Broumovsko

Středa 23.leden 2019

Poslední aktualizace24.01.2019 04:37

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Hyde Park

Hyde Park

"Letos bude dobrý rok," říká pranostika

Email Tisk PDF

okno

Když Nový rok připadne na neděli, jako letos, bude prý dobrý rok. Říká se to. A je to krásná vyhlídka hned na začátku. Ale jak již je naším zvykem, aby to nebylo tak úplně snadné a abychom si to až tak moc neužívali, dáváme si různá předsevzetí, trápíme se pocity, že musíme to a ono změnit.

Deset nejčtenějších článků za rok 2011 na serveru Naše Broumovsko

Email Tisk PDF

banner

V roce 2011 jsme na stránkách Našeho Broumovska zveřejnili více než 800 článků. Uvádíme zde deset nejčtenějších v roce.

„Sousedské" povídání se starostkami a starosty na Broumovsku

Email Tisk PDF

zpivani

Někteří máme takový zvyk. Koncem roku se snažíme bilancovat rok uplynulý. V redakci jsme však nechtěli v níže uvedené anketě bilancovat. Otázka „Co hezkého vám udělalo letos opravdu radost?" byla položena respondentům bez možnosti přípravy a někdy s dovětkem „první, co vás napadne". Nejde tedy o „starostovské" bilancování. A odpověděli všichni, které jsme oslovili.

Řezbář Petr Hnyk z Teplic nad Metují a děti z Police nad Metují

Email Tisk PDF

betlem

Co mohou mít společného řezbář a základní škola? Že žijí ve městech, kterými protéká řeka Metuje? Také však v obou jmenovaných městech stojí před radnicí betlém. V Teplicích nad Metují každoročně již několik let, „novým" betlémem navázali na svoji tradici v Polici nad Metují. Postavy toho Teplického (1. a 2. obrázek) byly vydobyty ze dřeva místním řezbářem Petrem Hnykem a jsou v něm Ježíšova matka Marie, její muž Josef, dva pastýři, zvířata a ptáci. Postavy téměř v polovině velikosti člověka vyjadřují vánoční příběh narození Ježíše. Betlém odráží staletý pohled lidstva na událost, pro jejíž platnost dnešní vědě sice chybí přímé důkazy, která však přetrvává v povědomí lidí 2 tisíce let.

Vánoční koncert v Polici nad Metují nadchl posluchače

Email Tisk PDF

pc200100

Již tradičně uspořádali učitelé a žáci Základní umělecké školy v Polici nad Metují i letos pro své publikum Vánoční koncert. Rodiče, sourozenci, prarodiče, tety a strýcové i ostatní návštěvníci do posledního místa zaplnili přízemí i balkon Kollárova divadla. Na některé se místo k sezení již nedostalo a stáli po stranách hlediště. Koncert byl uváděn jako koncert starších žáků, hrály tedy děti, které navštěvují druhý stupeň základní školy. Pouze v již tradičních hudebních tělesech, se kterými se škola zúčastňuje také soutěží doma i v zahraničí, hráli i starší.

Láska a pravda zvítězí nad lží a nenávistí

Email Tisk PDF

zamysleni

Letošní Vánoce, poznamenané úmrtím prvního polistopadového prezidenta Václava Havla, budeme mnozí pamatovat dlouho. Možná se bude říkat: „To bylo o těch Vánocích, co zemřel Havel." A v podvědomí zůstane aspoň jeho jméno, když ostatní upadne v zapomnění.

Novodobou tradicí v Křinicích u Broumova jsou vánoční balíčky pro seniory

Email Tisk PDF

balicek

Navštívil nás doma v Křinicích kamarád z Budějovic. V chodbě uviděl velký dárkový koš.

To jsem cosi prošvihnul. Kdo tu má nějaké výročí?

Jak jsi na to přišel?

No ten krásný koš, koukám dokonce flaška rumu, bonboniéra, kompot, čaj, káva, oplatky, sardinky...

Ale ne, to nám přinesli z Obecního úřadu.

Co ... ?

To v Křinicích dostává k Vánocům každý, kdo pobírá důchod.

Když jste dva, tak jste dostali oba?

Jistě. A když jsme se sem přistěhovali a byl jsem na obci říct, že by nám stačila flaška rumu jedna, tak mi paní odpověděla: „No to bychom od našich důchodců dostali."

Živý spolkový život v Martínkovicích na Broumovsku

Email Tisk PDF

01jarnvjika

Blíží se závěr kalendářního roku a vesnické spolky, nejen na Broumovsku, pořádají výroční schůze. Bilancují, ale také plánují a domlouvají si, co připraví pro sebe a své spoluobčany příští rok. A nejinak tomu bylo v posledních čtrnácti dnech i v Martínkovicích u Broumova.

Stanislav Pitaš vzpomíná na Václava Havla a jeho cesty na Broumovsko

Email Tisk PDF

vaclav

Stanislav Pitaš, signatář Charty 77, byl od poloviny sedmdesátých let úzce spjat s děním v undergroundu a v častém kontaktu s Václavem Havlem. V současné době je pořadatel častých kulturních akcí v Šonově u Broumova. Hlavně díky němu v Šonově koncertovali Svatopluk Karásek, Garage a Tony Ducháček, Vlasta Třešňák, Plastik People Of The Universe, Psí vojáci, Marián Varga a spousta dalších. Hostinec U Pitašů rád navštěvoval třeba Ivan Martin Jirous, řečený Magor, který zemřel v listopadu tohoto roku. Přinášíme vzpomínky Stanislava Pitaše na Václava Havla, který zemřel v neděli 18. prosince.

Strana 102 z 112

Doporučujeme

Novoroční přání starosty Broumova Jaroslava Bitnara

jarda

Vážení Broumováci, milí čtenáři serveru Naše Broumovsko,

v tomto uspěchaném světě vám všem přeji především radost a pohodu. Přeji všem, abyste se uměli radovat i z maličkostí a abyste nějaké ty neférovosti života zvládali s úsměvem na tváři. Přeji vám krásný a úspěšný rok 2019... celý článek

Poslední komentáře