Napsat e-mail Tisk

Antonín Panenka: Fotbal jedna báseň  

Název:
Antonín Panenka: Fotbal jedna báseň
Datum konání:
16.07.2020 19.00 h
Místo konání:
Police nad Metují - Police nad Metují
Kategorie:
Beseda

Popis

ANTONÍN PANENKA: FOTBAL JEDNA BÁSEŇ

Terasa před Muzeem papírových modelů
vstupné dobrovolné

Když se budete mezi lidmi v České republice ptát na jméno nejznámějšího fotbalisty naší historie, jen málokdo si nevzpomene na jméno legendárního záložníka Antonína Panenky. A pokud budeme přemýšlet o nejslavnější penaltě naší historie je odpověď jediná možná: slavný vršovický dloubák z finálového rozstřelu v Bělehradě v roce 1976. Fotbalový básník Antonín Panenka je celoživotně spjat s Bohemians Praha, ale pět sezón „kopal“ i za Rapid Vídeň. V součtu československé a rakouské ligy je autorem 139 ligových gólů a k tomu přidal dalších 17 gólů v reprezentaci.

Je mistrem Evropy z roku 1976 a bronzovým z Mistrovství Evropy 1980. Jeho nejslavnější okamžik přišel 20. června 1976, kdy se jako poslední z československých fotbalistů rozeběhl k pokutovému kopu ve finále Mistrovství Evropy v Bělehradu a k absolutnímu překvapení všech na stadionu „dloubl“ svou legendární penaltu do středu brány. „Vršovický dloubák“ se stal fenoménem a do dnešních dní ho opakují fotbalisté na celém světě, včetně těch nejznámějších jmen (Z. Zidane, F. Totti aj,). Sám o slavné penaltě říká: „Už asi dva měsíce před mistrovstvím jsem se rozhodl, že když budu kopat penaltu, pošlu míč doprostřed branky. Ivo [Viktor] mě zrazoval. Vyhrožoval, že mi nedá míč od pokoje, jestli to zvorám. Ale po finále mi sám odemkl dveře.“ A ještě dodává: „Vždycky jsme se snažil hrát pro diváky, aby si ze zápasu odnesli nějaký zážitek. Aby si měli v hospodě u pivo o čem povídat. A abych z toho měl dobrý pocit i já. Myslím, že se mi to dařilo.“

V rámci Nové Terasy 2020 pořádá spolek Apeiron s podporou Města Police nad Metují.
Za nepříznivého počasí se přednáška přesouvá na sál Pellyho domů.

Panenka plakát def

Místo konání

Místo:
Police nad Metují -
Město:
Police nad Metují

Popis

Město Police nad Metují se nachází v okrese Náchod v Královéhradeckém kraji. Historické jádro města je městskou památkovou zónou.

Historie města i regionu je zpracovaná na webových stránkách.

polic1

polic2


Zvětšit mapu