Broumovsko

Středa 26.červen 2019

Poslední aktualizace27.06.2019 04:30

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Hyde Park Názory Beseda s mysliveckou veřejností na téma vlci na Broumovsku

Beseda s mysliveckou veřejností na téma vlci na Broumovsku

Email Tisk PDF
seznam článků
Beseda s mysliveckou veřejností na téma vlci na Broumovsku
Strana 2
Strana 3
Všechny strany

IMG 3764Ve středu 25. května 2016 uspořádali pracovníci Správy CHKO Broumovsko a členové Hnutí DUHA Olomouc ve spolupráci s Českomoravskou mysliveckou jednotou setkání s mysliveckou veřejností na téma výskytu vlků na Broumovsku. Besedy se zúčastnilo přes třicet zájemců nejen z řad myslivců.

Zástupci Hnutí DUHA seznámili účastníky setkání s aktuálním stavem populace vlků v Evropě. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Správa CHKO Broumovsko představila prezentaci zaměřenou na současný výskyt vlků a problematiku škod způsobených vlky na Broumovsku. Podstatnou část čtyřhodinového programu využili účastníci k zaujaté a chvílemi i vzrušené diskuzi o vlivu vlků na populaci kopytníků a škodách způsobených chovatelům domácích zvířat. Zástupci ochrany přírody nastínili možná řešení soužití s velkými šelmami v kulturní krajině.

AOPK ČR, Správa CHKO Broumovsko připravuje další osvětově - vzdělávací akce, které proběhnou v rámci oslav 25. výročí vyhlášení CHKO Broumovsko. Od 9. června do 26. července 2016 bude v polickém klášteře ke zhlédnutí výstava Soužití s velkými šelmami: náročný úkol a příležitost. Plánována je také další beseda k tomuto tématu, tentokrát především pro zemědělce a veřejnost.

Hana Heinzelová, vedoucí Správy CHKO Broumovsko řekla: "Výskyt vlků na Broumovsku je výsledkem přirozeně se zvyšující populace těchto ohrožených živočichů ve střední Evropě. Je novou skutečností, která přináší problémy zejména chovatelům ovcí v oblasti a je třeba na ni reagovat a přijmout preventivní opatření, která sníží riziko dalších škod."

Miroslav Kutal, koordinátor Hnutí DUHA Olomouc dodal: "Všude, kam se po desetiletích nepřítomnosti vrací velké šelmy, se mísí radost a obavy z návratu vrcholových predátorů. Zkušenosti z Beskyd a dalších oblastí výskytu šelem ukazují, že soužití lidí a šelem je možné. Věřím, že se to povede i na Broumovsku."

"Diskuzní přednáška pro mne osobně byla velkým přínosem a věřím, že i pro většinu přítomných. Zaměstnanci správy CHKO mne potěšili svým profesionálním a objektivním přístupem. Spolu se členy Hnutí Duha nám předali množství poznatků a informací o životě a chování vlků ve střední Evropě, a potažmo i počátky výskytu v Čechách v posledních letech. Seznámili nás s objektivními fakty o výskytu vlků na území CHKO Broumovsko. Není jich bohužel ještě dostatečné množství, aby šlo vyvodit jednoznačné závěry, nicméně je naprosto zřejmé, že se jedná o smečku několika vlků s totožnými znaky v chování vlčí populace volně žijící v kulturní krajině Německa a Polska. Pro nás myslivce vlci samozřejmě znamenají jistý nový problém, na který my ani zvěř nejsme připraveni. Je to něco naprosto nového a nebude to mnohde jednoduché. Co to přinese do budoucna, nemůže dnes nikdo z nás předjímat. Ale věřím, že to úspěšně zvládneme i s vlky," uvedl předseda myslivecké komise Okresního mysliveckého spolku Náchod ČMMJ Jiří Scholz.

obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Osobitá živelnost protinožců v Edenu

Osobitá živelnost protinožců v Edenu

V broumovském Edenu se v neděli 23. června konal další koncert. Zahájení v neobvyklém odpoledním čas...

Během léta vznikne v Broumově nové workoutové hřiště

Během léta vznikne v Broumově nové workoutové hřiště

Letošní léto postavíme v prostoru sportovního areálu Emericha Ratha nové workoutové hřiště. Jedná se...

Bosá identita

Bosá identita

"Voní to tu levandulí a česnekem, bylo nám u vás krásně," loučíme se s publikem Francouzského dne. V...

Se začátkem léta bude mít Broumovsko svého mobilního průvodce

Se začátkem léta bude mít Broumovsko svého mobilního průvodce

Do začátku léta vytvoříme mobilního průvodce napříč tímto česko - polským regionem.

Mladí sokoli vylétli ze skal Broumovska

Mladí sokoli vylétli ze skal Broumovska

Hnízdní sezóna sokolů na Broumovsku skončila. Hned sedm mladých sokolů v uplynulých dnech vyletělo z...

Doporučujeme

S Evou Blažkovou o ocenění hejtmana Královéhradeckého kraje

evaaa

Ing. Eva Blažková, předsedkyně správní rady Nadačního fondu HOSPITAL BROUMOV, převzala dne 8. května 2019 na Pivovarském náměstí v Hradci Králové z rukou hejtmana KHK PhDr. Jiřího Štěpána "Pamětní medaili hejtmana Královéhradeckého kraje" za dlouhodobý rozvoj a podporu broumovské nemocnice... celý článek

 

Poslední komentáře