Broumovsko

Čtvrtek 2.červenec 2020

Poslední aktualizace 3.07.2020 04:17

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Hyde Park Názory DOKUMENT - Jan Školník: Uvítací řeč k zahájení kulturní sezóny na Broumovsku

DOKUMENT - Jan Školník: Uvítací řeč k zahájení kulturní sezóny na Broumovsku

Email Tisk PDF
skolnik

Jako DOKUMENT v plném znění zveřejňujeme uvítací řeč k zahájení kulturní sezóny 2011 Agentury pro Rozvoj Broumovska, kterou 1. května pronesl v klášterní zahradě Jan Školník a poté nám ji poskytl ke zveřejnění. Původní článek o akci.

"Vážené dámy, vážení pánové,

dovolte mi přivítat Vás u příležitosti zahájení kulturní sezóny 2011 Agentury pro rozvoj Broumovska.

Nejprve bych rád poděkoval Benediktinskému opatství za možnost působit v těchto prostorách a jsme moc rádi, že máme i další partnery umožňující nám provoz Zahrady* - všem děkujeme.

A to, že právě zde zahajujeme letošní kulturní rok, má svou hlubokou symboliku. Symboliku hodnot, kterých si vážíme, jsme k nim pokorní a které areál kláštera reprezentuje. Připomínám, že části této Zahrady* byly klausurními a jsou prodchnuté modlitbami, chcete-li duchovnem, které by nás mělo zavazovat. V širším kontextu nám benediktini odkázali i krajinu, kterou jsme se shodli ochraňovat. Rád připomínám, že dnešní den byl před 20 lety dnem vzniku Chráněné krajinné oblasti Broumovsko.

Kulturní program dnešního dne zahájila pohádka O Šípkové Růžence pod památným dubem a bude pokračovat vernisáží paní Marie Jose Růžičkové ve výstavní síni Zahrady* za mnou. Ve spodním patře domku se podívejte, jak vitráže, které jsou mezi vystavenými díly paní Růžičkové, vznikají. Materiál darovala Ulita stejně jako um předvádějících v rámci svého kroužku. Ve stejných prostorách prezentuje základní škola Hradební svou „přihlášku" našeho dubu do jubilejního 10. ročníku soutěže Strom roku. Ve čtyři hodiny se rozezní tóny koncertu našeho významného partnera, místní základní umělecké školy. Dnešní program byl připravován a zkoušen právě pro tuto příležitost.  

Zde bych rád zmínil, že ZUŠka je nám velmi významným partnerem i při pořádání 1. ročníku mezinárodní klavírní soutěže mládeže, která se koná od 4. do 8. května v Broumově. V ty dny se k nám sjedou nejlepší mladí umělci z celé země a já Vás zvu na koncert vítězů, který se uskuteční na závěr soutěže dne 8. května v 16 hodin v klášterním kostele sv. Vojtěcha. Koncert bude zaznamenán dalším z našich partnerů, Českým rozhlasem Hradec Králové.

A ještě něco k dnešku, v altánu je po celou dobu instalována výstava prací žáků mateřských škol na téma léto, květiny, stromy. Kromě akcí v Zahradě probíhá celé odpoledne v areálu kláštera ( v tzv. Růžovém dvoře) „Líbání pod třešní", které připravil Klub My 2011. Zvu Vás i tam k realizaci tohoto příjemného májového obyčeje. V 18 hodin se můžete těšit na skvělý koncert špičkového jazzového klavíristy Karla Růžičky a jeho hosta kontrabasisty Josefa Feča, jenž je pořádaný v klášterním kostele sv. Vojtěcha.

A teď důležité upozornění, na všechny dnešní akce je vstup volný.

Ještě jednou je tedy třeba zmínit, že vše, co děláme, by nebylo možné bez partnerů a dárců. Moc si jejich pomoci vážíme a stále na ně myslíme. A všem upřímně děkujeme.

Dovolte mi také zmínit, že Broumov je známý svými investicemi do veřejného prostoru a zeleně a stal se pro letošní rok „Městem stromů",  jako zatím nejmenší oceněné město. Úspěch v této soutěži je zavazující a program klášterní Zahrady* se svými akcemi hlásí k podpoře tohoto titulu.

Byli bychom rádi, kdybyste dle Vašich možností naše aktivity podpořili i Vy. A to buď formou DMS ve formě ZAHRADA nebo formou daru přes portál darujme.cz, který najdete na webu Agentury pro rozvoj Broumovska na adrese www.aprb.broumovsko.cz . Vaše podpora by mohla přispět k většímu rozsahu programu a nezávislosti při ctění hodnot, ke kterým se i místem působení hlásíme.

Hlásíme se k víře, že se posuzujeme podle činů a ne předsudků a spekulací. Že není důležité jen co, ale i to jak se věci dělají. Že to jak se věci dělají je posuzováno v souvislosti s hodnotami,   které bychom měli a chceme respektovat. A také že vize je důležitou součástí porozumění. Tato víra mi dovoluje věřit v návrat důvěry a hodnot jakou je dané slovo, slib, či odpovědnost. Promiňte za tuto vsuvku, ale zdá se mi, že současné praktikování demokracie nepřispívá příliš k naší kultivaci.

Kultura je totiž také hodnotou, nikoliv doplňkem, ale reálnou součástí života. Jsem velmi rád, že Agentura pro rozvoj Broumovska může i díky Vám přispívat k tomuto způsobu života.

Nyní mi dovolte požádat jednoho z Vás, aby symbolickým přestřižením pásky zahájil letošní kulturní sezónu. Její součástí budou krom již zmíněného oblíbené Noční prohlídky Zahrady* a kláštera, tradiční Vinum et cetera, festival Za poklady Broumovska, umělecké dílny v Zahradě*, koncerty a mnoho a mnoho dalšího.

Ještě jednou děkuji našim podporovatelům, Vám, Vašim obcím a odpovědným podnikatelům sdruženým v Podnikatelském klubu Broumovska! Díky.

Jsem opravdu moc rád, že jste přišli. Bavte se!

V Broumově, 1. května 2011, Jan Školník, Agentura pro rozvoj Broumovska o.s."

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Noční hrané prohlídky odhalí v klášteře tajemství broumovského meteoritu

Noční hrané prohlídky odhalí v klášteře tajemství broumovského meteoritu

V pátek 3. července startují v národní kulturní památce broumovského kláštera Noční hrané prohlídky....

Nabídka akcí na Broumovsku pro víkend od 3. do 5. července

Nabídka akcí na Broumovsku pro víkend od 3. do 5. července

Koncerty dvou festivalů, cyklistický závod, vernisáž a možnost navštívit kostely na Broumovsku. To j...

Dnes začalo dopravní omezení v Broumově. Vznikne nový prostor před úřadem a místo pro přecházení

Dnes začalo dopravní omezení v Broumově. Vznikne nový prostor před úřadem a místo pro přecházení

Dnes začnou stavební práce na rekonstrukci místa pro přecházení a úpravě prostoru před městským úřad...

Volejbalistům Broumova těsně unikl Letní pohár

Volejbalistům Broumova těsně unikl Letní pohár

Po uvolnění nařízení vlády se volejbalisté Slovanu Broumov zapojili do Letního poháru. Hrálo se vyřa...

První červencový týden nabídne hned dva živé koncerty festivalu Za poklady Broumovska

První červencový týden nabídne hned dva živé koncerty festivalu Za poklady Broumovska

Ve středu 1. července zamíří festival Za poklady Broumovska do obce Vižňov, kde v kostele sv. Anny p...

Doporučujeme

Rozhovor se Stanislavem Pitašem o akci Free World Broumov 2020

13346582 954272128004039 1456887943798586450 n 1

"Člověk musí být trochu šílený, aby mohly vznikat výjimečné věci."

V sobotu 5. září se bude v Broumově konat zcela unikátní akce. Pokud vše vyjde podle představ, mělo by se ten den na Mírovém náměstí sejít 160 hudebníků, aby si společně zahráli několik známých rockových šlágrů. Něco podobného nemá v České republice obdoby a Broumov se tak hlásí o jedinečné prvenství. Více o akci nám prozradí její organizátor, pan Stanislav Pitaš...celý článek

 

Poslední komentáře