Broumovsko

Pondělí 16.červenec 2018

Poslední aktualizace16.07.2018 04:12

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Hyde Park

Hyde Park

Pro peníze cokoliv aneb plyn místo vody

Email Tisk PDF

lilie

Vážení spoluobčané a přátelé posledních zbytků přírody a našich krásných domovů. Doslechl jsem se o plánech na vymezení průzkumného území pro vyhledávání ložisek břidlicového plynu. Toto území zahrnuje celý Broumovský výběžek a tím i Chráněnou krajinnou oblast Broumovsko.

Krásná za každého počasí

Email Tisk PDF

8

Řeč je o Hvězdě, o místě, jež navštívil snad každý Broumovák. Místo přitahuje návštěvníky svojí jedinečnou polohou, zasazenou do kouzelného světa skal a roklí.

Ředitel odboru z ministerstva říká, že rozhodnutím o stanovení průzkumného území pro hledání plynu se nic nepovoluje

Email Tisk PDF

get

Rozhodnutím Ministerstva životního prostředí se pouze stanovuje průzkumné území, na němž bude možno provádět „vyhledávací průzkum ropy a hořlavého zemního plynu" na Trutnovsku a Náchodsku, a nic se nepovoluje, řekl v rozhovoru pro Naše.Broumovsko.cz ředitel příslušného odboru ministerstva Emil Rudolf.

Škola, kde musí být učitelé vůči žákům vnímavější víc než jinde

Email Tisk PDF

kladska

V Broumově jsou čtyři základní školy. Jedna z nich je však „zvláštní". Zvláštní tím, že se při vyučování klade především velký důraz na výchovu žáků. Výchova dětí je zde, jak mi řekla zástupkyně ředitelky Základní školy, Broumov, Kladská, Zdena Rohanová, „minimálně na stejné rovině jako stránka vzdělávací."

Před několika lety explodoval raketoplán Challenger a mnohem dřív byla založena Masarykova univerzita v Brně

Email Tisk PDF

explose

Poslední rána byla plná hvězd. Souhvězdí Velkého vozu, před východem slunce téměř v zenitu, zdánlivě couvá k severu, a Orion, na podzim ohlašující příchod zimy, zapadl někdy po půlnoci. V březnu zapadá se setměním, takže za pár týdnů již toto zimní souhvězdí nespatříme vůbec. Bude totiž jaro.

„Nacionalismus – vejce, z něhož se líhnou války"

Email Tisk PDF

osvetim

„Ingrid coby seveřanka, na sněhu je jako divá, když sníh taje při oblevě, v slzičkách se na to dívá." Na Wikipedii se dočtete, že máme v naší republice asi 2 821 žen a dívek s tímto jménem. A v souvislosti s níže uvedeným výročím citát Guy De Maupassanta: „Nacionalismus je také náboženství. Je to vejce, z něhož se líhnou války."

Ženy mají v sobě něco, co by se mělo objevit v politice

Email Tisk PDF

cedule

Dnes je to 19 let, co byl zvolen prezidentem České republiky Václav Havel, pár týdnů po rozdělení tehdejšího Československa. Jeho návštěva ve funkci prezidenta ČR na Broumovsku v roce 2001 přinesla našemu regionu možná víc, než pouze dnes již historickou událost. V každém případě zůstala pro většinu z nás jako vzpomínka, a kdo se s ním tenkrát potkal, většinou v dobrém vzpomíná. Jedno takové vyznání můžeme číst na tabulce u restaurace Amerika nad Křinicemi. Samo o sobě je plné symbolů: „Tady byl dne 14. VIII. 2001 přivítán prezident České republiky pan Václav Havel – starostou obce spolu s čestným občanem obce, panem Erichem Ansorgem z Gerolzhofenu (SRN)."

„Člověk si nemá stýskat na svou dobu – jsme tady, abychom ji zlepšili."

Email Tisk PDF

univerz

Když tak listuji na internetu Wikipediemi – českou, slovenskou, německou, řeckou, anglickou a třeba i polskou nebo francouzskou (ještěže máme ty internetové překladače, člověk si počte i když se ve škole neučil), tak mne napadá, co v ní asi bude napsáno za 50 let u data 25. ledna. Bude tam rok 2012? Když jsem procházel toto datum včera, zaujalo mne třeba narození Juraja Jánošíka v roce 1688, „čo bohatým bral a chudým dával". Chtělo by se pokračovat a trochu se za tu slovenštinu skrýt „koľko len ich u nás je, ale okrádajú bohaté i chudobné". Má zkušenost mi však říká, že jich zas tak moc není. Jsou vidět, protože o nich mluvíme a píšeme. Dále jsem našel, že v tento den 1947 zemřel Al Capone na zástavu srdce jako důsledek syfilidy, když mu bylo teprve 48 let.

„Nikdy neustupujte, v maličkostech ani velkých věcech."

Email Tisk PDF
churchuilSvá díla, například šestisvazkové paměti Druhá světová válka, za které dostal v roce 1953 dokonce Nobelovu cenu za literaturu, psal pod jménem Winston Spencer Churchill. Známější je však jako britský politik. Zřejmě proto, že byl premiérem v letech 1940 až 1945 a pak začátkem 50. let, je Sir Winston Leonard Spencer - Churchill, který se narodil 30. listopadu 1874 a zemřel dnes přesně před 47 lety, 24. ledna 1965 v Londýně, poměrně dobře známý u nás. Zejména starší generaci. Také byl 66 let členem Dolní sněmovny Parlamentu Spojeného království.

Strana 91 z 103

Doporučujeme

V areálu broumovského kláštera byla otevřena restaurace U Tří růží

barof

V pátek 29. června byla v areálu kláštera v Broumově otevřena restaurace U Tří růží. Restaurace bude součástí konceptu Baroque, který spojuje atmosféru jedinečných míst po celé České republice s vynikající gastronomií zaměřenou na tradici v moderním pojetí... celý článek

Poslední komentáře