Broumovsko

Čtvrtek 20.červen 2019

Poslední aktualizace21.06.2019 04:44

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Hyde Park Magazín Z Bělého skalami na Junáckou vyhlídku

Z Bělého skalami na Junáckou vyhlídku

Email Tisk PDF
seznam článků
Z Bělého skalami na Junáckou vyhlídku
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Strana 7
Strana 8
Strana 9
Strana 10
Strana 11
Strana 12
Strana 13
Strana 14
Všechny strany

0 rodinný výletV rámci poznávání zajímavostí Národního Geoparku Broumovsko pro Vás dnes máme tip na malý nenáročný podzimní rodinný výlet, samozřejmě s jemným geologickým zaměřením. Tentokrát se vydáme do východní části Národní přírodní památky Polické stěny, jejíž pestře probarvená podzimní příroda v kombinaci s bizarními útvary pískovcových skal vdechuje zdejší krajině teprve to pravé kouzlo.

Z obce Bělý na Machovsku vystoupáme do vrcholových partií východní části vnější kuesty Polické pánve a budeme si všímat především neobyčejné modelace pískovcových skal, silnou měrou ovlivněné v tomto hornatém reliéfu mrazovým zvětráváním. Doporučená trasa má délku cca 8 km, resp. 10 km, podle okamžité nálady a sil účastníků výletu, a zdoláme celkové převýšení necelých 430 metrů. A jelikož se budeme toulat skalním bludištěm a v míjených okolních skalách hledat tvary nejrůznějších zvířátek, určitě se tento výlet zalíbí i Vašim dětem.

Nejlepším výchozím místem je rybníček asi 200 m za posledními chalupami obce Bělý. U rybníčku je turistický přístřešek, informační tabule a malá parkovací plocha. Odsud se vydáme po žluté turistické značce k rozcestníku Nad Bělým, a od něj budeme neznačenou lesní cestou stoupat Písčitým dolem, v jehož úžlabině vpravo od cesty rozhodně nepřehlédneme mohutné akumulace pískovcových balvanů, nezřídka ovinutých plazivými kořeny na skále uchycených stromů. V horní části Písčitého dolu zahneme dále vzhůru doleva po cestě, modro-žlutě značené trvale jako trasa cyklistického závodu Rallye Sudety. Ta nás na vrcholové plošině dovede opět na žlutou turistickou značku, po níž se vydáme doleva směrem na Junáckou vyhlídku.

Zde se po krátké době začneme proplétat mezi různě tvarovanými pískovcovými skalami Bludiště, kde najdeme hřibovité, homolovité nebo bochníkovité útvary či úzké skalní průchody. Na konci bludiště se nám otevře krásný výhled na Hejšovinu – Stolové hory z Junácké vyhlídky. Dále po žluté značce je to jen skok k rozcestí na Pánově kříži. Pokud se v tomto místě cítíme ještě svěží a plni sil, určitě si trasu prodloužíme o přibližně dvoukilometrový okruh na Božanovský Špičák s úžasnou vyhlídkou, kde cestou mezi skalami můžeme objevit pískovcové útvary Veverka, Kočka, Varan, Kačenka, Velbloud nebo Želva. Okruh nás zavede zpět k Pánovu kříži, odkud se vydáme po červené značce trasou nejstarší značené turistické cesty na Broumovsku "Z Hejšoviny na Hvězdu", vybudované již roku 1888. Jednu z vytesaných pískovcových značek můžeme najít vpravo na kraji cesty.

Z rozcestí Pod Božanovským Špičákem sejdeme po zelené značce na rozcestí U zabitého a odtud pohodlně po modré turistické značce dojdeme Černým dolem kolem potoka Židovka přes osadu Řeřišný zpět k našemu výchozímu místu - na rozcestí Nad Bělým.

Nezapomeňte si na výlet objednat krásné počasí, abyste si z této geoturistické vycházky přinesli domů kromě příjemné únavy také nádherné podzimní fotografie jako trvalé vzpomínky na další nevšední zážitky.

Více si můžete o zmíněných i dalších zajímavých lokalitách Národního Geoparku Broumovsko přečíst na: www.geopark.broumovsko.cz.

Foto Stanislav Stařík

Logo cz pl eu barevne

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Nabídka akcí na Broumovsku pro víkend od 21. do 23. června

Nabídka akcí na Broumovsku pro víkend od 21. do 23. června

Hned čtyři koncerty, Svatojánský jarmark, Běh z Police do Police, volejbalový turnaj či komentované ...

Sezónu letních open air koncertů v broumovském klášteře zahájí Tata Bojs s Filharmonií Hradec Králové

Sezónu letních open air koncertů v broumovském klášteře zahájí Tata Bojs s Filharmonií Hradec Králové

V pátek 21. června vystoupí v zahradě broumovského kláštera Tata Bojs s Filharmonií Hradec Králové. ...

Enablers v pátek v Soulkostele

Enablers v pátek v Soulkostele

Před rokem nás v Soulkostele navštívil kytarista Kevin Robert Thomson. Poslední červnový den to byl ...

Pohár Mistrů Evropy nese stopu Golf Clubu Grosshof

Pohár Mistrů Evropy nese stopu Golf Clubu Grosshof

Ve španělském Real Novo Sancti Petri Golf Club se ve dnech 4. - 6. června 2019 odehrálo Mistrovství ...

MTB Trilogy klepe na dveře. "Kdo nemá najeto, může zkusit pouze poslední etapu," vzkazují organizátoři

MTB Trilogy klepe na dveře. "Kdo nemá najeto, může zkusit pouze poslední etapu," vzkazují organizátoři

Za necelé tři týdny se do Teplic nad Metují sjedou závodníci ze všech koutů světa. 3. července se to...

Doporučujeme

S Evou Blažkovou o ocenění hejtmana Královéhradeckého kraje

evaaa

Ing. Eva Blažková, předsedkyně správní rady Nadačního fondu HOSPITAL BROUMOV, převzala dne 8. května 2019 na Pivovarském náměstí v Hradci Králové z rukou hejtmana KHK PhDr. Jiřího Štěpána "Pamětní medaili hejtmana Královéhradeckého kraje" za dlouhodobý rozvoj a podporu broumovské nemocnice... celý článek

 

Poslední komentáře