Broumovsko

Středa 18.říjen 2017

Poslední aktualizace19.10.2017 04:32

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Hyde Park Magazín Jitka Smolíková a pár řádků Vouska

Jitka Smolíková a pár řádků Vouska

Email Tisk PDF
seznam článků
Jitka Smolíková a pár řádků Vouska
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Strana 7
Strana 8
Strana 9
Strana 10
Strana 11
Strana 12
Strana 13
Strana 14
Strana 15
Strana 16
Strana 17
Strana 18
Strana 19
Strana 20
Strana 21
Všechny strany

d"Na houpačkách je stejně něco tak úžasně poetického, se houpeš a houpeš..." říkala zrovna, když seděla u nás doma na terase a rozprávěli jsme nad kávou a nad životem. Když se tak houpe, povlávají ji šaty, které jsou vzhledově neobvyklé, takové jak z kůže, a já se nemohu nezeptat: "Jitko, k Tobě neodmyslitelně patří móda."

"Ano, ta slečna s červenou rtěnkou." (Smějeme se.)

"Co pro Tebe móda znamená?"

"Pro mne je to forma umění. Je to určité sebevyjádření. Když se podíváš na vrcholné přehlídky, tak většina lidí šílí, že se to nedá nosit a tak, ale pro mne je to v podstatě chodící obraz. Hodně mne ovlivnily módní časopisy, které si maminka půjčovala z knihovny – Elle. Teď už mi chodí domů poštou. Myslím, že člověk tak nějak hledá sám sebe a já se v té módě trochu našla, vystylizovala si své já."

Jitku jsem poznal, to už je dávno. To byla ještě taková docela – snad ji to neurazí – rošťácká holčička. Docházela do výtvarného oboru ZUŠ Police nad Metují. S jednou kamarádkou tam chodívala kreslit a tvořit z keramiky. Co jsem ji poznal, nejednou jsem výtvarný obor navštívil, chodil jsem o pár místností vedle na Multimedia. Se slečnami byla zkrátka sranda, člověk se nenudil a možná už tehdy padla nejedna podnětná a zásadní myšlenka o člověku, duchu, víře, lásce, bylo tedy o čem hovořit.

Jitka od té doby poměrně vyrostla. Neztratila nic ze své krásy, ještě více dospěla a v podstatě stále ji drží její velký kůň – malba, kresba a tvoření vůbec. V dnešní době se Jitka nejvíce zajímá o lidské tělo. Snad mohu prozradit tajemství, že ji hodně fascinují ruce. Ve své tvorbě se snaží právě lidské tělo co nejrealističtěji zachytit. Její nejoblíbenější technikou je olejomalba. K malbě a kresbě ještě poslední léta přidává také fotografii, ve které se opět zaměřuje zejména na lidi a jejich emoce.

Její tvorba je něčím ohromně pečlivá. Alespoň, co se malby týče. Je vidět, že zásadní je pro ni realita samotná. Tu se snaží zachytit ve své přesné podobě. Přesto sama říká, že až se naučí této skutečnosti, ráda by ji trochu deformovala, jak to mnozí výtvarníci dělají. Na ten moment se těším. Musíme říct, že již teď dostává realita pod Jitčinýma rukama jistou stylizaci. Jsem velice zvědavý, kam to povede dále. Ve fotografii je Jitka sice docela nováček, přesto už uspořádala velice výraznou výstavu, na které jsme mohli pocítit dotek lidských radostí a smutků. Po klapnutí závěrky fotoaparátu nám zbylo zrcadlo lidských duší, duší Jitce velice blízkých. Fotografuje ráda přátele. I já jsem měl tu čest být motivem některých fotografií.

S Jitkou je stále stejná sranda, stále mezi námi proplouvají často složité a zajímavé diskuse. Nejvíce je Jitka dáma a skvělá kamarádka, která umí svět vidět tak nějak přeci dětskýma očima, přestože nepřehlíží jeho surovosti. Ne jednou se v poštovní schránce od Jitky objeví milé psaní. Krátké, často pečlivě propracované, přání k Vánocům, narozeninám, Novému roku. Dokážete si představit, jak něco takového ve světě internetu a sms potěší. Vážím si toho, že je Jitka kým je a že jsem mohl napsat o této zajímavé slečně pár nedostatečných řádků.

Sejděte se s ní. Pozvěte ji na výbornou kávu. Tu Ona umí ocenit.

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

"Chceme, aby Broumovské diskuse měly celostátní dopad," říká Jan Školník

"Chceme, aby Broumovské diskuse měly celostátní dopad," říká Jan Školník

V broumovském klášteře se 6. - 7. listopadu uskuteční 4. Broumovské diskuse. Dvoudenní setkání zajím...

Klienti Centra pro rodinu pomáhali

Klienti Centra pro rodinu pomáhali

V prostorách Centra pro rodinu v Broumově se 12. září konal bazar oblečení. Zboží do bazaru darovali...

Rozhovor s Edgar’s Hair nejen o Soulkostele

Rozhovor s Edgar’s Hair nejen o Soulkostele

Minulý týden odstartovala týdenní turné po Česku nizozemská kapela Edgar’s Hair. Právě jim vyšla nov...

Police vysoko vyhrála v Úpici, Broumov veze dva body z Kratonoh

Police vysoko vyhrála v Úpici, Broumov veze dva body z Kratonoh

Fotbalisté Spartaku Police nad Metují se rozstříleli. V minulém kole porazili Náchod B 7:1, v sobotu...

Broumov vyhlásil dotační programy pro rok 2018

Broumov vyhlásil dotační programy pro rok 2018

Rada města Broumova na svém zasedání 2. října 2017 projednala a schválila Program pro poskytování do...

Doporučujeme

Vítězové letošní Broumovské klávesy vystoupí v pražském Rudolfinu

klav

Pražské Rudolfinum přivítá ve středu 18. října laureáty letošního ročníku Mezinárodní soutěže pro mladé klavíristy Broumovská klávesa...celý článek

Poslední komentáře