Broumovsko

Úterý 19.únor 2019

Poslední aktualizace19.02.2019 04:59

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Hyde Park

Hyde Park

Řezbář Petr Hnyk z Teplic nad Metují a děti z Police nad Metují

Email Tisk PDF

betlem

Co mohou mít společného řezbář a základní škola? Že žijí ve městech, kterými protéká řeka Metuje? Také však v obou jmenovaných městech stojí před radnicí betlém. V Teplicích nad Metují každoročně již několik let, „novým" betlémem navázali na svoji tradici v Polici nad Metují. Postavy toho Teplického (1. a 2. obrázek) byly vydobyty ze dřeva místním řezbářem Petrem Hnykem a jsou v něm Ježíšova matka Marie, její muž Josef, dva pastýři, zvířata a ptáci. Postavy téměř v polovině velikosti člověka vyjadřují vánoční příběh narození Ježíše. Betlém odráží staletý pohled lidstva na událost, pro jejíž platnost dnešní vědě sice chybí přímé důkazy, která však přetrvává v povědomí lidí 2 tisíce let.

Vánoční koncert v Polici nad Metují nadchl posluchače

Email Tisk PDF

pc200100

Již tradičně uspořádali učitelé a žáci Základní umělecké školy v Polici nad Metují i letos pro své publikum Vánoční koncert. Rodiče, sourozenci, prarodiče, tety a strýcové i ostatní návštěvníci do posledního místa zaplnili přízemí i balkon Kollárova divadla. Na některé se místo k sezení již nedostalo a stáli po stranách hlediště. Koncert byl uváděn jako koncert starších žáků, hrály tedy děti, které navštěvují druhý stupeň základní školy. Pouze v již tradičních hudebních tělesech, se kterými se škola zúčastňuje také soutěží doma i v zahraničí, hráli i starší.

Láska a pravda zvítězí nad lží a nenávistí

Email Tisk PDF

zamysleni

Letošní Vánoce, poznamenané úmrtím prvního polistopadového prezidenta Václava Havla, budeme mnozí pamatovat dlouho. Možná se bude říkat: „To bylo o těch Vánocích, co zemřel Havel." A v podvědomí zůstane aspoň jeho jméno, když ostatní upadne v zapomnění.

Novodobou tradicí v Křinicích u Broumova jsou vánoční balíčky pro seniory

Email Tisk PDF

balicek

Navštívil nás doma v Křinicích kamarád z Budějovic. V chodbě uviděl velký dárkový koš.

To jsem cosi prošvihnul. Kdo tu má nějaké výročí?

Jak jsi na to přišel?

No ten krásný koš, koukám dokonce flaška rumu, bonboniéra, kompot, čaj, káva, oplatky, sardinky...

Ale ne, to nám přinesli z Obecního úřadu.

Co ... ?

To v Křinicích dostává k Vánocům každý, kdo pobírá důchod.

Když jste dva, tak jste dostali oba?

Jistě. A když jsme se sem přistěhovali a byl jsem na obci říct, že by nám stačila flaška rumu jedna, tak mi paní odpověděla: „No to bychom od našich důchodců dostali."

Živý spolkový život v Martínkovicích na Broumovsku

Email Tisk PDF

01jarnvjika

Blíží se závěr kalendářního roku a vesnické spolky, nejen na Broumovsku, pořádají výroční schůze. Bilancují, ale také plánují a domlouvají si, co připraví pro sebe a své spoluobčany příští rok. A nejinak tomu bylo v posledních čtrnácti dnech i v Martínkovicích u Broumova.

Stanislav Pitaš vzpomíná na Václava Havla a jeho cesty na Broumovsko

Email Tisk PDF

vaclav

Stanislav Pitaš, signatář Charty 77, byl od poloviny sedmdesátých let úzce spjat s děním v undergroundu a v častém kontaktu s Václavem Havlem. V současné době je pořadatel častých kulturních akcí v Šonově u Broumova. Hlavně díky němu v Šonově koncertovali Svatopluk Karásek, Garage a Tony Ducháček, Vlasta Třešňák, Plastik People Of The Universe, Psí vojáci, Marián Varga a spousta dalších. Hostinec U Pitašů rád navštěvoval třeba Ivan Martin Jirous, řečený Magor, který zemřel v listopadu tohoto roku. Přinášíme vzpomínky Stanislava Pitaše na Václava Havla, který zemřel v neděli 18. prosince.

Fotoreportáž: Vzpomínka na barevný podzim

Email Tisk PDF

javori11

Při pohledu na pestrobarevnost podzimního hávu zdejších lesů, jsem neodolala a s fotoaparátem vyrazila do Javořích hor. Do pohraničního horského pásma, protkaného mnoha lesními cestami, cestičkami a pěšinami, které návštěvníka povedou po celé jeho délce. V tento den mé kroky zavítaly do oblasti nad Vižňovem a Heřmánkovicemi.

Senioři Domova důchodců v Teplicích nad Metují prezentovali svoji dovednost

Email Tisk PDF

domov

Výstava prací seniorů z Domova důchodců v Teplicích nad Metují překvapila nebývalou šíří použitých technik, precizností provedení a mnohdy i originalitou pracovních postupů. Například „košíkářské" výrobky, vyrobené všechny z papíru, neznalého návštěvníka skutečně překvapily tím, jak jsou k nerozeznání od proutěných.

Hudební večírek starších pánů pro několik generací posluchačů

Email Tisk PDF

11

Už léta jsme zvyklí, že do Hostince U Pitašů v Šonově se jezdí za kvalitní hudbou. Minulý pátek tam bylo opět živo. Téměř třem stovkám posluchačů se představilo trio složené z legend českého rocku: zpěváka a kytaristy Michala Prokopa (65), kytaristy Luboše Andršta (63) a houslisty Jana Hrubého (63).

Strana 103 z 113

Doporučujeme

"Zahraniční pobyt byl pro mě jednou z nejdůležitějších životních zkušeností," říká Eva Vodochodská z Broumova

eva

Díky Vzdělávacímu fondu AMOS se archivářka Eva Vodochodská mohla vydat na dvouměsíční pracovní stáž do Diecézního archivu v rakouském městě Sankt Pölten. Níže najdete krátký rozhovor o její zahraniční zkušenosti, a kdo by se chtěl inspirovat, může zažádat o stipendium v letošní výzvě fondu AMOS. Uzávěrka přihlášek je 31. května 2019... celý článek

 

Poslední komentáře