Broumovsko

Čtvrtek 26.duben 2018

Poslední aktualizace27.04.2018 04:03

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Hyde Park Magazín Polické Muzeum papírových modelů slaví 5 let – rok 2012

Polické Muzeum papírových modelů slaví 5 let – rok 2012

Email Tisk PDF
seznam článků
Polické Muzeum papírových modelů slaví 5 let – rok 2012
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Strana 7
Strana 8
Všechny strany

titilkaV květnu uplyne přesně pět let od otevření dveří návštěvníkům do Muzea papírových modelů v Polici nad Metují. Místa, které baví děti i dospělé. Připomeňme si vznik unikátního Muzea, jeho začátky a shrňme jeho téměř pětiletou historii.

Místo, kde papír ožívá a vypráví nejeden příběh, navštívilo doposud více jak padesát tisíc lidí. Muzeum má otevřeno celoročně a k návštěvě, i opakované, láká nejen na stálou expozici světa papíru s tvořivou dílnou, ale i na aktuální autorské i tematické výstavy.

Rok 2012 byl rokem, ve kterém se stalo hodně věcí. V první polovině roku se podařilo vymyslet a upravit prostor Muzea jako takový, vytvořit expozici, která představuje vývoj papírového modelářství od kopie první známé vystřihovánky, až po současné novinky nejen českých modelářů, ale i modelů pocházejících z jiných zemí. A hlavně se povedlo otevřít Muzeum papírových modelů veřejnosti. V druhé polovině roku už Muzeum nabízelo kromě prohlídky expozice, obchod s vystřihovánkami, doprovodný program pro veřejnost a zvalo k prohlídce i dílnám školní skupiny.

Historie Muzea papírových modelů se začala psát již v roce 2009, kdy se modelář a autor řady oblíbených papírových modelů Ladislav Badalec z Malých Svatoňovic seznámil se sběratelem a železničním nadšencem Jaroslavem Škopem z Police. V jejich hlavách se zrodila touha vybudovat muzeum, stánek, dá se snad říci chrám papírových modelářů, po kterém modeláři toužili už od revolučního roku 1989. Díky městu Police nad Metují a především starostce Idě Jenkové se tento odvážný projekt, který měl už od svého počátku své příznivce i odpůrce, začal v lednu roku 2012 realizovat.

Městem byly uvolněny finanční prostředky a prostory v budově bývalé jídelny Zemědělské školy a začal vznikat výstavní prostor stálé expozice nevídaného muzea, které představuje papírové zmenšeniny všeho kolem nás i světa fantasy. Na stavebních úpravách, ideji a podobě samotného muzea se podíleli sami modeláři. Velkou podporu muzeum získalo především od pánů Ladislava Badalce a Jaroslava Škopa, kteří pomáhali především fyzicky na místě. Ladislavu Badalcovi k letošnímu výročí muzea a jeho životnímu jubileu připravujeme krátkodobou výstavu.

Dále to byl Milan Weiner z Hradce Králové, uznávaný architekt, v poslední době autor například objektu Congress a Wellness v Broumově. Modelář, který stvořil miniboxy, ze kterých se stal český modelářský fenomén, který sklízí obdiv daleko za hranicemi České republiky. Pro Muzeum vytvořil logo, design interiéru a dispozice vitrín. Pro osobitou tvář Muzea přizval výtvarníka Jaroslava Soumara, který je autorem postavy maskota Herkula. Milan Weiner sehrál významnou roli při prezentaci záměru Muzea papírových modelů zastupitelstvu.

Další důležitou postavou podílející se na vzniku muzea je sběratel a tvůrce papírových modelů Josef Kropáček z Prahy. Ten na sebe vzal jeden ze stěžejních úkolů, dovést a instalovat exponáty. Většina modelů, které jste v Muzeu viděli do jara 2014, byly zapůjčeny právě z jeho sbírky.

Funkce vedoucího Muzea se ujal Josef Hejnyš, který vše koordinoval a zasloužil se o to, že Muzeum otevřelo své dveře už na turistickou sezonu 2012. Otevření se konalo na konci května za návštěvy modelářů z Čech a Polska, zástupců města a Královéhradeckého kraje. Po náhlém úmrtí Josefa Hejnyše na jeho místo nastoupila Martina Váňová.

Muzeum se začalo postupně stávat místem, kde celé rodiny mohou trávit smysluplně společný volný čas. Děti se už v témže roce mohly zapojit do výtvarné soutěže a nakreslit při své návštěvě model, který je nejvíce zaujal. Pro zvídavé návštěvníky byl připraven kvíz a křížovka o muzeu. Návštěvníci si mohli v papírové dílně vyzkoušet slepit svůj vlastní model. Skupiny mohly využít komentovanou prohlídku muzea s modelářem Petrem Fričem z Náchoda.

Již v prvním roce existence muzea byly vydány dvě vystřihovánky. Suchodolská kaplička, od autora Roberta Navrátila, dnešního kurátora expozice pásové techniky a druhým vydavatelským počinem byl Polický betlém. Předlohou pro papírovou formu byl betlém, který dnes již tradičně přispívá k Vánoční atmosféře města na náměstí pod Vánočním stromem.

Před Vánocemi Muzeum papírových modelů připravilo první doprovodný program. Byly to Vánoční dílny pro školní kolektivy, akce Dá-rek na poslední chvíli a Štědrý den v Muzeu papírových modelů. Všechny tyto akce se staly tradicí a Muzeum je pořádá pravidelně do dnešních dní.

Celkové výdaje na vybudování a provoz v prvním roce Muzea byly 1 437 126 korun. Příjmy činily 513 015 korun. Celkem navštívilo v prvním roce Muzeum 7 524 návštěvníků. Nejvyšší návštěvnost mělo v letních deštivých dnech, což platí dodnes. Od samotného otevření Muzea mají děti do 6 let vstup zdarma. Muzeum se tak bez pochyb stalo již od prvního roku výrazným místem, které stojí za zhlédnutí. Okamžitě se důstojně zařadilo mezi další atraktivity regionu a přispívá k turistickému ruchu Police nad Metují.

Modeláři jsou důležitou součástí Muzea již od samého vzniku. Podíleli se nejen při samotném budování Muzea, ale aktivně se zapojují jak do podoby expozice, tak do přípravy akci pro veřejnost. Jsou důležitou oporou a svým přístupem neustále obohacují Muzeum, instituci jako takovou.

Příští neděli představíme další směřování, vize a dosažené cíle Muzea papírových modelů v roce 2013.

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Nabídka akcí na Broumovsku pro víkend od 27. do 29. dubna

Nabídka akcí na Broumovsku pro víkend od 27. do 29. dubna

Stezka odvahy, promítání filmů, Slavnosti piva a klobás, Vinná brána, zahájení grilovací sezóna v ho...

Úplná uzavírka silnice přes Pěkov začne 9. května

Úplná uzavírka silnice přes Pěkov začne 9. května

V průjezdním úseku obce Pěkov, který prošel v loňském roce kompletní rekonstrukcí, dojde opět k úpln...

V Broumově si připomněli Den Země

V Broumově si připomněli Den Země

Již od roku 1970 si 22. dubna každoročně a celosvětově připomínáme, že o naši rodnou zeměkouli je po...

Setkání se spisovatelkou Evou Prchalovou

Setkání se spisovatelkou Evou Prchalovou

Spisovatelka Eva Prchalová končí svůj měsíční rezidenční pobyt v klášterním domku spisovatelů v Brou...

Mezinárodní klavírní soutěž Broumovská klávesa už zná své vítěze

Mezinárodní klavírní soutěž Broumovská klávesa už zná své vítěze

Ve dnech 20. – 22. dubna se v broumovském benediktinském klášteře uskutečnil 8. ročník Mezinárodní s...

Doporučujeme

Zakladatelka PSO Petra Soukupová je ve finále hlasování Nadace Via o Cenu Via Bona

petra

Nadace Via vybrala 15 nejinspirativnějších příběhů dobra za poslední rok. Z těchto příběhů pěti kategorií vzejdou držitelé letošní filantropické Ceny Via Bona. Veřejnost může na webu www.cenaviabona.cz vybrat ten nejsilnější z nich. Jednou z finalistek v kategorii Mladý srdcař je zakladatelka Police Symphony Orchestra Petra Soukupová!... celý článek

Poslední komentáře