Broumovsko

Sobota 17.duben 2021

Poslední aktualizace17.04.2021 04:30

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Hyde Park Názory Eva Kašparová: "Tato doba nám ukázala i charaktery lidí a jejich slabé i silné stránky."

Eva Kašparová: "Tato doba nám ukázala i charaktery lidí a jejich slabé i silné stránky."

Email Tisk PDF

evaNěkolika lidem z Broumovska jsem položil několik otázek. Nyní odpovídá ředitelka Centra sociálních služeb Naděje Broumov Eva Kašparová.

Je to už rok, kdy byl vládou vyhlášený nouzový stav. Prožíváte i teď obavy z nakažení, z budoucnosti, nebo se situace již stala denním chlebem současné doby?

Mám obavy z onemocnění druhých lidí, ale více z toho, co nám tato doba vzala a ještě vezme. Určitě nebude již tak bezstarostná. Na druhou stranu ukázala i charaktery lidí a jejich slabé i silné stránky. Lidi kolem mne vnímám jako smutnější, ale přesto odhodlané. Jsou však mezi námi i ti, kteří bojují proti chandrám a apatii a pomáhají například hudbou, přiloží pomocnou ruku, milý úsměv. Všímejme si a opětujme to dobré a bude zase lépe.

Internet je plný různých teorií o původu viru, účinnosti vakcín či důvěryhodnosti vedení státu. Jak si to vše vysvětluje váš "selský" rozum?

Myslím, že za nějaký čas se ukáže, jak to s virem bylo nebo nebylo. K důvěryhodnosti vedení státu se nechci vyjadřovat. Jsem nucena se pokusit v daných, mnohdy chaotických rozhodnutích orientovat, ale spíše být vždy o krok napřed. Někdy je ten "selský" rozum k nezaplacení, protože bez pragmatického a někdy i hraničního rozhodnutí by nás to stálo i cenu nejvyšší.

Studenti broumovského gymnázia v nedávné anketě objevili dosud netušené možnosti, jak trávit volný čas o samotě a sám se sebou. Jak je to u vás?

Já se samotou nemám vůbec žádný problém. I bez covidu jsem vždy upřednostňovala spíše samotářský "mód". Člověk, který je celý den mezi lidmi, řeší jejich starosti a problémy, musí tu energii někde načerpat. Každodenním pohonem a velkou láskou jsou moji lovečtí psi a pobyt v přírodě při výkonu práva myslivosti. Ne každý však samotu vnímá pozitivně. Vidím to každý den u nás v domově pro seniory, kdy takto dlouhý čas bez kontaktu s blízkými způsobuje velké a nezhojitelné šrámy na duši těch nejzranitelnějších.

Co vám zaručeně zvedne náladu?

Nejvíc mi zvedne náladu, když vidím alespoň na chvilku štěstí a spokojenost v unavených, ale laskavých očích našich obyvatel domova pro seniory. Mám také ráda dobré vínko a hudbu. Miluju zahradničení, i když je to systém pokus – omyl. Každá kytička nebo keř jsou zárukou lepší nálady a znamením, že po každé, sebekrutější zimě přijde zase jaro.

Asi většinou ženy mají v současné době trable s tím, co pořád doma vařit. Poraďte nějaký svůj oblíbený recept! Podrobně prosím, ať si to můžeme uvařit či připravit.

S oblíbeným receptem to je u mne složitější. Vařím ráda a hodně, protože mými strávníky jsou čtyři chlapi tří generací. Ti mají rádi klasiku, jako jsou omáčky a masíčka 1000 x jinak. Jako myslivkyně zařazuji pravidelně také zvěřinu. S receptem je to ale těžké, protože při vaření improvizuji a nikdy se nedržím žádných receptů, to mě nebaví. Pokaždé je to vlastně překvapení.

Co uděláte, až to všechno skončí? A nechci slyšet, jak naočkovaní vyrazíte do Chorvatska.

Obávám se, že to ještě dlouho neskončí. Touto zkušeností bude naše konání ovlivněno určitě i v budoucnu. Nechci to nijak zakřiknout, ale budu ráda i jen za bezstarostnou možnost posedět se sousedy a kamarády, opéct si buřta a navštívit známé, které jsme dlouho nemohli vidět. Ráda si zajedu zase zalyžovat a bez Chorvatska a přeplněných pláží se s klidným srdcem obejdu.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Na autobus jedoucí do Broumova zřejmě někdo střílel

Na autobus jedoucí do Broumova zřejmě někdo střílel

Ve středu krátce před 23. hodinou přijali policisté oznámení o poškozeném autobusu. U linkového auto...

Dal si pár piv a na mopedu ujížděl policejní hlídce

Dal si pár piv a na mopedu ujížděl policejní hlídce

V sobotu 10. dubna krátce před půl jedenáctou večer se policejní hlídka rozhodla zastavit osobu jedo...

Které hodnoty nám ve společnosti chybí? Broumovské diskuse se ptají politiků, filozofů a osobností z různých sfér života

Které hodnoty nám ve společnosti chybí? Broumovské diskuse se ptají politiků, filozofů a osobností z různých sfér života

Diskusní konference Broumovské diskuse, která se každoročně koná počátkem listopadu v broumovském kl...

Broumov 2028: Aktivní občan(ství)

Broumov 2028: Aktivní občan(ství)

Jsme přesvědčeni, že i v malém městě, jako je Broumov, to může tepat životem, a to díky propojené a ...

Free World Broumov 2021

Free World Broumov 2021

Rozhovor se Stanislavem Pitašem o 2. ročníku akce Free World Broumov, která by se měla uskutečnit po...

Doporučujeme

Baletka Daniela Valešová zabodovala na celosvětovém finále!

DSC 0914

Žákyně Balletu Petit, pod vedením trenérek Elišky Uhlířové a Kateřiny Drašnarové, se v prosinci zúčastnily finále celosvětové soutěže Dance Star, kde získaly několik cenných medailí! Českou republiku zde reprezentovaly Daniela Valešová a Andrea Šrámková. Daniela Valešová pravidelně dojíždí z Broumova do Hradce Králové a poctivě se účastní všech baletních tréninků... celý článek

 

 

Poslední komentáře

Fotka dne

free