Broumovsko

Čtvrtek 12.prosinec 2019

Poslední aktualizace14.12.2019 04:23

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Kultura Hudba Ze všech hvězd na Hvězdě byly nejzářivější ty z Police Symphony Orchestra

Ze všech hvězd na Hvězdě byly nejzářivější ty z Police Symphony Orchestra

seznam článků
Ze všech hvězd na Hvězdě byly nejzářivější ty z Police Symphony Orchestra
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Strana 7
Strana 8
Strana 9
Strana 10
Strana 11
Strana 12
Strana 13
Strana 14
Strana 15
Strana 16
Strana 17
Strana 18
Strana 19
Strana 20
Strana 21
Všechny strany

hveTTisíce hvězd na obloze, jeden z turistických cílů Broumovských stěn Chata Hvězda, symbol tohoto místa - nedaleká kaple Panny Marie Sněžné ve tvaru hvězdy, a Police Symphony Orchestra s dirigentem Miroslavem Srnou a hostem Ondřejem Rumlem. Právě oni byli během čtvrtečního koncertu hvězdami nejzářivějšími. A také stovky diváků, kteří svým dobrovolným vstupným ve výši více než 31 tisíc korun podpořili Nadační fond Hospital Broumov.

Výtěžek z dobrovolného vstupného poputuje na podporu nemocnice v Broumově. "Již třetím rokem Nadace vynakládá finance na pečovatelky, které spolupracují s personálem a s lidmi dlouhodobě nemocnými, řeší problémy, které nemá v náplni práce zdravotnický ani sociální pracovník. Jsme asi raritou v republice a věřím, že vyprovokujeme další," komentovala rozhodnutí, kam směrovat finanční podporu starostka Police nad Metují, členka správní rady nadačního fondu a jedna z hlavních iniciátorek uspořádání koncertu, Ida Jenková.

"Byl to skvělý nápad uspořádat akci tohoto typu. Velký dík patří především polické paní starostce Idě Jenkové a jejímu osobnímu nasazení," ocenila pořádání koncertu předsedkyně správní rady fondu Eva Blažková.

"Dalším záměrem bylo setkání. Lidí z Broumovska a Policka. Možná i odjinud. Setkání všech, kteří vnímají sílu a mocnost přírody. Nabídli jsme zastavení s hudbou. S mladými lidmi z Polického symfonického orchestru a hostem Ondrou Rumlem. Zahřát na duši nás teď všechny může vědomí dobrého skutku," dodala Ida Jenková.

Koncert, který uspořádala města Police nad Metují a Broumov, zaštítil starosta města Náchoda, poslanec PČR a zastupitel Královehradeckého kraje Jan Birke, převor břevnovského kláštera Petr Prokop Siostrzonek a generální ředitel společnosti Veba a. s. Josef Novák.

"Chtěl bych vás oslovit jako Broumovák, který má k Broumovu a samozřejmě k Polici hluboký vztah. Regiony Broumovsko a Policko jsou krásný kraj, oba regiony mají hodně společného, historií počínaje. Zde na tomto místě, kde můžeme vidět na obě strany, si můžeme říci, že se tu děje hodně akcí v kulturní oblasti, ve společenské oblasti, děje se toho opravdu hodně. Není to tedy ten "zapadákov", o kterém často mluví ti, kteří odtud nevytáhli paty. A udělat takovou akci s účinkujícími z "vlastní zahrádky" je něco úžasného. Nacestoval jsem toho v životě hodně. Ten odjezd je vždycky výzva, ale návrat, to je naplnění. Proto bych byl rád, kdyby se všichni Broumováci a Poličáci vždycky, když do toho světa odlétnou, rádi vraceli," řekl při zahájení koncertu Josef Novák.

Během zahájení koncertu požádal Jan Birke o potlesk pro Idu Jenkovou: "Paní starostka je úžasná dáma. Její pozvání se neodmítá a já si toho velmi cením," řekl Jan Birke a projevil obdiv Polickému symfonickému orchestru. "Polici závidím dvě věci. Tu první jsem už jmenoval a tou druhou je tento skvělý sbor, který jsem měl tu čest přivítat už i v Náchodě a byl jsem tak okouzlen těmito mladými umělci, kteří to dělají ve svém volném čase. Myslím, že Police má být na co pyšná a hrdá."

Potom už moderátorka večera Lucie Peterková uvedla téměř padesátičlenný orchestr, který dirigoval Miroslav Srna a zpěvem doprovodila Iveta Suchánková (s hlasem Tarji Turunen, bývalé zpěvačky skupiny Nightwish) a Ondřej Ruml, který tento den slavil své narozeniny. Během večera zazněly skladby od Paula McCartneyho, Jamese Browna, Adele, Petra Jandy, Ennia Morriconeho či Ondřeje Brzobohatého. Svůj prostor dostali sólisté orchestru Martina Jirásková na sopran saxofon, Žaneta Obršálová na housle, Martin Misar na trubku a "máma" a zakladatelka orchestru Petra Soukupová na housle.

Vděčné publikum bouřlivě aplaudovalo po každé skladbě a nerado se s orchestrem loučilo. Miroslav Srna nakonec vyhlásil poslední skladbu s prosbou, "že nikdo z orchestru ještě nemá sbaleno". Polický symfonický orchestr totiž hned v pátek odpoledne odjel na desetidenní turné do Dánska.

"Jsem spokojená a nadšená, že to dobře dopadlo. Orchestr se schází po celý rok o sobotách, takže místo, aby v sobotu ráno dospávali každodenní ranní vstávání, jdou hrát. A když mají před koncertem, jsou zkoušky častější, takže zkoušejí i v neděli. To mě fakt naplňuje obdivem ke všem dětem v orchestru. S tím je spojen i vděk k těm dospělým, co s nimi hrají. Stojí to spoustu času a disciplíny," řekla po koncertě Jana Pultrová, jejíž dcera Klára v souboru hraje na violoncello.

Koncert ve znamení hvězd skončil. Svůj prostor tak dostaly i ty na nebi, k nimž se oči rozcházejících se diváků obracely a sdílely s nimi hluboký dojem z neobyčejného uměleckého zážitku.

Foto Martin Kábrt, www.martinkabrt.cz

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Nabídka akcí na Broumovsku pro víkend od 13. do 15. prosince

Nabídka akcí na Broumovsku pro víkend od 13. do 15. prosince

Oslava 6. narozenin Centra Walzel, Adventní trh v klášteře, galavečer boxu, koncert skupiny Krucipüs...

Oblastní nemocnice Náchod se dočkala magnetické rezonance

Oblastní nemocnice Náchod se dočkala magnetické rezonance

Těžká nákladní technika včetně jeřábu dopravila v úterý 10. prosince do náchodské nemocnice pětituno...

Plán zimní údržby v Trutnově

Plán zimní údržby v Trutnově

Technické služby Trutnov, s. r. o., připravily plán zimní údržby pro sezonu 2019/2020. Ten obsahuje ...

Mikulášskou zábavou ukončil klub seniorů Radost zase jeden rok

Mikulášskou zábavou ukončil klub seniorů Radost zase jeden rok

Na tomto spolku je několik zajímavostí: má nejvyšší věkový průměr členů, je zcela dobrovolný, nevybí...

Police vyhrála turnaj v Líbeznici. Gratuloval i Roman Šebrle

Police vyhrála turnaj v Líbeznici. Gratuloval i Roman Šebrle

V sobotu 7. prosince se v Líbeznici u Prahy konal kvalitně obsazený turnaj Xyladecor Cup 2019 pořáda...

Doporučujeme

Rozhovor s Jirkou Malíkem o suchu, zádrži vody a modelech Zdoňov a Křinice

malikttt

Jiří Malík, předseda spolku Živá voda, vyhrál počátkem září se svým modelem Zádrže vody na Zdoňovsku kategorii Nápad v 11. ročníku soutěže E.ON Energy Globe. V současné době zároveň dokončuje druhý model, který se věnuje oblasti Křinicka. Oba tyto modely přicházejí s návrhem nápravy vysušené krajiny a zádrže vody. Podrobnosti vysvětluje Jiří Malík v rozhovoru... celý článek

 

Poslední komentáře