuhodné dílo uvádět v život.

Všichni se můžeme těšit na další ročník. A ti, kteří si zatím koncerty Varhanního léta nechávali ujít, si je určitě zapíší příště do diáře.

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Na projekt Nezastavitelní se vybralo celkem přes jeden a čtvrt milionu korun. Pomohli i turisté v Adršpachu

Na projekt Nezastavitelní se vybralo celkem přes jeden a čtvrt milionu korun. Pomohli i turisté v Adršpachu

Život je nešetřil, jsou handicapovaní, ale mají své sny. Chtějí sportovat a žít aktivně. Ke splnění ...

Rozhovor s Lukášem Novákem, velitelem jednotky SDH Broumov, o výstupu na Ruprechtický Špičák

Rozhovor s Lukášem Novákem, velitelem jednotky SDH Broumov, o výstupu na Ruprechtický Špičák

V  pátek 15. září se uskutečnila akce – Výstup na Ruprechtický Špičák, kterého se zúčastnili br...

Město Broumov vyhlásilo soutěž o logo pro nový turistický produkt

Město Broumov vyhlásilo soutěž o logo pro nový turistický produkt

Město Broumov vyhlásilo soutěž o logo QUESTY, což je nový turistický produkt v Broumově, Adršpachu a...

Vítězové letošní Broumovské klávesy vystoupí v pražském Rudolfinu

Vítězové letošní Broumovské klávesy vystoupí v pražském Rudolfinu

Pražské Rudolfinum přivítá ve středu 18. října laureáty letošního ročníku Mezinárodní soutěže pro ml...

Nabídka akcí na Broumovsku pro víkend od 22. do 24. září

Nabídka akcí na Broumovsku pro víkend od 22. do 24. září

Divadlo Járy Cimrmana, Podzimní trh, křest CD, rockový koncert, soutěž traktorů a taneční zábava, fo...

Doporučujeme

Výstavu Okuje ještě žhavé v undergroundovém klubu Eden uvedl básník Jaroslav Erik Frič

ffffric

Jeden můj dávný přítel, nedávno po smrti, v jednom rozhovoru řekl: "Tento národ v roce 1938 ztratil sebedůvěru, v roce 1948 sebeúctu a v roce 1968 i svědomí. Je to děsivá pravda, chladně a krutě vyjádřená. Vzpomněl jsem si na tu větu, když jsem četl v replice Jana Pohorského z roku 2013 na jeden článek Revolver Revue slova: "Část našeho národa absolutně neví, co je čest, morálka, a co to vůbec je občanský postoj." Řeč je o tomtéž, slova stále platná...celý článek

Poslední komentáře

Fotka dne

misa

Míša posílá velké díky...

Dne 5. září dostala Míša tolik potřebný vertikalizační stojan. Všem, kteří se zúčastnili benenfičního odpoledne pro Míšu a podpořili ji, posláme velké poděkování!