Broumovsko

Úterý 21.listopad 2017

Poslední aktualizace21.11.2017 04:46

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Kultura Hudba Varhanní léto v kostelech na Teplicku, Broumovsku a Novoměstsku

Varhanní léto v kostelech na Teplicku, Broumovsku a Novoměstsku

seznam článků
Varhanní léto v kostelech na Teplicku, Broumovsku a Novoměstsku
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Strana 7
Strana 8
Strana 9
Všechny strany

IMG 1644Skvělým koncertem Ladislava Šikuta skončil v sobotu 2. září 17. ročník Varhanního festivalu. Autor myšlenky a organizátor, dramaturg, korepetitor i sólista a moderátor v jedné osobě, si za uměleckou i dramaturgickou úroveň zasluhuje upřímný obdiv. Festival je dokladem nesmírné píle, pevné víry a jasné vize, kterou si člověk dokáže vysnít a za podpory nejbližších uskutečnit.

Protože kromě rodiny a kolegů ze Základní umělecké školy v Broumově už pomáhá občas i pár nadšenců. Přes všechna úskalí, nesmírnou zátěž, kterou nese on sám i jeho rodina, se festival už 17. rok rozvíjí a roste. Svědčí o tom i stoupající návštěvnost, která letos přesahovala na tak ojedinělý a zvláštní festival nejen nástrojem, ale i náročným repertoárem, čtyři stovky posluchačů.

Letos už úvodní koncert a úspěch broumovského Tria Braunensis ve složení Michaela Jeklová – soprán, Štěpán Přibyl – trumpeta a varhany – Ladislav Šikut ukazoval na vysokou úroveň letošního ročníku tohoto varhanního festivalu. A kvalita zůstala.
Mimo jiné koncert výborného novoměstského varhaníka, který je Šikutovi oporou už po celá léta, Jiřího Tymla a jeho sdružení Schola od Nejsvětější Trojice na téma Inspirace gregoriánským chorálem, okouzlilo broumovské posluchače ve farním kostele.

Nemohu zapomenout na "mráz", který mi běhal po zádech v polickém kostele Nanebevzetí Panny Marie při koncertu varhaníka z pražského Vyšehradu Ondřeje Valenty, když hrál na varhany Smetanovu Vltavu. Jen namátkou ještě připomenu koncert pražského varhaníka a učitele na konzervatoři Michala Novenka, jehož rovněž známe z minulých ročníků festivalu. Jeho obdivuhodný výkon v evangelickém kostele ve Václavicích - Šonově opět posluchače nadchl.

Nelze jmenovat všechny muzikanty z 10 koncertů festivalu. Z nám známých připomenu obdivuhodné pěvecké vystoupení učitelky broumovské Základní umělecké školy Kláry Nentwichové v kostele sv. Vavřince v Teplicích nad Metují. Pořádal se právě o víkendu, kdy v Teplicích probíhal Mezinárodní horolezecký filmový festival. Skutečnost, že Ladislav Šikut dává prostor mladým a nadějným talentům, dokládá například vystoupení Marie Pochopové v kostele Panny Marie Pomocné v Teplicích. Na zdaleka ne úplně koncertní nástroj podala varhanice Pochopová obdivuhodný bravurní výkon.

Nepíši recenzi ani odbornou kritiku. S plným vědomím si však dovolím podtrhnout, že 17. ročník hudebního festivalu Varhanní léto, který probíhal v kostelech Teplicka, Broumovska a Novoměstska, měl vynikající úroveň. Zbývá jen poděkovat Ladislavu Šikutovi, jeho rodině a přátelům, kteří spolu s ním dokážou tak obdivuhodné dílo uvádět v život.

Všichni se můžeme těšit na další ročník. A ti, kteří si zatím koncerty Varhanního léta nechávali ujít, si je určitě zapíší příště do diáře.

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

V Pěkově havarovala dodávka. Silnice byla po dobu zásahu uzavřena

V Pěkově havarovala dodávka. Silnice byla po dobu zásahu uzavřena

Profesionální hasiči z Náchoda, Broumova a dobrovolní hasiči z Police nad Metují byli povoláni k dop...

Eden zažil další hudební parádu v podání Hudby Praha bandu

Eden zažil další hudební parádu v podání Hudby Praha bandu

V undergroundovém klubu Eden v Broumově v sobotu vystoupila kapela Hudba Praha band. Zaplněný klub s...

Nadační fond Gymnázia Broumov ocenil nejlepší studenty školy

Nadační fond Gymnázia Broumov ocenil nejlepší studenty školy

Nadační fond Gymnázia Broumov ocenil 16.listopadu 2017 v Opatských sálech broumovského kláštera nejl...

Broumov pošesté v řadě vyhrál a v tabulce přezimuje na druhém místě

Broumov pošesté v řadě vyhrál a v tabulce přezimuje na druhém místě

Fotbalisté Slovanu Broumov v sobotu vyhráli na domácím hřišti poslední podzimní zápas 1.A třídy s No...

O Broumovsku pro broumovské seniory

O Broumovsku pro broumovské seniory

Senioři z broumovského Klubu důchodců se nejméně jednou za měsíc setkávají na společné přednášce, vy...

Doporučujeme

Mobilní aplikace může pomoci získat peníze na výměnu oken ve vižňovském kostele

3

Žádost broumovského děkanství byla Nadací ČEZ zařazena do projektu Pomáhej pohybem. Celé je to založeno na tom, že jedinec si musí na svůj telefon nainstalovat aplikaci od ČEZu "pomáhej pohybem", zaregistrovat se a při každé fyzické aktivitě (chůze, běh, tanec, posilovna, jizda na kole atd) aplikaci zapnout. Ta mu na základě např. ujetých kilometrů přiřadí určitý počet bodů a ty musí následně přiřadit projektu (v tomto případě je to oprava oken v kostele svaté Anny ve Vižňově)... celý článek

Poslední komentáře