Broumovsko

Středa 23.leden 2019

Poslední aktualizace24.01.2019 04:37

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Hyde Park Magazín "Božanováci" z Chile

"Božanováci" z Chile

Email Tisk PDF
seznam článků
"Božanováci" z Chile
Strana 2
Strana 3
Všechny strany

20180225 120830V letech 1871-74 odešly z Broumovska na pozvání chilské vlády čtyři velké skupiny obyvatel, celkem na 400 emigrantů. Chilská vláda kolonizovala neobydlený jih a nabízela 100 quadros (150 hektarů) půdy. Nejvíc, 28 rodin bylo z Božanova a 14 z Křinic, a v Chile založili tisíc kilometrů jižně od Santiaga Nueva Braunau (Nový Broumov).

Po mých třech návštěvách v Chile v letech 2002, 2006 a 2014 začali na Broumovsko přijíždět potomci těchto kolonistů, v posledních letech průměrně pět rodin za rok. Už předtím přijelo do Evropy několik potomků, ale pletli si náš Broumov (Braunau in Böhmen) s rakouským Braunau am Inn – samozřejmě tam v matrikách žádné předky nenašli. Má to logiku – kolonisté z Broumovska odjížděli s rakouským pasem, kam jsme do roku 1918 patřili.

První letošní návštěvou byla koncem února pětičlenná rodina Edmunda Hofmanna, která má předky z Božanova. Informace o Broumovsku dostal Edmundo od Rodriga Gotschlicha z města Temuco, který už tady byl třikrát. Edmundo Gotschlich věděl pouze to, že jeho pradědeček Celestin přijel z Barzdorf – z Božanova. Z mého archivu jsem Edmundovi doplnil následující informace: rodina Hofmannova z Božanova odplula se třetí skupinou z Hamburku na lodi "Ceres" 24. října 1873 a do chilského přístavu Puerto Montt připluli po třech měsících 25. ledna 1874. Otcem rodiny byl Ferdinand Hofmann 41 let, matka Genoveva 42 let a šest dětí – Helene 14 let, Beda 13 let, Anna 6 let, zmíněný Celestin 5 let, Theresia 3 roky, a Philomena 1 rok.

Na Broumovsku jsme absolvovali "klasickou chilskou cestu" – zápis o emigraci do Ameriky na tabuli v ochozu broumovského hřbitovního kostela, hrob zakladatele Nueva Braunau Augusta Reinsche na martínkovickém hřbitově, který se jako jediný ze 400 kolonistů vrátil z Chile domů, a pomník božanovskému rodákovi biskupovi mons. Augustovi Klinkemu na božanovském hřbitově. Pomník jsem nechal postavit v roce 2008 a 9. května ho světil tehdejší královéhradecký biskup mons. Dominik Duka.

U pomníku jsme se setkali s božanovským starostou Karlem Rejchrtem. Největším a dojemným zážitkem pro návštěvníky bylo, že se v kostele mohli vyfotit u křtitelnice, na které byli pokřtěni všichni předci rodiny narození v Božanově před rokem 1873 (viz foto stojí zleva: Javier Hofmann García, Soledad García Budinich, Sofia Hofmann García, Tomás Hofmann García a Edmundo Hofmann Frêne. Tři děti mají první příjmení po otci a první příjmení po matce, to znamená, že otcem je Edmundo a matkou Soledad. Tato dvě příjmení zůstávají Chilanům po celý život, mužům i ženám, a nemění se ženám ani po svatbě, protože ženy příjmení muže nepřejímají.

Na závěr pobytu si Chilané prohlédli památky v centru Broumova, klášter a v klášterním kostele se zúčastnili mše svaté.

obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Veletržní sezóna odstartovala expozicí na brněnském RegionTouru 2019

Veletržní sezóna odstartovala expozicí na brněnském RegionTouru 2019

Ve dnech 17. – 20. ledna 2019 hostilo brněnské výstaviště jeden z největších veletrhů cestovního ruc...

Řidič měl alkohol dokonce i s sebou ve voze

Řidič měl alkohol dokonce i s sebou ve voze

Policisté ve čtvrtek 17. ledna 2019 kontrolovali muže za volantem, který nadýchal přes 3 promile. Př...

V Broumově poznávám spoustu zajímavých lidí, říká překladatel J. K. Rowlingové Ladislav Šenkyřík

V Broumově poznávám spoustu zajímavých lidí, říká překladatel J. K. Rowlingové Ladislav Šenkyřík

Na svém překladatelském kontě má více než stovku knih. Překládá Boba Dylana, Nabokova, Bukowského i ...

Žáci ZUŠ Broumov navštívili výstavu světoznámého malíře Františka Kupky

Žáci ZUŠ Broumov navštívili výstavu světoznámého malíře Františka Kupky

František Kupka patří mezi umělce uznávané spíše v zahraničí, než u nás doma. Rodák z Opočna (1871) ...

Studenti 4.A Gymnázia Broumov: Jedno velké díky

Studenti 4.A Gymnázia Broumov: Jedno velké díky

Již jsme měli dostatek času vzpamatovat se z přílivu emocí, prohlédnout si všechna krásná videa a fo...

Doporučujeme

Novoroční přání starosty Broumova Jaroslava Bitnara

jarda

Vážení Broumováci, milí čtenáři serveru Naše Broumovsko,

v tomto uspěchaném světě vám všem přeji především radost a pohodu. Přeji všem, abyste se uměli radovat i z maličkostí a abyste nějaké ty neférovosti života zvládali s úsměvem na tváři. Přeji vám krásný a úspěšný rok 2019... celý článek

Poslední komentáře