Broumovsko

Čtvrtek 2.červenec 2020

Poslední aktualizace 3.07.2020 04:17

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Hyde Park Názory Broumovská klávesa

Broumovská klávesa

Email Tisk PDF
kahanek1

Když jsem v létě 2007 poprvé přijel do Broumova – účinkovat na koncertě festivalu Za poklady Broumovska – nevycházel jsem z údivu. Do docela netradičního koncertního prostředí (jen částečně zrekonstruovaného kostelíku v malé vesnici u hranic) přišlo na vystoupení dvou mladých muzikantů několik set lidí! Později jsem zjistil, že je to zde zcela normální, a začal jsem se pídit po důvodu.

Narazil jsem na velkou skupinu lidí, které spojuje nejen láska k jejich kraji a touha po skutečně kulturním životě, ale také schopnost dávat svým myšlenkám reálnou podobu a dotahovat je do konce. Od té doby jsem byl na Broumovsku mnohokrát a vždy jsem viděl něco nového – další kus upravené zámecké zahrady, nový koncertní sál či třeba „jen" nově omítnutý dům u náměstí. Co je však snad ještě důležitější, vždy jsem měl chuť znovu usednout ke klavíru a zahrát si – protože tady bylo o čem hrát.

Ten pocit je do značné míry nesdělitelný, musí se zažít. A tak jsem si řekl, že bych to intenzivní a nezapomenutelné cosi, pro nás muzikanty tak nepostradatelné, rád zprostředkoval více lidem. A protože nejvnímavější ze všech jsou děti, napadlo mne, že by bylo nejlepší vymyslet a uspořádat akci právě pro ně. Rozhodnutí padlo na dětskou klavírní soutěž. Při ní totiž mohou místní genius loci zažít nejen soutěžící děti ale i jejich rodiče a pedagogové. Ti všichni také poznají Broumovsko jako kraj s bohatou historií i současností a úžasnými přírodními krásami. A protože by byla škoda omezovat se pouze na české luhy a háje, pojal jsem soutěž jako mezinárodní.

Touto myšlenkou byli nadšeni nejen mí přátelé z Agentury pro rozvoj Broumovska, bez jejichž partnerství bych se neobešel, ale později i spousta učitelů ZUŠ, s nimiž jsem o soutěži hovořil. Mou víru ve smysluplnost a životaschopnost celé akce potvrzovaly i významné osobnosti hudebního světa, které jsem kontaktoval zejména v souvislosti s jejich účastí v porotě – ze všech oslovených, mezi nimiž byli např. klavírní virtuos a vedoucí oddělení klávesových nástrojů na Akademii múzických umění v Praze prof. Ivan Klánský, prof. Noemi Maczelka z Univerzity v Szegedu, Generální ředitel České filharmonie David Mareček či intendant Symfonického orchestru Českého rozhlasu a koncertní pianista Jan Simon, neodmítl účast ani jeden!

Mezinárodní dětská soutěž Broumovská klávesa se tedy stává skutečností. Od 6. do 8. května 2011 si nejmladší generace klavíristů z celého světa dává dostaveníčko v Broumově a já doufám, že i Vy budete u toho. Srdečně Vás všechny zvu! Projekt Broumovská klávesa 2011 byl podpořen granty Královéhradeckého kraje a města Broumova.

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Noční hrané prohlídky odhalí v klášteře tajemství broumovského meteoritu

Noční hrané prohlídky odhalí v klášteře tajemství broumovského meteoritu

V pátek 3. července startují v národní kulturní památce broumovského kláštera Noční hrané prohlídky....

Nabídka akcí na Broumovsku pro víkend od 3. do 5. července

Nabídka akcí na Broumovsku pro víkend od 3. do 5. července

Koncerty dvou festivalů, cyklistický závod, vernisáž a možnost navštívit kostely na Broumovsku. To j...

Dnes začalo dopravní omezení v Broumově. Vznikne nový prostor před úřadem a místo pro přecházení

Dnes začalo dopravní omezení v Broumově. Vznikne nový prostor před úřadem a místo pro přecházení

Dnes začnou stavební práce na rekonstrukci místa pro přecházení a úpravě prostoru před městským úřad...

Volejbalistům Broumova těsně unikl Letní pohár

Volejbalistům Broumova těsně unikl Letní pohár

Po uvolnění nařízení vlády se volejbalisté Slovanu Broumov zapojili do Letního poháru. Hrálo se vyřa...

První červencový týden nabídne hned dva živé koncerty festivalu Za poklady Broumovska

První červencový týden nabídne hned dva živé koncerty festivalu Za poklady Broumovska

Ve středu 1. července zamíří festival Za poklady Broumovska do obce Vižňov, kde v kostele sv. Anny p...

Doporučujeme

Rozhovor se Stanislavem Pitašem o akci Free World Broumov 2020

13346582 954272128004039 1456887943798586450 n 1

"Člověk musí být trochu šílený, aby mohly vznikat výjimečné věci."

V sobotu 5. září se bude v Broumově konat zcela unikátní akce. Pokud vše vyjde podle představ, mělo by se ten den na Mírovém náměstí sejít 160 hudebníků, aby si společně zahráli několik známých rockových šlágrů. Něco podobného nemá v České republice obdoby a Broumov se tak hlásí o jedinečné prvenství. Více o akci nám prozradí její organizátor, pan Stanislav Pitaš...celý článek

 

Poslední komentáře