Broumovsko

Úterý 19.leden 2021

Poslední aktualizace19.01.2021 08:31

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Hyde Park Magazín V zimě na hřiby? A proč ne…?

V zimě na hřiby? A proč ne…?

Email Tisk PDF
seznam článků
V zimě na hřiby? A proč ne…?
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Všechny strany

DSC 0394Většina z nás se v zatím nepříliš utěšených náladách zamýšlí, čím se jak a kde potěšit a odreagovat od přetrvávajících každodenních starostí. Při omezených možnostech, které se nám nabízí, pro vás máme alespoň jednu inspirativní dobrou zprávu. Vězte, že pobyt a pohyb na čerstvém vzduchu v čisté přírodě rozhodně posílí tělo i ducha. Tím spíš, když při tom člověk ještě navíc zažije a uvidí něco zajímavého, nevšedního. A to bychom tady pro vás právě jeden tip na takovou zajímavou zdravotní vycházku měli. Pojďte se s námi vydat na hřiby. Že je to v zimě nesmysl!? Věřte, že není, a určitě se vám to bude líbit. Vydáme se totiž hledat kamenné hřiby!

Zima zatím nevypadá, že by nás letos chtěla obdařit nevídanou nadílkou sněhu, tak můžeme s klidným srdcem počítat, že výlet zvládneme v zimní turistické obuvi pěšky. Kdyby ale přece jen nakonec zdejší kopce přikryla pěkná sněhová peřina, není problém se na naplánovaný asi sedmikilometrový okruh vydat na běžkách, anebo ještě dobrodružněji se sněžnicemi.

Vyrazíme tedy z návsi v Suchém Dole po žluté turistické značce a po cestě mezi poli, zvané Trhovice, vystoupáme do obce Slavný. Dříve tudy chodili trhovci na trhy do Polici nad Metují a od toho cesta dostala svůj název. Při stoupání otevřenou krajinou se nám začnou postupně otvírat krásné výhledy na Polickou pánev, stolový vrch Ostaš, vzdálený horizont Krkonoš i skály na hřebenu Broumovských stěn. A ještě po cestě budeme míjet úchvatné pískovcové památky dýchající historií jako třeba Jansův kříž nebo sochu sv. Jana Nepomuckého. Na rozcestníku Nad Slavným opustíme žlutou značku a po červené budeme dál mírně stoupat už lesem k odbočce na vyhlídku do Zaječí rokle. A tady už začneme hledat hřiby, na které jsme se vydali.

Hned napravo od cesty mezi mladými stromky je skrytý malý hřib spíše ryzcovitého tvaru. Na druhé straně vlevo ale můžeme zahlédnout pěkné hřibové dvojče. Asi o čtvrt kilometru dále objevíme slavné slavenské Kamenné hřiby, "rostoucí" přímo na cestě. Za pěkného počasí a příznivých podmínek by byla určitě škoda nepopojít pěšinou ještě o kousíček dál na skalní vyhlídku na Čertovu tchýni anebo na vyhlídkovou skálu Věž se žebříkem s fascinujícími výhledy do Broumovské kotliny. Od hřibů se vrátíme zpět na červeně značenou hřebenovku a přes nehlubokou Liščí rokli, kterou si mohou zdatnější výletníci ještě vyběhnout na skalní vyhlídku Ovčín na hraně Broumovských stěn, se dostaneme na rozcestí nad Hájkovou roklí. Zde můžeme objevit další dva kamenné hřiby. Jeden malý o něco dále po červené značce a druhý mohutnější vlevo od žlutě značené Hájkovy cesty, po které budeme dále sestupovat zpět do Suchého Dolu.

Cesta nás postupně dovede do spodní části Hájkovy rokle, kde ještě vpravo pod skalami určitě stojí za prohlédnutí nejznámější a nejpřístupnější zdejší vodopád – Suchodolská Niagára s krásně vymletým skalním hrncem pod dopadajícími sprškami vody. Vodopádek navíc za mrazivého počasí zamrzá do kouzelného třpytivého ledopádu, probarveného hnědavou rašelinnou vodou. Ledové krápníky a náteky můžeme vidět i na okolních pískovcových skalních stěnách. Po zelené značce pak už pohodlně s mírnou únavou v nohách, ale osvěženou myslí a novými objevitelskými zážitky dojdeme zpět na suchodolskou náves. A jestli se vám výlet zalíbil, můžete se nechat inspirovat dalšími zajímavými místy na webových stránkách geopark.broumovsko.cz.

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Undergroundový klub Eden v nové síle

Undergroundový klub Eden v nové síle

Broumovský klub Eden prošel zásadní rekonstrukcí. Ještě v září přitom na stole ležela možnost uzavře...

Kraj v loňském roce proinvestoval do silnic více jak 1,2 miliardy korun

Kraj v loňském roce proinvestoval do silnic více jak 1,2 miliardy korun

Královéhradecký kraj čtvrtým rokem pokračuje v nastaveném trendu, kdy do rekonstrukcí silnic II. a I...

Trutnovská radnice hledá nové využití městské věznice. Zapojit se může i veřejnost

Trutnovská radnice hledá nové využití městské věznice. Zapojit se může i veřejnost

Budova věznice z 19. století v centru Trutnova konečně patří městu. Původně sloužila jako městské vě...

Vadný přímotop málem způsobil požár

Vadný přímotop málem způsobil požár

Tři jednotky hasičů byly vyslány k ohlášenému požáru v bytovém domě v ulici Na Příkopech v Broumově....

Policie vyloučila verzi úmyslného zapálení

Policie vyloučila verzi úmyslného zapálení

Vyšetřování rozsáhlého květnového požáru skladovací haly společnosti Hauk v Polici nad Metují bylo u...

Doporučujeme

Baletka Daniela Valešová zabodovala na celosvětovém finále!

DSC 0914

Žákyně Balletu Petit, pod vedením trenérek Elišky Uhlířové a Kateřiny Drašnarové, se v prosinci zúčastnily finále celosvětové soutěže Dance Star, kde získaly několik cenných medailí! Českou republiku zde reprezentovaly Daniela Valešová a Andrea Šrámková. Daniela Valešová pravidelně dojíždí z Broumova do Hradce Králové a poctivě se účastní všech baletních tréninků... celý článek

 

 

Poslední komentáře

Fotka dne

free