Broumovsko

Středa 25.duben 2018

Poslední aktualizace26.04.2018 04:35

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Hyde Park Magazín "Božanováci" z Chile

"Božanováci" z Chile

Email Tisk PDF
seznam článků
"Božanováci" z Chile
Strana 2
Strana 3
Všechny strany

20180225 120830V letech 1871-74 odešly z Broumovska na pozvání chilské vlády čtyři velké skupiny obyvatel, celkem na 400 emigrantů. Chilská vláda kolonizovala neobydlený jih a nabízela 100 quadros (150 hektarů) půdy. Nejvíc, 28 rodin bylo z Božanova a 14 z Křinic, a v Chile založili tisíc kilometrů jižně od Santiaga Nueva Braunau (Nový Broumov).

Po mých třech návštěvách v Chile v letech 2002, 2006 a 2014 začali na Broumovsko přijíždět potomci těchto kolonistů, v posledních letech průměrně pět rodin za rok. Už předtím přijelo do Evropy několik potomků, ale pletli si náš Broumov (Braunau in Böhmen) s rakouským Braunau am Inn – samozřejmě tam v matrikách žádné předky nenašli. Má to logiku – kolonisté z Broumovska odjížděli s rakouským pasem, kam jsme do roku 1918 patřili.

První letošní návštěvou byla koncem února pětičlenná rodina Edmunda Hofmanna, která má předky z Božanova. Informace o Broumovsku dostal Edmundo od Rodriga Gotschlicha z města Temuco, který už tady byl třikrát. Edmundo Gotschlich věděl pouze to, že jeho pradědeček Celestin přijel z Barzdorf – z Božanova. Z mého archivu jsem Edmundovi doplnil následující informace: rodina Hofmannova z Božanova odplula se třetí skupinou z Hamburku na lodi "Ceres" 24. října 1873 a do chilského přístavu Puerto Montt připluli po třech měsících 25. ledna 1874. Otcem rodiny byl Ferdinand Hofmann 41 let, matka Genoveva 42 let a šest dětí – Helene 14 let, Beda 13 let, Anna 6 let, zmíněný Celestin 5 let, Theresia 3 roky, a Philomena 1 rok.

Na Broumovsku jsme absolvovali "klasickou chilskou cestu" – zápis o emigraci do Ameriky na tabuli v ochozu broumovského hřbitovního kostela, hrob zakladatele Nueva Braunau Augusta Reinsche na martínkovickém hřbitově, který se jako jediný ze 400 kolonistů vrátil z Chile domů, a pomník božanovskému rodákovi biskupovi mons. Augustovi Klinkemu na božanovském hřbitově. Pomník jsem nechal postavit v roce 2008 a 9. května ho světil tehdejší královéhradecký biskup mons. Dominik Duka.

U pomníku jsme se setkali s božanovským starostou Karlem Rejchrtem. Největším a dojemným zážitkem pro návštěvníky bylo, že se v kostele mohli vyfotit u křtitelnice, na které byli pokřtěni všichni předci rodiny narození v Božanově před rokem 1873 (viz foto stojí zleva: Javier Hofmann García, Soledad García Budinich, Sofia Hofmann García, Tomás Hofmann García a Edmundo Hofmann Frêne. Tři děti mají první příjmení po otci a první příjmení po matce, to znamená, že otcem je Edmundo a matkou Soledad. Tato dvě příjmení zůstávají Chilanům po celý život, mužům i ženám, a nemění se ženám ani po svatbě, protože ženy příjmení muže nepřejímají.

Na závěr pobytu si Chilané prohlédli památky v centru Broumova, klášter a v klášterním kostele se zúčastnili mše svaté.

obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

V Broumově si připomněli Den Země

V Broumově si připomněli Den Země

Již od roku 1970 si 22. dubna každoročně a celosvětově připomínáme, že o naši rodnou zeměkouli je po...

Setkání se spisovatelkou Evou Prchalovou

Setkání se spisovatelkou Evou Prchalovou

Spisovatelka Eva Prchalová končí svůj měsíční rezidenční pobyt v klášterním domku spisovatelů v Brou...

Mezinárodní klavírní soutěž Broumovská klávesa už zná své vítěze

Mezinárodní klavírní soutěž Broumovská klávesa už zná své vítěze

Ve dnech 20. – 22. dubna se v broumovském benediktinském klášteře uskutečnil 8. ročník Mezinárodní s...

Když se v PSO rodí myšlenka...

Když se v PSO rodí myšlenka...

...tak zároveň vzrůstá nervozita, zda se nám to všechno podaří uskutečnit a jestli vy se na to přijd...

Vítězství Broumova korunoval třetím gólem "veterán" Jiří Lehotský

Vítězství Broumova korunoval třetím gólem "veterán" Jiří Lehotský

Slovan Broumov vyhrál ve 22. kole fotbalové 1.A třídy s trutnovským B týmem 3:0 na jeho hřišti. Třet...

Doporučujeme

Zakladatelka PSO Petra Soukupová je ve finále hlasování Nadace Via o Cenu Via Bona

petra

Nadace Via vybrala 15 nejinspirativnějších příběhů dobra za poslední rok. Z těchto příběhů pěti kategorií vzejdou držitelé letošní filantropické Ceny Via Bona. Veřejnost může na webu www.cenaviabona.cz vybrat ten nejsilnější z nich. Jednou z finalistek v kategorii Mladý srdcař je zakladatelka Police Symphony Orchestra Petra Soukupová!... celý článek

Poslední komentáře