Broumovsko

Sobota 26.září 2020

Poslední aktualizace26.09.2020 13:12

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Hyde Park Magazín Učitelské povolání vyměnil za život rozhodčího volejbalu

Učitelské povolání vyměnil za život rozhodčího volejbalu

Email Tisk PDF
seznam článků
Učitelské povolání vyměnil za život rozhodčího volejbalu
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Strana 7
Všechny strany

krtek1Jan Krtička, rodák z Broumova, absolvent místního gymnázia, bude koncem června rozhodovat na Mistrovství světa ve volejbale juniorek v Brně. Bývalý učitel vyměnil místo před školní tabulí za život s píšťalkou pod (v jeho případě nad) volejbalovou sítí. Za volejbalem Jan Krtička, který jinak pracuje ve státní správě, projezdil skoro celou Evropu.

Jan Krtička samozřejmě začal v Broumově hrát volejbal, ke kterému ho přivedl jeho otec, dlouholetý hráč a trenér mládeže, Jan Krtička st. "Krajský přebor v Broumově jsem soutěžně hrál asi do 25 let. Poté jsem pochopil, že raději budu volejbal pískat. Důvod byl ryze racionální. Tušil jsem, že jako rozhodčí mohu dosáhnout vyšší úrovně, než co mohu dosáhnout jako hráč," vypráví Jan Krtička o svých začátcích s píšťalkou.

Jeho kariéra rozhodčího odstartovala složením zkoušek po absolvování školení nejvyšší 1. třídy v roce 1999. Díky vhodné době, kdy docházelo ke generační výměně rozhodčích se rychle "vypískal" až do extraligy mužů.  První mužské extraligové utkání jsem rozhodoval 9. října 2003 na palubovce Aero Odolena Voda. Celkem má v tuto chvíli odpískáno 140 utkání v Extralize mužů a 101 utkání v Extralize žen.

Kurz mezinárodního rozhodčího Jan Krtička absolvoval v Polsku v roce 2004. Dosud rozhodoval v 75 mezinárodních utkáních ve většině zemích Evropy i jinde (Izrael, Rusko, Bělorusko, Turecko, Polsko, Itálie, Belgie, Nizozemsko, Ázerbájdžán, Srbsko, Rakousko, Černá Hora, Slovensko, Maďarsko, Řecko, Německo, Estonsko, Bulharsko, Rumunsko a Slovinsko).

Za necelých deset let kariéry mezinárodního rozhodčího už Jan Krtička rozhodoval při řadě významných sportovních událostí. Podle jeho slov si nejvíce cení své nominace na semifinále poháru CEV žen mezi Jekatěrinburgem a Fenerbahce Istanbul v letošním roce. Poslední tři sezóny rozhodoval finále Extraligy mužů, v roce 2012 finále Českého poháru, v roce 2005 a 2011 Mistrovství Evropy kadetek v Estonsku a v Turecku a v roce 2010 Mistrovství Evropy juniorek v Srbsku. Nyní ho čeká, již zmíněné, Mistrovství světa juniorek v Brně.

"Bez podpory nebo spíše bez obětování rodiny být rozhodčím nelze. Každoročně "padne" na pískání mezinárodních utkání 15 až 20 dní z dovolené a v průměru dva, spíše však tři, víkendy v měsíci na rozhodování národních soutěží. Rozhodně se jedná o koníček, nelze se touto činností živit. Já osobně beru mezinárodní nominace jako možnost cestování do destinací, které bych normálně v daném ročním období asi těžko navštívil," vzpomíná Jan Krtička na cestu do Ruska, kdy venku bylo tou dobou mínus 45°C nebo na svoji první mezinárodní nominaci o pravoslavných Vánocích v Bělorusku.

Za velmi zajímavý zážitek také považuje osobní setkání s olympijským vítězem z roku 2000 Vladimirem Grbičem, jedním z nejlepších volejbalistů historie členem volejbalové síně slávy.(fotografie č. 4)

"Mým vrcholem asi nadlouho bude zmiňované Mistrovství světa juniorek v Brně, rád bych také pískal Champions League," svěřil se na závěr se svými cíli do budoucna Jan Krtička. 

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Kvalita života v obcích na Broumovsku

Kvalita života v obcích na Broumovsku

Strategická rada regionu Broumovsko (SRRB) a STEM – Ústav empirických výzkumů budou letos na podzim ...

Festival Za poklady Broumovska uzavře koncert Pavla Šporcla a Gipsy Way Ensemble

Festival Za poklady Broumovska uzavře koncert Pavla Šporcla a Gipsy Way Ensemble

V neděli 27. září zakončí 15. ročník letního festivalu klasické hudby Za poklady Broumovska v broumo...

Nabídka akcí na Broumovsku pro prodloužený víkend od 25. do 28. září. Ruší se Svatováclavské slavnosti!

Nabídka akcí na Broumovsku pro prodloužený víkend od 25. do 28. září. Ruší se Svatováclavské slavnosti!

Tradiční Svatováclavské slavnosti, které se měly konat v pondělí 28. září v Broumově jsou zrušeny. B...

Křížem krážem CZ/PL (Mototrasy Broumov) - 2. díl

Křížem krážem CZ/PL (Mototrasy Broumov) - 2. díl

Smyčka kolem Ostaše, Projekt Riese a Soví hory, "mimozemská obruč" a koupačka v nově zatopeném lomu ...

Putovní výstava Strom roku o víkendu U Lidmanů

Putovní výstava Strom roku o víkendu U Lidmanů

Tento víkend 26. 9. - 27. září 2020 máte možnost v sále restaurace U Lidmanů v Machovské Lhotě zhléd...

Doporučujeme

Něco podobného ještě v České republice nebylo

6

Sešlo se to vlastně úplně náhodně. Na jedné straně akce Free World Broumov, jejíž podtext tvořila myšlenka o svobodomyslnosti, na druhém pocitovém pólu zpráva, že pořadateli sobotního sedánku, panu Stanislavu Pitašovi, úřady zavírají klub Eden. To zapůsobilo na mnoho lidí jako bodnutí do srdce, nikdo tomu nechtěl věřit a poté - když se informace potvrdila - to tak nikdo nechtěl nechat... celý článek

 

 

Poslední komentáře

Fotka dne

Dětská skupina propagace2020 SRPEN web