Broumovsko

Pondělí 1.červen 2020

Poslední aktualizace 3.06.2020 04:04

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Kultura Hudba Ze všech hvězd na Hvězdě byly nejzářivější ty z Police Symphony Orchestra

Ze všech hvězd na Hvězdě byly nejzářivější ty z Police Symphony Orchestra

seznam článků
Ze všech hvězd na Hvězdě byly nejzářivější ty z Police Symphony Orchestra
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Strana 7
Strana 8
Strana 9
Strana 10
Strana 11
Strana 12
Strana 13
Strana 14
Strana 15
Strana 16
Strana 17
Strana 18
Strana 19
Strana 20
Strana 21
Všechny strany

hveTTisíce hvězd na obloze, jeden z turistických cílů Broumovských stěn Chata Hvězda, symbol tohoto místa - nedaleká kaple Panny Marie Sněžné ve tvaru hvězdy, a Police Symphony Orchestra s dirigentem Miroslavem Srnou a hostem Ondřejem Rumlem. Právě oni byli během čtvrtečního koncertu hvězdami nejzářivějšími. A také stovky diváků, kteří svým dobrovolným vstupným ve výši více než 31 tisíc korun podpořili Nadační fond Hospital Broumov.

Výtěžek z dobrovolného vstupného poputuje na podporu nemocnice v Broumově. "Již třetím rokem Nadace vynakládá finance na pečovatelky, které spolupracují s personálem a s lidmi dlouhodobě nemocnými, řeší problémy, které nemá v náplni práce zdravotnický ani sociální pracovník. Jsme asi raritou v republice a věřím, že vyprovokujeme další," komentovala rozhodnutí, kam směrovat finanční podporu starostka Police nad Metují, členka správní rady nadačního fondu a jedna z hlavních iniciátorek uspořádání koncertu, Ida Jenková.

"Byl to skvělý nápad uspořádat akci tohoto typu. Velký dík patří především polické paní starostce Idě Jenkové a jejímu osobnímu nasazení," ocenila pořádání koncertu předsedkyně správní rady fondu Eva Blažková.

"Dalším záměrem bylo setkání. Lidí z Broumovska a Policka. Možná i odjinud. Setkání všech, kteří vnímají sílu a mocnost přírody. Nabídli jsme zastavení s hudbou. S mladými lidmi z Polického symfonického orchestru a hostem Ondrou Rumlem. Zahřát na duši nás teď všechny může vědomí dobrého skutku," dodala Ida Jenková.

Koncert, který uspořádala města Police nad Metují a Broumov, zaštítil starosta města Náchoda, poslanec PČR a zastupitel Královehradeckého kraje Jan Birke, převor břevnovského kláštera Petr Prokop Siostrzonek a generální ředitel společnosti Veba a. s. Josef Novák.

"Chtěl bych vás oslovit jako Broumovák, který má k Broumovu a samozřejmě k Polici hluboký vztah. Regiony Broumovsko a Policko jsou krásný kraj, oba regiony mají hodně společného, historií počínaje. Zde na tomto místě, kde můžeme vidět na obě strany, si můžeme říci, že se tu děje hodně akcí v kulturní oblasti, ve společenské oblasti, děje se toho opravdu hodně. Není to tedy ten "zapadákov", o kterém často mluví ti, kteří odtud nevytáhli paty. A udělat takovou akci s účinkujícími z "vlastní zahrádky" je něco úžasného. Nacestoval jsem toho v životě hodně. Ten odjezd je vždycky výzva, ale návrat, to je naplnění. Proto bych byl rád, kdyby se všichni Broumováci a Poličáci vždycky, když do toho světa odlétnou, rádi vraceli," řekl při zahájení koncertu Josef Novák.

Během zahájení koncertu požádal Jan Birke o potlesk pro Idu Jenkovou: "Paní starostka je úžasná dáma. Její pozvání se neodmítá a já si toho velmi cením," řekl Jan Birke a projevil obdiv Polickému symfonickému orchestru. "Polici závidím dvě věci. Tu první jsem už jmenoval a tou druhou je tento skvělý sbor, který jsem měl tu čest přivítat už i v Náchodě a byl jsem tak okouzlen těmito mladými umělci, kteří to dělají ve svém volném čase. Myslím, že Police má být na co pyšná a hrdá."

Potom už moderátorka večera Lucie Peterková uvedla téměř padesátičlenný orchestr, který dirigoval Miroslav Srna a zpěvem doprovodila Iveta Suchánková (s hlasem Tarji Turunen, bývalé zpěvačky skupiny Nightwish) a Ondřej Ruml, který tento den slavil své narozeniny. Během večera zazněly skladby od Paula McCartneyho, Jamese Browna, Adele, Petra Jandy, Ennia Morriconeho či Ondřeje Brzobohatého. Svůj prostor dostali sólisté orchestru Martina Jirásková na sopran saxofon, Žaneta Obršálová na housle, Martin Misar na trubku a "máma" a zakladatelka orchestru Petra Soukupová na housle.

Vděčné publikum bouřlivě aplaudovalo po každé skladbě a nerado se s orchestrem loučilo. Miroslav Srna nakonec vyhlásil poslední skladbu s prosbou, "že nikdo z orchestru ještě nemá sbaleno". Polický symfonický orchestr totiž hned v pátek odpoledne odjel na desetidenní turné do Dánska.

"Jsem spokojená a nadšená, že to dobře dopadlo. Orchestr se schází po celý rok o sobotách, takže místo, aby v sobotu ráno dospávali každodenní ranní vstávání, jdou hrát. A když mají před koncertem, jsou zkoušky častější, takže zkoušejí i v neděli. To mě fakt naplňuje obdivem ke všem dětem v orchestru. S tím je spojen i vděk k těm dospělým, co s nimi hrají. Stojí to spoustu času a disciplíny," řekla po koncertě Jana Pultrová, jejíž dcera Klára v souboru hraje na violoncello.

Koncert ve znamení hvězd skončil. Svůj prostor tak dostaly i ty na nebi, k nimž se oči rozcházejících se diváků obracely a sdílely s nimi hluboký dojem z neobyčejného uměleckého zážitku.

Foto Martin Kábrt, www.martinkabrt.cz

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přežijí nová boží muka lidskou hloupost?

Přežijí nová boží muka lidskou hloupost?

V osadě Jiráskovy Skály na jihovýchodním okraji Teplicko-adršpašských skal, známých též jako Bischof...

Kraj ve spolupráci s městem rozšíří broumovský domov pro seniory

Kraj ve spolupráci s městem rozšíří broumovský domov pro seniory

Krajští radní schválili záměr poskytnutí investiční podpory městu Broumov na modernizaci a rozšíření...

Miroslav Švábl: Díky pandemii máme přesně popsané postupy na neobvyklou situaci

Miroslav Švábl: Díky pandemii máme přesně popsané postupy na neobvyklou situaci

Když se v Oblastní nemocnici Náchod tvořil krizový scénář pro období přicházející pandemie, broumovs...

Pomozte kultuře v Broumovském výběžku!

Pomozte kultuře v Broumovském výběžku!

P.S. ONLINE je nevšední benefiční online koncert, který spojí nadšence i profesionály, aby oživili p...

Jubilejní 15. ročník festivalu Za poklady Broumovska proběhne online i živě pro veřejnost

Jubilejní 15. ročník festivalu Za poklady Broumovska proběhne online i živě pro veřejnost

Festival Za poklady Broumovska, který oživuje každé léto kostely broumovské skupiny, letos oslaví ju...

Doporučujeme

Benefiční koncert Police Symphony Orchestra z broumovského kláštera – P. S. ONLINE

Police Symphony Orchestra galakoncert foto Tomáš Hejzlar 6537 nahled

Mladí hudební nadšenci z Police Symphony Orchestra často a rádi pořádají koncerty pro dobrou věc. Během deseti let existence orchestru na dobročinné účely věnovali téměř 1,2 milionu korun a s neslábnoucí energií hodlají pokračovat i nyní. V neděli 31. května od 20 hodin odehrají speciální benefiční koncert P. S. ONLINE, oproti jiným online přenosům pojatý velmi netradičně - skloubí hudbu a pohyb s poetikou barokní perly broumovského výběžku... celý článek

 

Poslední komentáře