Broumovsko

Neděle 29.listopad 2020

Poslední aktualizace 1.12.2020 04:31

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Hyde Park Názory Jak můžeme minimalizovat rozsah druhé vlny COVID-19 na Broumovsku

Jak můžeme minimalizovat rozsah druhé vlny COVID-19 na Broumovsku

Email Tisk PDF

nemocPřestože mnozí se pojmu „druhá vlna“ u infekce COVID-19 raději vyhýbají, čísla jsou neúprosně jasná. Při první vlně na jaře letošního roku dosahovaly celorepublikové počty přes 300 nově nakažených za den, v počátku léta poklesly i díky uplatňování široké škály preventivních opatření na několik desítek denně, v posledních týdnech znovu opakovaně přesáhly 400 nakažených za den.

Obdobná je i situace v Královéhradeckém kraji a okrese Náchod. Na vrcholu první vlny bylo v kraji okolo 150 aktivních případů, do začátku prázdnin klesl tento počet pod 20 a aktuálně se znovu vyšplhal nad 140 nemocných, přičemž v samotném okrese Náchod je v tuto chvilku nemocných téměř 40. Onemocnění aktuálně postihuje častěji mladší méně rizikové osoby, nicméně starším se zcela nevyhýbá. V průběhu léta jsem se sám setkal s případy poměrně mladých pacientů, u kterých závažný průběh onemocnění vyžadoval hospitalizaci.

Uvedená čísla nerekapituluji proto, abychom se navzájem strašili, ale proto, abychom i v následujícím období zachovávali rozumnou míru obezřetnosti. Mnohá účinná preventivní opatření můžeme provádět na základě vlastních rozhodnutí bez toho, abychom se nutně spoléhali na poněkud chaotická celostátní doporučení. Každý z nás si musí uvědomit, že pokud má kašel a teplotu, nemůže si být jistý, že koronavirovou infekci nemá, a podle toho se musí chovat.

Nenahraditelné je ověření přítomnosti infekce pomocí testování, které je dostupné v Náchodě a Hradci Králové. Dokud není negativní výsledek testu znám, je třeba zabránit případnému nakažení ostatních. Proto už samotné zařízení testování cestou praktického lékaře je nutné udělat telefonicky, abychom v čekárně a ordinaci lékaře infekci nešířili. V případě podezření na infekci je rovněž nutné vyhýbat se kontaktu s dalšími lidmi.

Preventivní opatření můžeme alespoň v menší míře uplatňovat i v běžném životě. Pokud nemáme příznaky nemoci, není účelné nosit roušky venku v lese nebo na zahradě, ale zejména starší a nemocní lidé by ji měli nosit v obchodě či při jiných setkání s větším počtem lidí. Vyhláškou je tato povinnost od 1. září určena ve zdravotnických zařízeních, lékárnách, na úřadech, v prostředcích hromadné dopravy a také na akcích nad 100 účastníků.

Kromě roušek bychom neměli zapomínat na dvě velice účinná opatření, kterými jsou mytí a dezinfekce rukou a dodržování sociální distance – jde o například o to, abychom si v čekárně u lékaře pokud možno nesedali do těsné blízkosti dalších lidí a zároveň se snažili o udržení rozestupů u pokladny v supermarketu. Věřím tomu, že když budeme na tato jednoduchá pravidla myslet, mohou být dopady covidové pandemie v našem regionu menší. Můžeme takto chránit zdraví nás i našich blízkých, ale také přispět k zachování "normálního života" v našem regionu.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Den otevřených dveří Gymnázia Broumov bude v upravené podobě

Den otevřených dveří Gymnázia Broumov bude v upravené podobě

V sobotu 28. listopadu se bude konat Den otevřených dveří Gymnázia Broumov, jen v trochu upravené po...

V broumovském klášteře probíhá druhý ročník Sympozia ilustrace

V broumovském klášteře probíhá druhý ročník Sympozia ilustrace

Pět významných českých ilustrátorů a jeden zahraniční host se představí na druhém ročníku Sympozia i...

Vítězný architektonický návrh na rekonstrukci domu na Kostelním náměstí

Vítězný architektonický návrh na rekonstrukci domu na Kostelním náměstí

V dubnu 2020 byla vyhlášena výzva na zpracování architektonického návrhu na rekonstrukci objektu č.p...

Poděkování za potravinovou sbírku

Poděkování za potravinovou sbírku

Vážení účastníci potravinové sbírky, ráda bych se s Vámi podělila o velkou radost, kterou spolek Ape...

Užijte si středeční večer s online koncertem ArtCafé

Užijte si středeční večer s online koncertem ArtCafé

Ve středu 25. listopadu od 19 hodin vysílá hudební klub ArtCafé online koncert Tomáš Sýkora Trio. Ži...

Doporučujeme

Něco podobného ještě v České republice nebylo

6

Sešlo se to vlastně úplně náhodně. Na jedné straně akce Free World Broumov, jejíž podtext tvořila myšlenka o svobodomyslnosti, na druhém pocitovém pólu zpráva, že pořadateli sobotního sedánku, panu Stanislavu Pitašovi, úřady zavírají klub Eden. To zapůsobilo na mnoho lidí jako bodnutí do srdce, nikdo tomu nechtěl věřit a poté - když se informace potvrdila - to tak nikdo nechtěl nechat... celý článek

 

 

Poslední komentáře

Fotka dne

Dětská skupina propagace2020 SRPEN web