Broumovsko

Sobota 4.duben 2020

Poslední aktualizace 4.04.2020 08:13

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Hyde Park Magazín Wihanův rok: První koncertní turné

Wihanův rok: První koncertní turné

Email Tisk PDF

wihanuv rok Logo 1V letošním roce uplyne sto let od úmrtí jednoho z nejvýznamnějších rodáků z Police nad Metují. 1. května 1920 zemřel v Praze na následky podchlazení, violoncellista a profesor pražské konzervatoře, Hanuš Wihan. Jako interpretační umělec, toho po sobě mnoho nezanechal a na jeho odkaz se postupně zapomínalo. Kdo vlastně byl Hanuš Wihan?

2. PRVNÍ KONCERTNÍ TURNÉ

V životě každého hudebníka je tou nejdůležitější činností samotná hra před publikem. V době Wihanova studia na pražské konzervatoři zněl jeden bod v "Disciplinárním řádu pro žáky konzervatoře v Praze" takto: "Žákům se co nejpřísněji zapovídá, aby bez svolení ředitele jak za školního roku, tak i o prázdninách ve veřejných místnostech hráli neb někoho zastávali." A tak mnoho ze studentů svoje první vystoupení před publikem zažilo až po skončení samotného studia. Samozřejmě že hráli v rámci školy, ale tam publikum tvořili převážně jejich spolužáci a profesorský sbor.

wihanuv rok Logo 2

Mohlo to mít i docela zajímavé následky. V časopise Dalibor se v článku o výuce hry na varhany pro budoucí pedagogy můžeme dočíst i následující: "Znám jeden případ, kde jistý kandidát po tři léta učil se pouze píseň ‚Otče náš milý pane‘ – a nenaučil se ji až po dnes pořádně zahráti. Jiný maje hráti, počal se chvěti po celém těle a odstoupil od varhan." Zní to trochu, jako kdyby to bylo zaznamenáno v nějakém satirickém časopise.

Hanuš Wihan se vydal na svoje první turné v létě roku 1875, společně s klavíristou Josefem Jiránkem. Dnes už budeme jen těžko dohledávat, kam mladí hudebníci zamířili. Lze předpokládat, že jejich cesta vedla po středních Čechách v okolí Mladé Boleslavi, kde bydlela Jiránkova rodina. (V roce 1867 – ve dvanácti letech – koncertoval J. Jiránek v Loučni společně se svým učitelem Bedřichem Smetanou!) 22. 6. koncertovali v Nymburce (kam se na závěr celého turné ještě jednou vrátili). Potom zamířili nejspíš k Orlickým horám. Určitě oba dvacetiletí hudebníci vystoupili v Náchodě, kde se v sobotu 26. června v sále "U zlatého beránka" uskutečnil jejich koncert.

Dopisovatel časopisu Dalibor o tom napsal (text vyšel v srpnovém čísle): "Náchodu se dostalo onoho na venkově v pravdě vzácného požitku, když oň zavadili dva umělci v hudebním světě českém známí a zvučného jména požívající: totiž virtuos na klavír p. Jiránek Josef, komponista a zároveň člen orkestru král. zem. česk. divadla z Prahy a pan Karel Vihan, koncertní mistr čella z Nizzy." Jak se zdá, s křestním jménem Wihanovým byly problémy od samého počátku jeho působení.

Na tomto místě je nutné podotknout, že Wihan měl v té době už za sebou první profesorskou zkušenost na Mozarteu v Salzburgu a vojenskou službu. V létě roku 1875, ještě před turné, vystoupil na začátku června (10. a 17.) v Praze v Kruhu mladých hudebníků, což byla odnož Umělecké besedy. Hudební listy o tom zveřejnili v srpnu článek, kde se mohli čtenáři dočíst: "V posledních schůzích jsme s potěšením naslouchali hře čelisty p. Vihana z Nizzy. Přednesem Mazurky od Poppra a sonáty od Rubinsteina zavděčil se nemálo všem přítomným."

Ale zpět do Náchoda. 26. června zahrál Johann Wihan následující skladby: Sonáta pro violoncello a klavír Antona Rubinsteina; Koncert pro violoncello George Goltermanna; Melodie Suisse Bernharda Cossmana a Mazurku Davida Poppera. Koncert byl oceněn "bouřnou, konce nemající pochvalou spoře shromážděného obecenstva“, tak mladí hudebníci ještě přidali tyto skladby: píseň „Du bist die Ruh“ Franze Schuberta; Valčík z opery „Faust“ Charlese Gounda a na závěr píseň „Kde domov můj?" Ještě jeden citát ze srpnového čísla časopisu Dalibor, který stojí za to: "Přednes veškerých čísel programu byl takový, že uchvátil vždy obecenstvo mocí neodolatelnou: i nelze určiti, zda bylo obecenstvo spíše uchváceno tónem v pravém uměleckém zápalu vyluzeným, či elegancí, jistotou a hravou lehkostí, s jakou páni koncertisté překonávali ty nejtěžší technické obtíže skladeb zvolených. Hra obou pánů je vyvinutá, korektní a v nejjemnějších stránkách dobře promyšlena: i pomníme-li jejich mladistvých let, máme před sebou síly, jež časem svým našemu českému umění hudebnímu zajisté okrasou a oslavou ne poslední se stanou."

Skutečností je, že se autor textu přesně trefil a pánové Jiránek a Wihan se skutečně stali "okrasou a oslavou" české hudby a oba dva se za patnáct let setkají jako profesoři na pražské konzervatoři. Zatímco Jiránek šířil mezi tím slávu české hudební školy v Rusku, Wihan se po létě vrátil do německy mluvících zemí.

Náchod je nejbližším místem od Police nad Metují, svého rodiště, kde Wihan prokazatelně koncertoval. A společně s Lázněmi Dušníky a pravděpodobně Machovem i nejbližším místem k Polici, kde pobýval. Jako violoncellista se do Náchoda vrátil ještě jednou. V březnu roku 1892 tady proběhl jeden z koncertů "Na rozloučenou" Antonína Dvořáka, které absolvoval se svými kolegy profesory konzervatoře, Hanušem Wihanem a Ferdinandem Lachnerem.

Ale ještě jednou se vrátíme do Náchoda v létě roku 1875. "Bohužel návštěva koncertu byla slabá – as 80 pravého umění milovných ctitelů. To slabé zúčastnění se při takové produkci dokonalých českých umělců neposlouží valně k chloubě města českého." A v roce 1941 publikoval Viktor Jahn v novinách U nás článek "Wihanův koncert v Náchodě", kde píše: "Možná, že mysl obecenstva byla tehdy příliš zaujata novou železniční tratí Choceň-Meziměstí, na které přesně po měsíci (26. července) nastala doprava. Náchodští si asi neuvědomili, že k nim přijel, po dostavníku ze Skalice, rodák z blízké Police n. M., neboť v referátě není o tom zmínky."

Každopádně z celého koncertu, potažmo celého turné, lze odvodit jednu důležitou věc: pánové Wihan a Jiránek prokázali ve svých dvaceti letech, že jsou skvěle připravenými hudebníky a těsně po skončení studia už dokázali svou hrou okouzlit obecenstvo v Čechách. O téměř šest desítek let později bude profesor Jiránek na první turné vzpomínat. Ke 40. výročí založení Českého kvarteta mimo jiné napíše: "[Josef Suk] byl pravým opakem prof. Wihana, jenž při zkouškách býval nevrlý a nevlídný. Takový býval už v mládí, jak jsem seznal v r. 1875, kdy po absolvování spojil se se mnou k několika koncertům na českém venkově." Je to jedna z nejtrefnějších charakteristik Hanuše Wihana. Vztekloun a rapl s až cholerickými záchvaty vzteku. K dokreslení Wihana, jako hudebníka, ještě dvě vzpomínky jeho kolegů. První je od hudebního skladatele Vítězslav Novák: "Dostalo se mi v životě vzácného štěstí, že jsem při tvoření nejednou pocítil podobnou extasi – Wihan jistě prožíval při hře velké chvíle. Bral hudbu nesmírně vážně, a proto byl někdy až bezohledně drsný vůči diletantismu. »Právě že mám své umění tak rád, bývám občas hrubým« napsal o sobě A. Rubinstein. S Wihanem to bylo stejné."

A druhá je vzpomínka klavíristy Jana Heřmana. "Nuže, jedna vzpomínka, kterou dovedu si ještě dnes vyvolati přeintensivně – pod pravou lopatkou. Bylo to mé vůbec první hraní s Českým kvartetem – zkouška na Fibichův klavírní kvartet. Dostalo se mi tehdy pravé indukce živého rytmu ve formě tří mocných štulců, jež mi nečekaně mezi hrou za ohromivšího mne řevu jakýchsi slabik »Pam-pa-dá« zasadil do žeber zle se nade mnou tyčící rudý Mistr Wihan. Tenkrát jsem se strašlivě vylekal, ale hlavní věc, ten živý rytmus, jak si jej Mistr představoval, do smrti nezapomenu a dobře jsem jej pochopil. A za to starému Wihanovi vděčím."

Na druhou stranu v osobním životě dokázal být Wihan laskavým a štědrým člověkem, který měl vždy soucit s těmi méně šťastnými. V době své největší slávy nakoupil třeba boty pro děti v Brandýse nad Orlicí, protože si všiml, že některé z nich jdou do školy bosky. Po smrti skladatele Karla Bendla finančně podporoval jeho dceru Marii (Mary) – a kdsyž se později vdala a opustila uměleckou dráhu, koupil jí celou výbavu... Člověk prostě není jednobarevná omalovánka.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Zápisy do prvních tříd budou probíhat bez osobní přítomnosti dětí ve škole

Zápisy do prvních tříd budou probíhat bez osobní přítomnosti dětí ve škole

Zápisy do prvních tříd základních škol zřízených městem Broumov budou vzhledem k vyhlášení mimořádné...

S Alenou Ulrichovou po čtyřech letech

S Alenou Ulrichovou po čtyřech letech

S Alenou Ulrichovou, která pochází z Teplic nad Metují, jsem udělal rozhovor v březnu 2016 poté, co ...

Odložení termínu celostátní sbírky Květinový den 2020

Odložení termínu celostátní sbírky Květinový den 2020

Je nám to velmi líto, ale vzhledem k současné epidemii COVID-19 a z toho vyplývajících vládních naří...

Na zasněžené silnici havarovala v serpentinách dodávka

Na zasněžené silnici havarovala v serpentinách dodávka

V části Horní Adršpach havaroval na silnici spojující Adršpach a Chvaleč osobní automobil.

Hospodářská komora spouští celostátní projekt Zachraň práci!

Hospodářská komora spouští celostátní projekt Zachraň práci!

Hospodářská komora vyzývá zaměstnavatele, aby se zapojili do celostátního projektu Zachraň práci! Um...

Doporučujeme

Mezinárodní soutěž Broumovská klávesa spustila registraci pro desátý ročník

kalvesa

Mezinárodní soutěž pro mladé klavíristy Broumovská klávesa už zná termín svého příštího ročníku. 10. ročník soutěže, určené klavíristům do 17 let, se uskuteční 24.–26. dubna 2020. Registrace pro účastníky již byla spuštěna... celý článek

 

Poslední komentáře