Broumovsko

Sobota 26.září 2020

Poslední aktualizace26.09.2020 04:01

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Hyde Park Názory Lidé chtějí mít "svůj" klub Eden

Lidé chtějí mít "svůj" klub Eden

Email Tisk PDF
seznam článků
Lidé chtějí mít "svůj" klub Eden
Strana 2
Všechny strany

87824334 2640138099417425 4870113912864899072 oSlovo "šok" se většinou malinko nadužívá, když ale Stanislav Pitaš minulý týden oznámil, že mu úřady zavřely hudební klub Eden, zapůsobilo to na mnoho lidí přesně tak. Šok, nepochopení a smutek ale vzápětí vystřídala nebývale silná vlna solidarity. Lidé začali okamžitě nabízet pomoc a tím vykřesali alespoň malinkou jiskru naděje. Možná, že ještě není všem "undergroundovým" dnům konec. Pohled do nitra celé kauzy nabízí ten nejpovolanější, tedy Stanislav Pitaš.

Mnoho lidí opravdu nemile zaskočila zpráva o zavření klubu Eden. Mohl byste se k této situaci konkrétněji vyjádřit?

Je to jednoduché. Stavebnímu úřadu prostě došla trpělivost a klub se zavřel vlastně okamžitě, na hodinu, protože tam není to, co má být. Neměli jsme např. od hygieny změřené hluky a není dostatečná vzduchotechnika. Hluky už máme za sebou, ty prošly. Nyní jsou potřeba peníze na obnovu vzduchotechniky, dále na provozní úpravy, např. záchod pro personál nebo sklady pro prázdné a plné obaly. Tomu zrovna moc nerozumím, proč prázdný sud nemůže být vedle plného? Připadá mi to, že mají nějakou vyhlášku nebo zákon a nerozlišuje se skutečnost, zdali jde o podnik s nepřetržitým provozem nebo klub, kde je otevřeno dvakrát do měsíce po třech hodinách a kde se nevaří.

O jakou částku se jedná?

V tuto chvíli je potřeba minimálně 300 000 korun.

Přišla dopředu od úřadu nějaká upozornění?

Zase bych nechtěl, aby to celé padalo na hlavu úředníků. Předrevoluční doba undergroundu bylo jedno velké provizorium, pořád jsme ale nějak válčili a dokázali fungovat. No a já v tom prostě žiji doteď a tady jsem narazil. Mrzí mě, že jsou útoky na úředníky, to je hloupost, byli ke mně tolerantní pět let. S broumovskými úřady vycházím velmi dobře, nemůžu si na nikoho stěžovat, včetně rady města, všichni mi vycházeli vstříc.

Z vašeho vyjádření na facebooku je možné vycítit jistou únavu, dokonce zmiňujete odchod do důchodu. Platí to i s ohledem na vývoj událostí, kdy vám lidé vyjádřili obrovskou podporu a je pravděpodobné, že se potřebné peníze podaří vybrat?

Myslel jsem si, že otočím klíči, hodím je do kanálu a řeknu si "bylo toho dost a bylo to fajn". Pak se začnu připravovat na starobní důchod a objeví se určitě nějaký jiný klub, kam si občas zajdu apod. Samozřejmě budu hledat a již hledám někoho mladšího, kdo by přinesl nový vítr a nové akce, ale zatím mě to až tak nevysiluje, byl jsem sice rozhodnutý skončit, ale reakce lidí mě nabily novou energií a rychle jsem změnil názor.

Jak moc si vlastně ceníte podpory a solidarity, která se zvedla po vašem prohlášení? Lidé evidentně chtějí mít "svůj" klub Eden.

Je to obdivuhodné. Opravdu jsem byl dojatý a zaskočilo mě to. Tohle se člověku mockrát za život nestane. Během chvilky naskakovaly desítky komentářů a v podstatě všechny vyzněly tak, že se klub nesmí zavřít, že se inkriminovaná částka vybere, že to není problém apod. To bylo opravdu dojemné, nečekal jsem to, takže jsem se rozhodl, že klub musí pokračovat dál, že to těm lidem udělat nemůžu.

Jsou v ohrožení domluvené akce?

Momentálně musí být klub zavřený. Zrušil jsem koncert Pepy Janíčka, další věci se ale podařilo přesunout. 3. října bude Vítkovo kvarteto na Střeláku, konference s Tomášem Etzlerem bude v Íčku. Už příští týden se v klubu rozjedou bourací práce a chtěl bych, aby na konci října, kdy jsou domluveni Krausberry, byly prostory opět v provozu. Nicméně myslím, že to nebude ani tak o rychlosti stavebních prací, ale o úřednících, zejména o náchodském odboru hygieny, na kterém vše nyní visí a kde mám pocit, že nám až zase tolik nefandí.

Jak tedy mohou lidé pomoci?

Uvažoval jsem o platformě Hithit, ale nakonec padla volba na transparentní účet u banky Moneta. Kdykoli si kdokoli může kliknout a sledovat pohyb peněz. Lidé nabízejí i řemeslné práce, chtějí přijet pomoc. Na to zatím neumím odpovědět, drobné práce zvládneme sami a odborné činnosti bude muset tak jako tak dělat firma. Každopádně každé podobné nabídky a vůbec jakékoli pomoci si vážím, je to úžasné a všem moc děkuji.

(číslo účtu: 235357821/0600).

obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Kvalita života v obcích na Broumovsku

Kvalita života v obcích na Broumovsku

Strategická rada regionu Broumovsko (SRRB) a STEM – Ústav empirických výzkumů budou letos na podzim ...

Festival Za poklady Broumovska uzavře koncert Pavla Šporcla a Gipsy Way Ensemble

Festival Za poklady Broumovska uzavře koncert Pavla Šporcla a Gipsy Way Ensemble

V neděli 27. září zakončí 15. ročník letního festivalu klasické hudby Za poklady Broumovska v broumo...

Nabídka akcí na Broumovsku pro prodloužený víkend od 25. do 28. září. Ruší se Svatováclavské slavnosti!

Nabídka akcí na Broumovsku pro prodloužený víkend od 25. do 28. září. Ruší se Svatováclavské slavnosti!

Tradiční Svatováclavské slavnosti, které se měly konat v pondělí 28. září v Broumově jsou zrušeny. B...

Křížem krážem CZ/PL (Mototrasy Broumov) - 2. díl

Křížem krážem CZ/PL (Mototrasy Broumov) - 2. díl

Smyčka kolem Ostaše, Projekt Riese a Soví hory, "mimozemská obruč" a koupačka v nově zatopeném lomu ...

Putovní výstava Strom roku o víkendu U Lidmanů

Putovní výstava Strom roku o víkendu U Lidmanů

Tento víkend 26. 9. - 27. září 2020 máte možnost v sále restaurace U Lidmanů v Machovské Lhotě zhléd...

Doporučujeme

Něco podobného ještě v České republice nebylo

6

Sešlo se to vlastně úplně náhodně. Na jedné straně akce Free World Broumov, jejíž podtext tvořila myšlenka o svobodomyslnosti, na druhém pocitovém pólu zpráva, že pořadateli sobotního sedánku, panu Stanislavu Pitašovi, úřady zavírají klub Eden. To zapůsobilo na mnoho lidí jako bodnutí do srdce, nikdo tomu nechtěl věřit a poté - když se informace potvrdila - to tak nikdo nechtěl nechat... celý článek

 

 

Poslední komentáře

Fotka dne

Dětská skupina propagace2020 SRPEN web