Broumovsko

Sobota 26.září 2020

Poslední aktualizace26.09.2020 04:01

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Hyde Park Názory Jak můžeme minimalizovat rozsah druhé vlny COVID-19 na Broumovsku

Jak můžeme minimalizovat rozsah druhé vlny COVID-19 na Broumovsku

Email Tisk PDF

nemocPřestože mnozí se pojmu „druhá vlna“ u infekce COVID-19 raději vyhýbají, čísla jsou neúprosně jasná. Při první vlně na jaře letošního roku dosahovaly celorepublikové počty přes 300 nově nakažených za den, v počátku léta poklesly i díky uplatňování široké škály preventivních opatření na několik desítek denně, v posledních týdnech znovu opakovaně přesáhly 400 nakažených za den.

Obdobná je i situace v Královéhradeckém kraji a okrese Náchod. Na vrcholu první vlny bylo v kraji okolo 150 aktivních případů, do začátku prázdnin klesl tento počet pod 20 a aktuálně se znovu vyšplhal nad 140 nemocných, přičemž v samotném okrese Náchod je v tuto chvilku nemocných téměř 40. Onemocnění aktuálně postihuje častěji mladší méně rizikové osoby, nicméně starším se zcela nevyhýbá. V průběhu léta jsem se sám setkal s případy poměrně mladých pacientů, u kterých závažný průběh onemocnění vyžadoval hospitalizaci.

Uvedená čísla nerekapituluji proto, abychom se navzájem strašili, ale proto, abychom i v následujícím období zachovávali rozumnou míru obezřetnosti. Mnohá účinná preventivní opatření můžeme provádět na základě vlastních rozhodnutí bez toho, abychom se nutně spoléhali na poněkud chaotická celostátní doporučení. Každý z nás si musí uvědomit, že pokud má kašel a teplotu, nemůže si být jistý, že koronavirovou infekci nemá, a podle toho se musí chovat.

Nenahraditelné je ověření přítomnosti infekce pomocí testování, které je dostupné v Náchodě a Hradci Králové. Dokud není negativní výsledek testu znám, je třeba zabránit případnému nakažení ostatních. Proto už samotné zařízení testování cestou praktického lékaře je nutné udělat telefonicky, abychom v čekárně a ordinaci lékaře infekci nešířili. V případě podezření na infekci je rovněž nutné vyhýbat se kontaktu s dalšími lidmi.

Preventivní opatření můžeme alespoň v menší míře uplatňovat i v běžném životě. Pokud nemáme příznaky nemoci, není účelné nosit roušky venku v lese nebo na zahradě, ale zejména starší a nemocní lidé by ji měli nosit v obchodě či při jiných setkání s větším počtem lidí. Vyhláškou je tato povinnost od 1. září určena ve zdravotnických zařízeních, lékárnách, na úřadech, v prostředcích hromadné dopravy a také na akcích nad 100 účastníků.

Kromě roušek bychom neměli zapomínat na dvě velice účinná opatření, kterými jsou mytí a dezinfekce rukou a dodržování sociální distance – jde o například o to, abychom si v čekárně u lékaře pokud možno nesedali do těsné blízkosti dalších lidí a zároveň se snažili o udržení rozestupů u pokladny v supermarketu. Věřím tomu, že když budeme na tato jednoduchá pravidla myslet, mohou být dopady covidové pandemie v našem regionu menší. Můžeme takto chránit zdraví nás i našich blízkých, ale také přispět k zachování "normálního života" v našem regionu.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Kvalita života v obcích na Broumovsku

Kvalita života v obcích na Broumovsku

Strategická rada regionu Broumovsko (SRRB) a STEM – Ústav empirických výzkumů budou letos na podzim ...

Festival Za poklady Broumovska uzavře koncert Pavla Šporcla a Gipsy Way Ensemble

Festival Za poklady Broumovska uzavře koncert Pavla Šporcla a Gipsy Way Ensemble

V neděli 27. září zakončí 15. ročník letního festivalu klasické hudby Za poklady Broumovska v broumo...

Nabídka akcí na Broumovsku pro prodloužený víkend od 25. do 28. září. Ruší se Svatováclavské slavnosti!

Nabídka akcí na Broumovsku pro prodloužený víkend od 25. do 28. září. Ruší se Svatováclavské slavnosti!

Tradiční Svatováclavské slavnosti, které se měly konat v pondělí 28. září v Broumově jsou zrušeny. B...

Křížem krážem CZ/PL (Mototrasy Broumov) - 2. díl

Křížem krážem CZ/PL (Mototrasy Broumov) - 2. díl

Smyčka kolem Ostaše, Projekt Riese a Soví hory, "mimozemská obruč" a koupačka v nově zatopeném lomu ...

Putovní výstava Strom roku o víkendu U Lidmanů

Putovní výstava Strom roku o víkendu U Lidmanů

Tento víkend 26. 9. - 27. září 2020 máte možnost v sále restaurace U Lidmanů v Machovské Lhotě zhléd...

Doporučujeme

Něco podobného ještě v České republice nebylo

6

Sešlo se to vlastně úplně náhodně. Na jedné straně akce Free World Broumov, jejíž podtext tvořila myšlenka o svobodomyslnosti, na druhém pocitovém pólu zpráva, že pořadateli sobotního sedánku, panu Stanislavu Pitašovi, úřady zavírají klub Eden. To zapůsobilo na mnoho lidí jako bodnutí do srdce, nikdo tomu nechtěl věřit a poté - když se informace potvrdila - to tak nikdo nechtěl nechat... celý článek

 

 

Poslední komentáře

Fotka dne

Dětská skupina propagace2020 SRPEN web