Broumovsko

Středa 20.březen 2019

Poslední aktualizace21.03.2019 04:17

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Hyde Park Magazín V Polici nad Metují připomínají výstavou fotografií život horolezce, fotografa, cestovatele a spisovatele Miroslava Šmída

V Polici nad Metují připomínají výstavou fotografií život horolezce, fotografa, cestovatele a spisovatele Miroslava Šmída

Email Tisk PDF
seznam článků
V Polici nad Metují připomínají výstavou fotografií život horolezce, fotografa, cestovatele a spisovatele Miroslava Šmída
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Strana 7
Strana 8
Strana 9
Strana 10
Strana 11
Strana 12
Strana 13
Strana 14
Strana 15
Všechny strany

DSC 8321V Polici nad Metují v Zeleném domečku připomínají výstavou fotografií život horolezce, fotografa, cestovatele a spisovatele Miroslava Šmída, od jehož úmrtí letos uplyne 25 let. Samotnou vernisáž uvedli členové Ostrostřelecké gardy Polické, kteří čestnou salvou uctili památku svého člena. Výstava potrvá do 27. května.

V expozici výstavy, kterou připravilo Muzeum papírových modelů ve spolupráci se spolkem Apeiron a podporou Města Police nad Metují, je vystaven průřez fotografickou tvorbou Miroslava Šmída. V hlavní roli jsou samozřejmě hory, které už po staletí lákají dobrodruhy svou tajemnou krásou.

Výstavu lze vnímat z několika úhlů pohledu. Je možné se na ni dívat jako na záznam krásy světa hor, kam není dovoleno vstoupit každému. V tomto kontextu se nabízí i možnost sledování posunu civilizace směrem k horám. Pod jednou z fotografií je text psaný rukou autora, ve kterém popisuje život v základním táboře pod Mount Everestem. Tehdy musela hromada nosičů vynosit pod nejvyšší horu světa desítky kilogramů výzbroje a zásob. Dnes se do Base campu pod Everest konají turistické výlety...

Pavel Frydrych v úvodní řeči vzpomněl na výstavu Jaroslava "Kinga" Seiferta, která se konala v Polici nad Metují před dvěma lety. "Na výstavě tenkrát byla fotografie z místa, kde horolezci spali. Zabaleni ve žďáráku, pod tenkou vrstvou sněhu. King to tenkrát komentoval slovy: ‚Dneska na tom místě stojí hotel!‘"

Kurátor výstavy vybral i sérii fotografií, na kterých je zachycen jediný horolezec v prostoru vysokých hor. Z nich lze vycítit úctu člověka-fotografa k místu, kde se zrovna v té chvíli nachází. Lidská pokora, se kterou Miroslav "Lanč" Šmíd vstupoval do hor je cítit i z výsledných fotografií. Pocit člověka, který ví, že se dostal tam, kam se většinou podívají jen orli. Ale necítí se jako vyvolený. Ukazuje úctu k přírodě, jako k neopakovatelné kráse, kterou smí ukázat i lidem, kteří ho na tato místa nemohou fyzicky doprovodit.

Možná nejpodstatnější částí expozice je zhruba desítka autoportrétů Miroslava Šmída. V nich se představuje autor jako obyčejný člověk. Z portrétů můžeme cítit obyčejnou lidskou únavu nebo radost. Spokojenost i rozčarování. Ale tím, že podvědomě návštěvník ví, že fotografie vznikaly na nepřístupných místech světa, dochází k jakémusi pnutí mezi vnitřními pochody člověka a panenskostí světa kolem něj. Tyto dva světy se promítají i do tváří lidí, kterým "bylo dovoleno" vystoupat tak vysoko.
Unikátním portrétem je fotografie pořízená 11. září 1993 ve stěně Lost Arrow v Yosemitech. 11. září bylo posledním dnem života Miroslava Šmída...

Expozice je doplněna o ukázku literární tvorby Miroslava Šmída. Představuje knihy, doplněné – jak jinak – mnoha fotografiemi, ale třeba i unikátní svazeček, který horolezec připravil pro případné sponzory, když plánoval na konci sedmdesátých let výpravu do Patagonie.

Vernisáž výstavy byla ještě doplněna o promítání filmu Pytel z československé expedice na Mount Everest v roce 1987, který byl k vidění v promítacím sále vedlejšího Muzea papírových modelů. Výstava potrvá do 27. května 2018. Otevřena je denně od 9 do 17 hodin. Vstupné je dobrovolné.

Miroslav Šmíd

11. května 1952 v Polici nad Metují – 11. září 1993, Lost Arrow.

Začínal s lezením na skalách na Ostaši a v Adršpachu. Potom se začal víc a víc "objevovat" v horách – počínaje Vysokými Tatrami, přes Kavkaz, Alpy až do Patagonie, Himálají, Afriky nebo na Aljašku.

Z důležitých výstupů M. Šmída:
1972: Stěna starých pánů, Lančova, prvovýstup, Ostaš, Česká republika.
1972: Bič, Prásknutí bičem, prvovýstup, Adršpach, Česká republika.
1974: Baldachýn, Cesta k slunci, prvovýstup, Teplické skály, Česká republika.
1975: Cima Grande, severní stěna, Dolomity, Itálie.
1976: Velká Javorová věž, severní stěna, sólo, Vysoké Tatry, Slovensko.
1976: Trollryggen, Anglická cesta, první zimní přelez, Norsko.
1977: Štít Korženěvské, sólovýstup, Pamír, Rusko.
1978: Eiger, Československá cesta, prvovýstup severní stěnou, Alpy, Švýcarsko.
1978: El Capitan, první sólo přelez cesty Dihedral Wall, Yosemity, USA.
1979: Štít Korženěvské, prvovýstup Jižním kuloárem, sólo, Pamír, Rusko.
1980: Yerupajá Sur, prvovýstup západní stěnou, sólo, Andy, Peru.
1981: Ben Nevis, Glover´s Chimney, Skotsko.
1986: Mount Kenya, Keňa.
1986: Kilimandžáro, Diamantový kuloár, sólo, Tanzánie.
1986: Ama Dablam, prvovýstup západní stěnou, sólo, Himálaj, Nepál
1989: Mont McKinley, Orient expres, sólo, Aljaška, USA
1990: Fitz Roy, Americká cesta, sólo, Patagonie, Argentina.
1991: Mount McKinley, přechod vrcholu z jihu na sever, Aljaška, USA.
1991: Aconcagua, Andy, Argentina.

Zúčastnil se i tří československých expedic do Himálají. V roce 1984 na Lhotse Šar a Dhalágirí, v roce 1987 na Mount Everest. V roce 1992 se potom účastnil jako vedoucí výpravy mezinárodní expedice (Chile, Československo, Švýcarsko, Rakousko) na nejvyšší horu světa – sám dosáhl Jižního sedla. Vrcholu dosáhl M. Purta z Chile. Byl zakladatelem Mezinárodního horolezeckého festivalu v Teplicích nad Metují. Vydal za života dvě knihy: Dva kroky od vrcholu (1989) a Ze života horolezce (1991). Posmrtně pak vyšly ještě dva další titulky: Tropický led (1994) a Cesty a návraty (2008). Je autorem více jak tří desítek krátkých filmů s horolezeckou tématikou.

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

"Enduro démon" a Mistr ČR vyprodal sál v Pellyho domech v Polici nad Metují

"Enduro démon" a Mistr ČR vyprodal sál v Pellyho domech v Polici nad Metují

V pátek 15. března se v Polici nad Metují na sále Pellyho domů konala beseda s Frantou Žilákem. Fran...

Jeden svět do Police nad Metují zavítá 21. až 24. března

Jeden svět do Police nad Metují zavítá 21. až 24. března

Na festivalových plakátech se to letos hemží otazníky a vykřičníky, doplňuje je motto Bezpečná blízk...

Střelnice Walzel zve na dny s Českou zbrojovkou

Střelnice Walzel zve na dny s Českou zbrojovkou

Největší firma na výrobu zbraní v České republice a nejmodernější střelnice ve střední Evropě. To js...

Pamětníci z Broumovska vyprávějí pohnuté příběhy 20. století

Pamětníci z Broumovska vyprávějí pohnuté příběhy 20. století

V pátek 22. března od 16 hodin se v multifunkčním sále klášterního Dřevníku v Broumově uskuteční sla...

Zápasy Broumova i Police nad Metují byly odloženy

Zápasy Broumova i Police nad Metují byly odloženy

V sobotu a v neděli byla zahájena jarní část fotbalové 1. A třídy. V 17. kole však nenastoupily týmy...

Doporučujeme

"Zahraniční pobyt byl pro mě jednou z nejdůležitějších životních zkušeností," říká Eva Vodochodská z Broumova

eva

Díky Vzdělávacímu fondu AMOS se archivářka Eva Vodochodská mohla vydat na dvouměsíční pracovní stáž do Diecézního archivu v rakouském městě Sankt Pölten. Níže najdete krátký rozhovor o její zahraniční zkušenosti, a kdo by se chtěl inspirovat, může zažádat o stipendium v letošní výzvě fondu AMOS. Uzávěrka přihlášek je 31. května 2019... celý článek

 

Poslední komentáře