Napsat e-mail Tisk

Vernisáž výstavy malíře a grafika Jiřího Kaufmana  

Název:
Vernisáž výstavy malíře a grafika Jiřího Kaufmana
Datum konání:
03.08.2018 17.00 h
Místo konání:
Pellyho domy - Police nad Metují
Kategorie:
Oznámení

Popis

Vzpomínka na malíře a grafika Jiřího Kaufmana - výstava

3. - 19. 8. 2018 Pellyho domy, Konferenční místnost / Pan Jiří Kaufman se narodil v roce 1918 v Polici nad Metují. V roce 1948 patřil do zakládající generace výtvarného kroužku, později Kruh výtvarníků při Bavlnářských závodech v Náchodě. Vernisáž výstavy: pátek 3. 8. 2018 od 17:00 hod. Výstava bude přístupná do 19. 8. 2018, PO - PÁ 9:00 - 17:00 hod, SO - NE 9:00 - 15:00 hod

Jiří Kaufman získal výtvarné vzdělání studiem na dvouleté grafické škole Umělecké tvořivosti v Praze. Malíř a grafik pan Jiří Kaufman se aktivně zúčastňoval výtvarného života tehdejšího výtvarného kroužku a spolu s prof. Bohumírem Španielem, pozdějším lektorem kroužku, se podílel na organizaci přednášek o výtvarném umění pro širokou veřejnost. Se svými kolegy organizoval malířské plenéry nejen v Náchodě, ale i v celém širokém okolí. Nejoblíbenější místo bylo ve Žďáře nad Metují, kde v roce 1960 zakoupil chalupu a hodně obrazů zachycuje i blízké okolí. Dokonce ilustroval léta kroniku obce Žďár nad Metují. Kromě krajinářské tvorby se p.Kaufman věnoval portrétu, ženskému aktu, zátiší a grafickým technikám.V grafice vynikal svými kompozicemi různých seskupení lidí a tvarů, ve kterých se odehrávají různé příběhy a myšlenky. Byl také mistrem tvorby EX LIBRIS, kterou tvořil nejen pro své kolegy malíře, ale i pro své známé přátele u nás i v zahraničí. Potěšil několik sběratelů tohoto uměleckého žánru. Zúčastnil se i několika významných výstav Ex Libris. Grafické práce jsou tvořeny pomocí linorytu, suché jehly nebo leptu s důrazem na obsah, detail i písmo,
Malíř rád cestoval do zahraničí, odkud si přivážel kresby, které pak doma zpracovával do obrazů technikou pastelu, tempery nebo oleje.
Touto výstavou si připomínáme sté výročí narození pana Kaufmana.

Upozorňujeme návštěvníky akcí pořádaných Pellyho domy, že organizátor bude z vybraných akcí pořizovat audiovizuální záznam, který bude sloužit pro jeho vlastní, nekomerční, potřeby.

kaufff

Místo konání

Místo:
Pellyho domy -
Město:
Police nad Metují

Popis

Pellyho domy jsou budovou, která spolu s radnicí tvoří dominantu polického náměstí. Pod stejným názvem byla také roku 2007 zřízena organizační složka města – Centrum kultury a vzdělávání Pellyho domy. Historie Pellyho domů.

Foto archiv Police nad Metují

pel1

pel2


Zvětšit mapu