Broumovsko

Sobota 23.únor 2019

Poslední aktualizace22.02.2019 08:44

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Hyde Park Magazín Z Bělého skalami na Junáckou vyhlídku

Z Bělého skalami na Junáckou vyhlídku

Email Tisk PDF
seznam článků
Z Bělého skalami na Junáckou vyhlídku
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Strana 7
Strana 8
Strana 9
Strana 10
Strana 11
Strana 12
Strana 13
Strana 14
Všechny strany

0 rodinný výletV rámci poznávání zajímavostí Národního Geoparku Broumovsko pro Vás dnes máme tip na malý nenáročný podzimní rodinný výlet, samozřejmě s jemným geologickým zaměřením. Tentokrát se vydáme do východní části Národní přírodní památky Polické stěny, jejíž pestře probarvená podzimní příroda v kombinaci s bizarními útvary pískovcových skal vdechuje zdejší krajině teprve to pravé kouzlo.

Z obce Bělý na Machovsku vystoupáme do vrcholových partií východní části vnější kuesty Polické pánve a budeme si všímat především neobyčejné modelace pískovcových skal, silnou měrou ovlivněné v tomto hornatém reliéfu mrazovým zvětráváním. Doporučená trasa má délku cca 8 km, resp. 10 km, podle okamžité nálady a sil účastníků výletu, a zdoláme celkové převýšení necelých 430 metrů. A jelikož se budeme toulat skalním bludištěm a v míjených okolních skalách hledat tvary nejrůznějších zvířátek, určitě se tento výlet zalíbí i Vašim dětem.

Nejlepším výchozím místem je rybníček asi 200 m za posledními chalupami obce Bělý. U rybníčku je turistický přístřešek, informační tabule a malá parkovací plocha. Odsud se vydáme po žluté turistické značce k rozcestníku Nad Bělým, a od něj budeme neznačenou lesní cestou stoupat Písčitým dolem, v jehož úžlabině vpravo od cesty rozhodně nepřehlédneme mohutné akumulace pískovcových balvanů, nezřídka ovinutých plazivými kořeny na skále uchycených stromů. V horní části Písčitého dolu zahneme dále vzhůru doleva po cestě, modro-žlutě značené trvale jako trasa cyklistického závodu Rallye Sudety. Ta nás na vrcholové plošině dovede opět na žlutou turistickou značku, po níž se vydáme doleva směrem na Junáckou vyhlídku.

Zde se po krátké době začneme proplétat mezi různě tvarovanými pískovcovými skalami Bludiště, kde najdeme hřibovité, homolovité nebo bochníkovité útvary či úzké skalní průchody. Na konci bludiště se nám otevře krásný výhled na Hejšovinu – Stolové hory z Junácké vyhlídky. Dále po žluté značce je to jen skok k rozcestí na Pánově kříži. Pokud se v tomto místě cítíme ještě svěží a plni sil, určitě si trasu prodloužíme o přibližně dvoukilometrový okruh na Božanovský Špičák s úžasnou vyhlídkou, kde cestou mezi skalami můžeme objevit pískovcové útvary Veverka, Kočka, Varan, Kačenka, Velbloud nebo Želva. Okruh nás zavede zpět k Pánovu kříži, odkud se vydáme po červené značce trasou nejstarší značené turistické cesty na Broumovsku "Z Hejšoviny na Hvězdu", vybudované již roku 1888. Jednu z vytesaných pískovcových značek můžeme najít vpravo na kraji cesty.

Z rozcestí Pod Božanovským Špičákem sejdeme po zelené značce na rozcestí U zabitého a odtud pohodlně po modré turistické značce dojdeme Černým dolem kolem potoka Židovka přes osadu Řeřišný zpět k našemu výchozímu místu - na rozcestí Nad Bělým.

Nezapomeňte si na výlet objednat krásné počasí, abyste si z této geoturistické vycházky přinesli domů kromě příjemné únavy také nádherné podzimní fotografie jako trvalé vzpomínky na další nevšední zážitky.

Více si můžete o zmíněných i dalších zajímavých lokalitách Národního Geoparku Broumovsko přečíst na: www.geopark.broumovsko.cz.

Foto Stanislav Stařík

Logo cz pl eu barevne

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Hronovská škola chce nést jméno vědce Otty Wichterleho

Hronovská škola chce nést jméno vědce Otty Wichterleho

Rada Královéhradeckého kraje odsouhlasila podání návrhu Střední školy průmyslové, textilní a polygra...

Skončila první jednání s autobusovými dopravci

Skončila první jednání s autobusovými dopravci

Ve středu skončilo první kolo jednání o nových smluvních podmínkách na zajištění veřejné autobusové ...

Vzpomínky pamětníků z Broumovska ožijí díky reportážím místních žáků a studentů

Vzpomínky pamětníků z Broumovska ožijí díky reportážím místních žáků a studentů

I v letošním roce pokračuje projekt Příběhy našich sousedů, který přibližuje vzpomínky pamětníků po ...

Nabídka akcí na Broumovsku pro víkend od 22. do 24. února

Nabídka akcí na Broumovsku pro víkend od 22. do 24. února

Sláva piva a klobás, Božanovský zelák, dva plesy, kino, divadlo pro děti, Masopust v Křinicích, děts...

Přejezd Javořích hor asi není pro teenagery

Přejezd Javořích hor asi není pro teenagery

Emerich Rath byl všestranný sportovec, ale především vášnivý lyžař a propagátor tohoto krásného spor...

Doporučujeme

"Zahraniční pobyt byl pro mě jednou z nejdůležitějších životních zkušeností," říká Eva Vodochodská z Broumova

eva

Díky Vzdělávacímu fondu AMOS se archivářka Eva Vodochodská mohla vydat na dvouměsíční pracovní stáž do Diecézního archivu v rakouském městě Sankt Pölten. Níže najdete krátký rozhovor o její zahraniční zkušenosti, a kdo by se chtěl inspirovat, může zažádat o stipendium v letošní výzvě fondu AMOS. Uzávěrka přihlášek je 31. května 2019... celý článek

 

Poslední komentáře