Broumovsko

Středa 20.únor 2019

Poslední aktualizace21.02.2019 04:21

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Hyde Park Názory Kája Franze: "Žiju v Praze, ale sem se vracím vždycky rád."

Kája Franze: "Žiju v Praze, ale sem se vracím vždycky rád."

Email Tisk PDF
seznam článků
Kája Franze: "Žiju v Praze, ale sem se vracím vždycky rád."
Strana 2
Strana 3
Všechny strany

Kája2Festival Bigboš už po třinácté pořádá broumovská kapela Kluci. V letošním roce vystoupila na několika festivalech a na Bigboši jednoznačně předvede opět skvělou show. O fesťáku i kapele jsem si povídala s Kájou Franzem - členem kapely, spolupořadatelem fesťáku.

Kájo, jako zakládající člen kapely Kluci, předpokládám, jsi byl i u zrodu festivalu Bigboš. Pamatuješ na začátky? Je něco, co ti fakt utkvělo v paměti?

Za zakládajícího člena bych se určitě nepovažoval. Společný nápad založit kapelu a festival Bigboš Křinice jsme dostali všichni dohromady zrovna před 13 lety, když jsme stanovali u křinického rybníka. Tehdy jsme měli vlasy až pod ramena, vyřezávali jsme si z klacků paličky na bicí a měli jsme v hlavě sen hrát v kapele a pořádat festival. A já jsem se zasnil tak, že jsem se při vyřezávání paliček říznul do prstu. Kluci mi pak do rány kapali citron, což byla největší bolest na světě, která mně utkvěla v paměti. Letos máme před sebou 13. ročník a já mám na prstu stále jizvičku.

Momentálně pracuješ a žiješ v Praze. Na festivalu Bigboš se s klukama pořád podílíš, zejména, co se týká dramaturgie apod. Je nějaká strategie při výběru účinkujících?

Ano, v Praze již pátým rokem pracuji a žiji. Do Broumova se však moc rád vracím. Snažím se klukům pomáhat "na dálku". Vyloženě dramaturgickou strategii asi nemáme. Snažíme se však na festival zvát nadějné a mladé kapely, které mnohdy potkáváme při společném koncertování s kapelou po celé ČR. Snažíme se také, aby byl festival žánrově rozmanitý a na každý ročník vždy pozveme nějakého headlinera.

Je těžké pomáhat fesťáku na dálku, případně, co je tvojí funkcí v místě konání? Prásknu, že loni jsem tě viděla "hlavně v zákulisí" skládat nové songy.

Bylo období, kdy jsem toho měl fakt hodně, ale v rámci možností se snažím klukům pomáhat. Ale musím se přiznat, že to dost flákám. Jinak, s tím pomáháním na dálku je to individuální. Jára třeba pomáhá až z dalekého Zélandu. Jinak 1-2 týdny před festivalem v místě konání těch funkcí je opravdu hodně. Od vykopávání brambor až po stavbu pódia. Snažím se pomoci, co je v mých silách. Jinak v zákulisí se také samozřejmě motám.

Za mě hraješ v kapele na velmi osobitý nástroj umístěný na žehlicím prkně. Mohl bys nezasvěceným fanouškům přiblížit svou "hudební" funkci a princip tvého nástroje?

V kapele hraji na midi klávesy a samplery, ale rád říkám, že prostě mačkám čudlíky a občas u toho něco vyžehlím. To si myslím, že je osobitější. Na posledním koncertě jsem zahrál na svoje trenky, u kterých, když se zmáčkne Santa Claus, tak zahrají vánoční koledy. To je také dost osobité.

Letos jste hráli na Rock for people a nebylo to poprvé. Byl zážitek z vystoupení jiný, vnímáš, že jste se někam ve své tvorbě posunuli? Jak reagovali fanoušci?

Letos jsme hráli na RFP již podruhé. Poprvé to bylo před 6 lety. Opět se ale jednalo o jeden z těch zásadnějších koncertů. Dříve jsme sem jezdili jako návštěvníci a byl to jeden z našich dalších snů zahrát si na tak velkém festivalu. Za těch 6 let jsme se neposunuli ani tolik tvorbou, ale jsme si mnohem jistější na pódiu a koncerty jsou mnohem energičtější. Letos jsme hráli hned na začátku, ale stejně se hangár, kde proběhl náš koncert, celkem slušně zaplnil. Zvuk sice nebyl nejideálnější, ale reakce fanoušku byly pozitivní. O našem koncertě se dokonce zmínil i tuzemský a zahraniční hudební server.

Na Rock for people vystoupily další dvě kapely, které vystoupí také na Bigboši. Můžeš nám přiblížit jejich tvorbu a jak jste je objevili? Jsou to kámoši?

Jedná se o kapely Mala Ruckus a Glad for today. Musím se přiznat, že jsem ani jednu z kapel na RFP neslyšel, jelikož jsem musel po našem koncertu odjet. Mala Ruckus je indie rocková kapela založená v Číně, ale momentálně působí v Praze. Kapela se žánrově pohybuje okolo folku s melodickými harmoniemi a nápaditými texty. Jinak každý ročník festivalu se snažíme potěšit fanoušky "tvrdší" hudby a i letos jsme si pozvali právě kapelu Glad for today z Hradce Králové, která hraje melodický post hardcore. Jinak kámoši ještě úplně nejsme, ale to změní letošní Bigboš.

Co s kapelou Kluci chystáte krom festivalu?

Léto je tradičně zaměřené hlavně na organizaci festivalu, ale kromě toho třeba opět zahrajeme na festivalu BCB Summer Jibbing, který pořádají naši kamarádi v novém areálu na Janovičkách. Další koncerty máme naplánované až na září. V létě ještě sbalíme dodávku a vyrazíme na menší dovolenou někam za hranice. Jo, a pak nám ještě zbývá dodělat nahrávky.

Zkus vystřelit od boku jednu věc, kterou je Bigboš jedinečnej?

Když paní babička Winterová, která sedí na zápraží, loupe brambory a po každé odehrané písničce zařehtá řehtačkou. V tom je to jedinečné, rodinné a atmosférou všudypřítomné.

I letos se všichni těšíme na vaši nezřízenou koncertní jízdu na fesťáku. Vystupovali jste nejen na Rock for People, ale taky na Street food festivalu v ČR, Žižkovský noci (a zase ne poprvé) a dalších akcích. Prozraď nám na závěr nějakej silnej okamžik, chvíli. Je každá akce úplně jiná a cítíš ty osobně vaši kapelu spíš klubovou, open air nebo energie funguje a je jedno kde?

V kapele nemáme vyloženě nějaký management, kterým bychom koncerty vyhledávali, ale naopak nás organizátoři z celé ČR oslovují sami. Na některá místa se moc rádi vracíme. Nekoncertujeme sice úplně každý víkend, ale o to víc za to koncerty stojí. Mnohdy koncert spojíme s nějakým výletem. Pokud to čas dovolí, tak si rádi prohlédneme město, ve kterém zrovna hrajeme. Koncerty v rámci Street food festivalu byly fajn, ale spíše nám vyhovuje klubová scéna a nejlépe bez velkého pódia, kde není hranice mezi námi a návštěvníky. Tyto koncerty bývají mnohdy energičtější. Osobně si myslím, že nejsilnější okamžik tohoto roku byl, když jsme předskakovali v pražském Café v lese americké kapele The Gardens. No a samozřejmě vrchol roku je vždy koncert na Bigboši, kde máme velkou fanouškovskou základnu. Tímto bych vás chtěl všechny pozvat na letošní Bigboš Křinice.

obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Malý krůček pro volejbalový svět, ale velký krok pro broumovské kadetky

Malý krůček pro volejbalový svět, ale velký krok pro broumovské kadetky

V sobotu 16. února hrály broumovské ženy "B" - kadetky Zimní pohár o 8. - 10. místo doma ve Sportovn...

Výtvarná skupina Cyróza oslaví 25 let od svého založení výstavou v Broumově

Výtvarná skupina Cyróza oslaví 25 let od svého založení výstavou v Broumově

Ve výstavní síni Staré radnice v Broumově začne koncem března dlouho připravovaná výstava výtvarné s...

O chlup lepší prasečí nožičky

O chlup lepší prasečí nožičky

Vařené zaječí lebky, kapří líčka, kachní biskup a prasečí mozeček... to jsou příběhy mého dětství. V...

Agentura pro rozvoj Broumovska oslaví 15 let od svého založení

Agentura pro rozvoj Broumovska oslaví 15 let od svého založení

Kulaté výročí čeká v pondělí 18. února 2019 Agenturu pro rozvoj Broumovska. Nezisková společnost byl...

Cizí jazyky na broumovském gymnáziu na vysoké úrovni: Medailové žně v okresní soutěži

Cizí jazyky na broumovském gymnáziu na vysoké úrovni: Medailové žně v okresní soutěži

Kompletní medailovou sbírku přivezli studenti Gymnázia Broumov z okresního kola Soutěže v anglickém ...

Doporučujeme

"Zahraniční pobyt byl pro mě jednou z nejdůležitějších životních zkušeností," říká Eva Vodochodská z Broumova

eva

Díky Vzdělávacímu fondu AMOS se archivářka Eva Vodochodská mohla vydat na dvouměsíční pracovní stáž do Diecézního archivu v rakouském městě Sankt Pölten. Níže najdete krátký rozhovor o její zahraniční zkušenosti, a kdo by se chtěl inspirovat, může zažádat o stipendium v letošní výzvě fondu AMOS. Uzávěrka přihlášek je 31. května 2019... celý článek

 

Poslední komentáře