Broumovsko

Úterý 16.říjen 2018

Poslední aktualizace18.10.2018 04:04

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Hyde Park Magazín Z Bělého skalami na Junáckou vyhlídku

Z Bělého skalami na Junáckou vyhlídku

Email Tisk PDF
seznam článků
Z Bělého skalami na Junáckou vyhlídku
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Strana 7
Strana 8
Strana 9
Strana 10
Strana 11
Strana 12
Strana 13
Strana 14
Všechny strany

0 rodinný výletV rámci poznávání zajímavostí Národního Geoparku Broumovsko pro Vás dnes máme tip na malý nenáročný podzimní rodinný výlet, samozřejmě s jemným geologickým zaměřením. Tentokrát se vydáme do východní části Národní přírodní památky Polické stěny, jejíž pestře probarvená podzimní příroda v kombinaci s bizarními útvary pískovcových skal vdechuje zdejší krajině teprve to pravé kouzlo.

Z obce Bělý na Machovsku vystoupáme do vrcholových partií východní části vnější kuesty Polické pánve a budeme si všímat především neobyčejné modelace pískovcových skal, silnou měrou ovlivněné v tomto hornatém reliéfu mrazovým zvětráváním. Doporučená trasa má délku cca 8 km, resp. 10 km, podle okamžité nálady a sil účastníků výletu, a zdoláme celkové převýšení necelých 430 metrů. A jelikož se budeme toulat skalním bludištěm a v míjených okolních skalách hledat tvary nejrůznějších zvířátek, určitě se tento výlet zalíbí i Vašim dětem.

Nejlepším výchozím místem je rybníček asi 200 m za posledními chalupami obce Bělý. U rybníčku je turistický přístřešek, informační tabule a malá parkovací plocha. Odsud se vydáme po žluté turistické značce k rozcestníku Nad Bělým, a od něj budeme neznačenou lesní cestou stoupat Písčitým dolem, v jehož úžlabině vpravo od cesty rozhodně nepřehlédneme mohutné akumulace pískovcových balvanů, nezřídka ovinutých plazivými kořeny na skále uchycených stromů. V horní části Písčitého dolu zahneme dále vzhůru doleva po cestě, modro-žlutě značené trvale jako trasa cyklistického závodu Rallye Sudety. Ta nás na vrcholové plošině dovede opět na žlutou turistickou značku, po níž se vydáme doleva směrem na Junáckou vyhlídku.

Zde se po krátké době začneme proplétat mezi různě tvarovanými pískovcovými skalami Bludiště, kde najdeme hřibovité, homolovité nebo bochníkovité útvary či úzké skalní průchody. Na konci bludiště se nám otevře krásný výhled na Hejšovinu – Stolové hory z Junácké vyhlídky. Dále po žluté značce je to jen skok k rozcestí na Pánově kříži. Pokud se v tomto místě cítíme ještě svěží a plni sil, určitě si trasu prodloužíme o přibližně dvoukilometrový okruh na Božanovský Špičák s úžasnou vyhlídkou, kde cestou mezi skalami můžeme objevit pískovcové útvary Veverka, Kočka, Varan, Kačenka, Velbloud nebo Želva. Okruh nás zavede zpět k Pánovu kříži, odkud se vydáme po červené značce trasou nejstarší značené turistické cesty na Broumovsku "Z Hejšoviny na Hvězdu", vybudované již roku 1888. Jednu z vytesaných pískovcových značek můžeme najít vpravo na kraji cesty.

Z rozcestí Pod Božanovským Špičákem sejdeme po zelené značce na rozcestí U zabitého a odtud pohodlně po modré turistické značce dojdeme Černým dolem kolem potoka Židovka přes osadu Řeřišný zpět k našemu výchozímu místu - na rozcestí Nad Bělým.

Nezapomeňte si na výlet objednat krásné počasí, abyste si z této geoturistické vycházky přinesli domů kromě příjemné únavy také nádherné podzimní fotografie jako trvalé vzpomínky na další nevšední zážitky.

Více si můžete o zmíněných i dalších zajímavých lokalitách Národního Geoparku Broumovsko přečíst na: www.geopark.broumovsko.cz.

Foto Stanislav Stařík

Logo cz pl eu barevne

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Rozehrála se soutěž v "barevném" volejbale

Rozehrála se soutěž v "barevném" volejbale

V sobotu 6. října se rozehrála okresní soutěž v červeném a modrém minivolejbale. První turnajové kol...

Broumov navštívila ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová

Broumov navštívila ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová

Na návštěvu do našeho regionu zavítala v pátek ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. V Broum...

Předseda vlády České republiky se zajímá o teplický model vzdělávání

Předseda vlády České republiky se zajímá o teplický model vzdělávání

Na první pohled se může zdát, že o popularitu města Teplice nad Metují se starají pouze tamější skál...

Broumov rozstřílel Českou Skalici 5:0. Police vede tabulku

Broumov rozstřílel Českou Skalici 5:0. Police vede tabulku

V 10. kole 1.A třídy Slovan Broumov porazil Českou Skalici 5:0. Dvě branky vstřelil Hečko, po jedné ...

Broumov vyhlásil dotační programy na rok 2019

Broumov vyhlásil dotační programy na rok 2019

Rada města Broumova na svém zasedání dne 24. 9. 2018 projednala a schválila Program pro poskytování ...

Doporučujeme

Na vzniku domova pro seniory v Broumově se bude podílet kraj i město

domov

Pobytové zařízení pro seniory v Broumově je zase o kousek blíže k realizaci. Rada Královéhradeckého kraje schválila záměr spolupracovat s vedením města při přípravě
a stavbě domova pro seniory. Stejného názoru je i broumovské zastupitelstvo... celý článek

Poslední komentáře